Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Porady...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:55, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Kiedy tłuszcz się przypali

Naprawa: niemożliwa. Tłuszcz wyrzucić
Błąd: zbyt wysoka temperatura lub niewłaściwy tłuszcz. Masło i margaryna nie znoszą wysokiej temperatury. Lepiej stosować olej lub taki tłuszcz roślinny, który można silnie rozgrzewać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:56, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Kiedy w piekarniku potrawa za szybko się rumieni

Naprawa: przykryć naczynie lub pieczeń kawałkiem folii aluminiowej.
Błąd: zbyt wysoka temperatura górnej grzałki lub pieczenie potrawy na za wysokim poziomie piekarnika.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:57, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Lody

Najlepsze lody powstaną, gdy dodamy do mleka śmietany. Tłuszcz zawarty w śmietanie zapobiegnie wytrącaniu się kryształków zamarzniętej wody. Takie lody będą puszyste i gładkie. Mleko nie może być kwaśne! Jeżeli używamy mleka sproszkowanego, 10 dag proszku rozprowadzamy w 100 ml przegotowanej wody. Jaja z cukrem ucieramy bardzo dokładnie. Masa musi być naprawdę puszysta, bo w przeciwnym razie lody będą twarde. Podczas dodawania mleka, cały czas mieszamy masę. Naczynie możemy postawić na parze /w drugim naczyniu, w którym gotuje się woda/. Jeżeli mimo naszych wysiłków powstaną grudki, ciepłą masę przecedzamy przez sito. Najszybciej lody zamarzną w naczyniach plastykowych i metalowych. Naczynia należy schłodzić. Pojemniki napełniamy do wysokości dwóch trzecich i szczelnie przykrywamy /lody wchłaniają wszystkie zapachy/. Masy nie wkładajmy od razu do zamrażalnika, bo lody "opadną". Musimy ją najpierw ochłodzić /dwie godziny w temperaturze pokojowej/. Podczas zamrażania zajrzyjmy do lodówki. Gdy twardnieją boki, a środek pozostaje miękki - trzeba masę wymieszać. Dobre lody nie mogą być wodniste, zbyt szybko się roztapiać, ale też nie powinny być "twarde" i mieć grudek. Lody to zamrożona mieszanina mleka, jajek i cukru. O smaku i aromacie lodów decydują dodatki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:00, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Makarony

Najlepsze są makarony z twardej pszenicy, czyli semoliny. To mąka o wysokiej zawartości glutenu, który nadaje makaronowi sprężystość i sprawia, że składniki odżywcze i skrobia nie rozpuszczają się w wodzie. Pół kilograma makaronu - porcja dla czterech osób - gotujemy w około 3-4 litrach lekko osolonej wody. Można dodać łyżkę oleju, aby kluski się nie sklejały. Trzeba mieszać już podczas wkładania do wrzątku i co jakiś czas podczas gotowania. Można zacząć próbować, czy jest gotowy już po 4 minutach gotowania. Wyłowiona kluska powinna być 'al dente', czyli na ząb - jędrna, z odrobiną niedogotowanej mąki w środku - radzi "Twój styl". Można zacząć próbować, czy jest gotowy już po 4 minutach gotowania. Wyłowiona kluska powinna być 'al dente', czyli na ząb - jędrna, z odrobiną niedogotowanej mąki w środku -


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:01, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Masło

Jak klarować masło?
Masło rozpuszczamy na niewielkiej patelni, odszumowujemy i zalewamy, pozostawiając jednak osad z dna.
Do czego potrzebne jest klarowne masło?
Przede wszystkim do pieczenia /w przypadku normalnego masła pali się zawarta w nim serwatka/ oraz do sporządzania sosów maślanych /wszystkie odmiany sosu holenderskiego/. Gdy masło potrzymamy na patelni nieco dłużej - brązowieje. Przyrumienione w ten sposób masło dodaje potrawom lekko orzechowego smaku.
Dlaczego sos maślany krzepnie?
Ten wspaniały dodatek do pieczenia mięsa, a także ryb ma jednak bardzo wielką wadę: ciężko zalega w żołądku, gdyż jest bardzo tłusty. Jego sporządzenie również stanowi problem, szczególnie dla początkujących. Jeszcze przed przygotowaniem pojawiają się obawy, że sos skrzepnie w nieapetyczne kluchy. Łatwiejsza w sprządzaniu, a przy tym nieco lżej strawna odmiana sosu holenderskiego wygląda następująco:
W czyściutkim garnku rozbijamy na parze dwa żółtka z 1/16 l białego wina. Gdy masa osiągnie konsystencję zbliżoną do ubitej piany /a więc trudno oddzielić ją do łyżki/, dodajemy 3-4 łyżki stołowe masła i starannie mieszamy. Przyprawiamy solą, świeżo mielonym pieprzem oraz szczyptą koncentratu "Rosół drobiowy" lu "Rosół wołowy" z kostki. Jeśli dysponujemy świeżymi ziołami np. estargonem, bazylią, czy trybulą, możemy zmieniać właściwy smak sosu wedle własnego upodobania. Odrobina soku cytrynowego lub zakropienie octem również dopomoże we wzbogaceniu smaku. Na bazie sosu sporządzić można rozmaite warianty sosów, przeznaczonych do drobiu i ryb.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:02, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Mieszanie ogórka z pomidorem

Nigdy nie nalezy mieszac "zywego" ogorka z pomidorem.
Taka mieszanka tworzy nic-nie-warte-jedzenie. A to dlatego ze aminokwasy zawarte w ogorku niszcza skutecznie witamine C z pomidora. Przeciwdziala temu natka pietruszki, a wiec do salatek jesli chce sie dodad ogorka i pomidora, nie nalezy zapominac o zielonej pietruszce, pietruszce, pietruszce....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:03, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Mięso

- Każde mięso musi być dokładnie umyte, zanim cokolwiek z niego zostanie zrobione.
- Mięso trzeba myć szybko, nie moczyć w wodzie, gdyż moczenie pozbawia je składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w wodzie.
- Umyte mięso sporządzamy natychmiast, nie pozostawiając go w cieple.
- Ary otrzymać dobrą sztukę mięsa, należy mięso włożyć do wrzątku. Wrzątek bowiem ścina białko, zapobiegając wyciekaniu składników odżywczych.
- Gdy chcemy otrzymać esencjonalny, wartościowy rosół, mięso należy wkładać do zimnej wody, gotować powoli.
- Mięso należy solić bezpośrednio przed obróbką cieplną, aby na skutek osmozy nie nastąpiło intensywne wyciekanie soku na zewnątrz, co w dalszej obróbce może wpłynąć na jakość otrzymanego wyrobu.
- Jeżeli smażone potrawy nie są od razu spożywane, należy je ułożyć w rondelku i wstawić do nagrzanego piekarnika, aby nie wystygły.
- Mięsa panierowane bułką należy smażyć wolno, na niezbyt silnie zrumienionym tłuszczu, gdyż inaczej bułka prędko przypali się, a mięso w środku będzie surowe.
- Do panierowania niektórych potraw używa się grzanek, które dodaje się do bułki tartej. Grzanki przygotowuje się z czerstwej pszennej bułki, którą kraje się w zapałki długości 2 cm i szerokości ok. 3 mm.
- Aby panierowanie nie odpadło od kotletów, należy zbity i posolony plaster mięsa otoczyć w mieszance mąki zwykłej i ziemniaczanej /w proporcji 2:1/, a następnie już normalnie - w jajku i bułce.
- Do potraw panierowanych z mięsa wieprzowego stosuje się wszystkie odmiany kapusty.
- Do mięsa cielęcego podaje się wszystkie rodzaje jarzyny oprócz kapusty kiszonej i buraczków.
- Obsmażanie mięsa przedłuża nieco czas potrzebny na przygotowanie potrawy, ale proces ten bardzo wzbogaca jej smak.
- Potrawy pieczone w foli aluminiowej są smaczne, kruche i soczyste. Sam proces pieczenia trwa krócej niż metodą tradycyjną.
- Słoninę przeznaczoną do szpikowania, np. pieczeni wołowej, po pokrajaniu w słupki należy przed szpikowaniem schłodzić w lodówce.
- Pieczeń cielęca i baranina skruszeje i będzie delikatniejsza, jeżeli na dzień lub dwa przed użyciem zalejemy ją roztrzepanym kwaśnym mlekiem.
- Upieczone mięso poznaje się w następujący sposób:pieczeń nakłuwa się szpikulcem, pod wpływem nakłucia wycieka sos - gdy jest on przezroczysty i klarowny, mięso jest upieczone.
- Mięsa saletrowanego lub konserwowanego w inny sposób nie powinno się gotować, lecz piec i to w wysokiej temperaturze.
- Aby befsztyk nabrał delikatnego smaku można go po natarciu solą i pieprzem skropić kilkoma kroplami dobrej oli
- Befsztyki, sznycle i kotlety należy z jednej strony smażyć szybko na dużym ogniu, z drugiej nieco wolniej na małym ogniu.
- Befsztyk po angielsku /krwawy/ smażymy na silnie rozgrzanym tłuszczu po 3 min z każdej strony. Solimy po usmażeniu na patelni.
- Cielęcina wygląda apetycznie, jeżeli po upieczeniu jest na przekroju biała. Uzyskamy taki wygląd mięsa dzięki sparzeniu go gorącą wodą i osuszeniu serwatką przed włożeniem do brytfanny.
- Wątróbka cielęca zyskuje na smaku, jeżeli na parę godzin przed użyciem wymoczy się ją w mleku z wodą.
- Pod koniec smażenia mięs saute dodaje się kawałek świeżego masła, które podnosi wartość odżywczą, smakową i aromatyczną. Mięso powinno być podane bezpośrednio po usmażeniu.
- Mięso usmażone przechowujemy ułożone ściśle w wekach, zalane smalcem i poddane trzykrotnej pasteryzacji.
- Mięso należy solić nie wcześniej niż na 10 min przed pieczeniem lub smażeniem. Inaczej będzie łykowate i niesmaczne.
- Baranina zyskuje na aromacie, jeśli w trakcie gotowania jej lub pieczenia dodamy plasterek cytryny.
- Mięso i drób przeznaczone do smażenii lub obsmażania należy obsuszyć po umychu - łatwiej się wtedy przyrumieni, a my będziemy bezpieazni, bo tłuszcz nie będzie pryskał.
- Pieczeń rzymska z siekanego mięsa łatwo da się kroić na cienkie plasterki, jeżeli do masy podczas wyrqbiania dodamy trochę mąki ziemniaczanej.
- Poza pieczywem czynnikami spulchniającymi mieloną mięsną masę mogą być również ugotowane i ostudzone ziemniaki, kasza lub kapusta.
- Podczas wyrobu sznycyli jajka mogą być częściowo zastąpione mąką ziemniaczaną. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duży dodatek mąki ziemniaczanej może zepsuć wyrób,który staje się twardy, zbity i niesmaczny.
- Dodatek pieczywa do mięsa mielonego powoduje właściwą pulchność i konsystencję masy. Bułkę dodaje się do masy po uprzednim namoczeniu w wodzie lub mleku i odciśnięciu.
- Sznycle będą smaczniejsze /pikantniejsze/, jeżeli przed panierowaniem posmaruje się mięso cienką warstwą muszvardy lub chrzanu.
- Podczas pieczenia mięsa należy wstawić do piekarnika garnek z wodą pieczeń nie wyschnie.
- Jeżeli pieczeniowy kawałek mięsa jest nieduży, lepiej jest zrobić z niego pieczeń duszoną, bo nie ryzykuje się wysuszenia jej w piekarniku.
- Do pieczeni cielęcej i wieprzowej stosuje się jako przyprawę czosnek, do wołowej - sól cebulową.
- Pieczeni nie kraje się natychmiast po wyjęciu z piekarnika, lecz dopiero po kilku minutach /aby sok miał czas równomiernie się rozłożyć i nie wypływał/.
- Aby wątróbka /każda/ oraz befsztyk były miękkie, soczyste i nie twardniały podczas smażenia, należy solić je dopiero po zdjęciu z ognia.
- Przesolone mięso można nieco "podratować", dorębiając do niego zupełnie niesłony sos.
- Mięso kraje się zawsze /tj. zarówno surpwe, jak i upieczone, usmażone, ugotowane lub duszone/, w poprzek włókien.
- Bitki, pieczeń wołowa duszona powinny być przyrządzane z dodatkiem grzybów, a zrazy nelsońskie nie mogą się bez nich obyć.

- Mięso i drób przeznaczone do smażenia lub obsmażania należy obsuszyć po umyciu - łatwiej się wtedy przyrumieni, a my będziemy bezpieczeni, bo tłuszcz nie będzie pryskał.
- Pieczeń rzymska z siekanego mięsa łatwo da się kroić na cienkie plasterki, jeżeli do masy podczas wyrabiania dodamy trochę mąki ziemniaczanej.
- Poza pieczywem czynnikami spulchniającymi mieloną mięsną masę mogą być również ugotowane i ostudzone ziemniaki, kasza lub kapusta.
- Podczas wyrobu sznycli jaja mogą być częściowo zastąpione mąką ziemniaczaną. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duży dodatek mąki ziemniaczanej może zepsuć wyrób, który staje się twardy, zbity i niesmaczny.
- Dodatek pieczywa do mięsa mielonego powoduje właściwą pulchność i konsystencję masy. Bułkę dodaje się do masy po uprzednim namoczeniu w wodzie lub mleku i odciśnięciu.
- Sznycle będą smaczniejsze /pikantniejsze/, jeżeli przed panierowaniem posmaruje się mięso cienką warstwą musztardy i chrzanu.
- Aby wątróbka /każda/ oraz befsztyk były miękkie, soczyste i nie twardniały podczas smażenia, należy solić je dopiero po zdjęciu z ognia.
- Przesolone mięso można nieco "podratować", dorabiając do niego zupełnie niesłony sos.
- Mięso kraje się zawsze /tj. zarówno surowe, jak i upieczone, usmażone, ugotowane lub duszone/ w poprzek włókien.
- Mięso i drób soli się bezpośrednio przed przyrządzeniem. Zasada ta nie dotyczy dużych kawałków mięsa i drobiu w całości, które soli się na 30-120 min przed pieczeniem, tak aby sól mogła przeniknąć do środka.
- Serdelki lub parówki wkładamy do wrzątku i trzymamy na małym ogniu pod przykryciem, nie dopuszczając do zagotowania, przez 10 min.
- Należy pamiętać, że mięso wkładane do słojów nie może być za miękkie, gdyż będzie się ono jeszcze gotować w czasie pasteryzacji słoików.
- Parówki nie pękają w trakcie gotowania, jeśli do wody dodamy trochę soli.
- Łatwo zdejmiemy sztuczną osłonkę z ugotowanej parówki,jeżeli zaraz po wyjęciu z wody polejemy ją zimną przegotowaną wodą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:04, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Mięso mielone

Zwykło się traktować mielone jako mięso gorszego gatunku. Niesłusznie, można bowiem przyrządzić z niego wiele atrakcyjnych posiłków i to nie tylko powszednich. Przy odrobinie wyobraźni i średnich umiejętnościach kulinarnych da się z mielonego wyczarować pyszne danie, którym oczarujemy gości. Wszyscy przywykliśmy jadać kotlety mielone z mięsa wołowo-wieprzowego. Przyrządzane w domu są rzeczywiście bardzo smaczne - lubią je dorośli, i dzieci /zwłaszcza niejadki, bo nie trzeba się zbyt wiele napracować przy ich gryzieniu/. Cóż jednak mają robić osoby, które lubią mielone, ale z powodu różnych dolegliwości przewodu pokarmowego są skazane na białe mięsa? Trzeba po prostu zemleć kawałki, cielęciny czy kurczaka i z nich przyrządzić klopsiki lub kotlety. Ostatnimi czasy coraz częściej można kupić w sklepach drobiowych mielone z indyka. Jest równie delikatne jak cielęcina i znakomicioe nadaje się na potrawy dietetyczne. Mięso mielone ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę; jest tańsze, ponieważ jego masę zwiększamy przez dodanie bułki czy ryżu, Poza tym łatwo je rozdzielić na mniejsze porcje, by starczyło na dłużej. Ponadto kotlety mielone doskonale smakują na zimno. Na mielonym poznali się też Amerykanie, których symbolem kulinarnym są hamburgery.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:05, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Mięso mielone

Przy przygotowaniu w domu mielonego mięsa, trzeba z niego wyciąć żyły, błony i ścięgna, bo trudno je będzie zemleć. Z tych nieprzydatnych na kotlety resztek można ugotować zupę. Jeśli do mięsa dodajemy cebulę, powinniśmy ją zeszklić, by była miękka, ale nie zrumieniona.
Do kotletów podaje się różne sosy ostre i łagodne.
Przed formowaniem kotletów należy zwilżyć dłonie wodą, aby mięso nie kleiło się i nie przywierało do rąk.
Zamiast bułki czy ryżu do zagęszczenia masy mięsnej można dodać surowy starty ziemniak /przedtem odcisnąć sok/.
Nadaje kotletom - zwłaszcza z wołowiny - pulchność.
Kotlety smaży się najpierw na gorącym tłuszczu, a kiedy są rumiane, dosmaża się na słabszym ogniu.
Masę mięsną, przygotowaną jak na kotlety, można nadziewać cukinię, ziemniaki, paprykę itp.
Mieszanki przyprawowe i zioła dodajemy w zależności od rodzaju mięsa i upodobań smakowych. Zwykle dodajemy pieprz, paprykę słodką lub ostrą, cebulę, czosnek, gałkę muszkałtową, rozmaryn, cząber, zieloną natkę pietruszki, bazylię, koper, tymianek, marjanek, kminek oraz mieszanki chili i curry.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:09, 07 Wrz 2006    Temat postu:

Mleko i jego przetwory

- Trwałość mleka przechowywanego w tem. 0-10 st. C wynosi 24 godziny.
- Mleko należy chłodzić i przechowywać w naczyniu /nie aluminiowym/, w którym się gotowało. Należy je chronić przed światłem, które znacznie przyspiesza jełczenie tłuszczu i niszczy zawarte w nim witaminy.
- Mleko gotowane zbyt długo jest mniej smaczne.
- Mleko szybciej kwaśnieje, jeśli dodamy do niego szczyptę cukru.
- Mleko zsiadłe powinno być podawane do spożycia w dniu, w którym się zsiadło, jest bowiem wtedy najsmaczniejsze.
- Do gotowania mleka używamy wyłącznie do tego celu przeznaczonego garnka aluminiowego lub emaliowanego.
- Mleko wlewamy do garnka dokładnie umytego i bezpośrednio przed użyciem przepłukanego zimną wodą /nie wycierać/. Unikamy w ten sposób przypalenia mleka.
- Mleko nie wykipi, jeżeli na dno garnka włożymy fajansowy spodek. Inny sposób to posmarowanie ścian garnka masłem 5 cm ponad powierzchnią mleka.
- Słodka śmietana nie zmieni smaku i nie skwaśnieje, jeżeli będziemy je trzymać w lodówce, w szklanym słoiku wstawionym do miseczki z mocno osoloną, codziennie zmienianą wodą.
- Śmietana najlepiej ubije się, jeśli przez kilka godzin stała w lodówce.
- Gdy ser podczas krajania kruszy się, dowodzi to, że został sporządzony z mleka odciąganego.
- Ser biały można dłużej przechowywać, jeśli zawiniemy go w płótno lub gazą zmoczoną w słonej wodzie. Należy trzymać go w miejscu suchym i przewiewnym. Szmatkę co 3 dni trzeba zmoczyć na nowo, a ser oskrobać.
- Kwaśny twaróg można odkwasić,zanurzając go w misce z czystą wodą na okres od 15 minut do godziny. Ser w trakcie moczenia powinien być owinięty w papier pergaminowy.
- Bardzo wysuszonemu kawałkowi sera żółtego można przywrócić świeżość, jeżeli na parę godzin zanurzymy go w mleku.
- Ser żółty, który bardzo podsechł, można drobno zetrzeć na tarce i włożyć /umieszczony w szczelnym pojemniczku lub torebce foliowej/ do lodówki - przyda się do makaronu, zapiekanki lub pizzy.
- Ser parmezan można z powodzenim zastąpić suchym serem tylżyckim, edemskim lub oscypkiem /ser owczy/.
- W czasie przechowywania mleka zagęszczonego w puszkach, puszki powinny być odwracane co najmniej 2 razy w miesiącu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:31, 08 Wrz 2006    Temat postu:

Mrożonki

Mrożone warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin kiedy nie ma świeżych produktów. Mrożone warzywa i owoce mogą zachować nawet 80% wartości świeżych. Szczególnie dobrze zachowuje się tak witamina C i mikroelementy. Warzywa i owoce muszą jednak być dobrze zamrożone i przechowywane. Gdy kupujemy mrożonki zwracajmy uwagę na to, aby były sybkie. Jeśli są zlepione oznacza to, że były źle przechowywane, np. uległy rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu.
Gdy kupimy mrożonki nie powinny one pozostawać poza lodówką dłużej niż godzinę. Wtedy ulegną rozmrożeniu i trzeba będzie je natychmiast ugotować. Po przyniesieniu do domu mrożonki, jeżeli jeszcze są zmrożone należy natychmiast włożyć do zamrażalnika. W zwykłym zamrażalniku nie powinno się przechowywać mrożonek dłużej niż tydzień. W zamrażalnikach, w których teperatura spada do ok. -20 stopni, można przechowywać cały rok: fasolkę, groszek, szpinak,natkę; pół roku brokuły, klafiory, marchewkę i pomidory.
ROZMRAŻANIE
Warzywa przeznaczone do gotowania wrzucamy od razu na gorącą wodę. Można także ugotować je na parze. W sklepach można kupić specjalne sitka do takiego gotowania. Tym sposobem nie tracimy witamin i wartości odżywczych z warzyw. Warzywa na surówkę pozostawiamy na kilka godzin w dolnej części lodówki. W ten sposób same się delikatnie rozmrożą. Potem doprawiamy je do smaku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:32, 08 Wrz 2006    Temat postu:

Naleśniki

Jak uzyskać cieniutkie ciasto naleśnikowe?
Przede wszystkim z wyczuciem dobierając właściwe składniki. Mieszamy jajko, mąkę i mleko trzepaczką do piany, solimy lekko i mieszamy, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Ciasto wzięte na grzbiet łyżki musi spłynąć po nim, pokrywając go jednak cieniutką warstwą. Przed smażeniem ciasto odstawiamy na dwie minuty by "odpoczęło". Gdy mniej więcej po 10 minutach ciasto zaczyna rzednąć, dodajemy nieco mąki. Natłuszczamy patelnię /niewielką ilością tłuszczu/ chochelką wlewamy odpowiednią ilość ciasta, tak by równomiernie rozlało się po całej powiezzchni. Gdy powierzchnia zacznie się ścinać, naleśnik odwracamy za pomocą widelca, szpatułki itp.
Na jakiej patelni smażyć naleśniki?
Na specjalnej naleśnikowej patelni, której nie używamy już do innych celów. Możemy przysposobić do tego celu patelnię teflonową bądź żelazną, ale nową, czyli taką, która jeszcze nigdy nie stykała się z druciakiem. Patelni takiej w żadnym wypadku nie wolno myć płynami do mycia naczyń. Po użyciu spłukujemy ją jedynie i wycieramy ściereczką do sucha.
Jakiego tłuszczu używać do smażenia naleśników?
Najlepiej klarowanego masła /bez maślanki/ lub smalcu maślanego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:35, 08 Wrz 2006    Temat postu:

Napoje

- Do napojów owocowych może być dodany np. plasterek pomarańczy lub kawałek lodu.
- Kompoty należy gotować w niskich rondlach o dużej średnicy.
- W dobrze przygotowanym kompocie owoce są miękkie, ale nie rozgotowane, zachowują swój kształt.
- Kompot nabierze wspaniałego smaku, gdy dodamy do niego skórkę pomarańczową oraz pół szklanki wina.
- Kompoty do stołu podaje się zimne.
- Kompot z mrożonych owoców wykonujemy w ten sposób, że po opłukaniu bez rozmrażania wrzucamy owoce do gotującego się syropu.
- Najodpowiedniejszą przyprawą do kompotów z gruszek jest wanilia, do kompotów z wiśni i jagód nie stosuje się przypraw. Kompoty ze śliwek można przyprawić goździkami albo cynamonem. Do jabłek najczęściej dodaje się skórkę cytrynową lub pomarańczową, ewentualnie cynamon i goździki.
- Czas gotowania kompotów zależy od struktury owoców. Owoce miękkie, jak: poziomki, truskawki, nie wymagają gotowania - zalewamy je jedynie wrzącą, osłodzoną wodą i odstawiamy do ostygnięcia. Czereśnie, wiśnie, śliwki, porzeczki, agrest, miękkie jabłka gotuje się do momentu zawrzenia wody.
- Gruszki, niektóre gatunki jabłek wymagają dłuższego gotowania we wrzącym roztworze, dopiero wtedy miękną. Sporządzając kompoty wieloowocowe, należy najpierw podgotować owoce twarde, a następnie dodawać te, które nie wymagają gotowania.
- Do produkcji wina w domowych warunkach potrzebna jest kultura drożdżowa. Jeśli nie można jej kupić, wówczas do wysterylizowanego przez gotowanie moszczu należy dodać rodzynków, na których powierzchni również znajdują się drożdże winne.
- Korki do zamykania butelek z winem przed użyciem płucze się zimną wodą na sitku, a następnie parzy, aby stały się bardziej miękkie i weszły do butelki.
- Jeden litr karmelu uzyskuje się,biorąc kilogram cukru, 0,4 litra wody. Chcąc otrzymać karmel rzadszy, należy wziąć odpowiednio więcej wody.
- Należy pamiętać, że kilogram cukru rozpuszczamy w litrze wody daje razem 1,6 l syropu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:36, 08 Wrz 2006    Temat postu:

Omlety

- Dzieli się na naturalne i biszkoptowe.
Omlet robi się z jaj ubitych z niewielką ilością zimnej wody lub mleka. Masę tę smaży się na mocno rozgrzanym tłuszczu, nie mieszając jej na patelni. Gotowy omlet powinien być pulchny, od spodu lekko zarumieniony, a na wierzchu galaretowaty.
Omlet biszkoptowy sporządza się z żółtek połączonych z pianą ubitą z białek; można też dodać trochę mąki.
- Aby omlet się udał, trzeba go smażyć na masywnej patelni, najlepiej żeliwnej lub innej z grubym dnem.
- Patelnię, na której ma być smażony omlet trzeba natrzeć tłuszczem i silnie rozgrzać.
- Na patelni o średnicy 16 cm najlepiej smażyć omlet z dwóch jaj, większa ilość masy jajecznej wymaga większej patelni.
- Omlety można podawać ze szpinakiem, zielonym groszkiem, szparagami, marchewką, siekaną szynką, parówkami, serem lub wędzoną rybą. Farsz nakłada się równomiernie na połowę omletu, przykrywa drugą i lekko podgrzewa na patelni, po czym przekłada na talerz. Jada się je również na słodko - z dżemem, konfiturą, owocami lub posypane cukrem pudrem.

Jak sporządzić dobry omlet?
Idealny omlet powinien mieć złotobrązowy spód i błyszczący wierzch. W tym celu podczas smażenia poruszamy lekko patelnią. Gdy masa zacznie się ścinać, zsuwamy omlet na jej brzeg, następnie składamy go płaską szpatułką na pół i przekładamy na podgrzany uprzednio talerz.
Jajek, których używamy do omletu nie należy zbyt silnie roztrzepywać, gdyż omlet straci przez to delikatność. Szczególnie delikatny omlet przyrządza się biorąc tylko połowę białek z przeznaczonych do niego jaj, uzupełniając odjętą ilość białek przez dodanie takiej samej ilości kremowej śmietanki.
Do smażenia omletów najlepsza jest patelnia miedziana, na której smażą się bardzo piekknie nie przypalają się.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:37, 08 Wrz 2006    Temat postu:

Opadanie ciasta

Ciasta biszkoptowe powinno sie piec w temp. 170 - 180 C, a pod koniec pieczenia aby cisto sie odpowiednio zestalilo podniesc temp. 180 - 200 C. Dotyczy sie to biszkoptow od 30 mm grubosci.
Podczas pieczenia nie powinno sie poruszac blachami ani za czesto zagladac do piekarnika bo moze to spowodowac oopadniecie, a nawet zakalec. Wypieczone wyroby powinno sie wyjmowac po 20 - 30 min. ochladzania.
TO bylo tak bardziej ksiazkowo a z doswiadczenia wiem, ze biszkopt lubi klapnac jak jest za duzo maki w nim i jest wtedy za ciezki zeby sobie mogl podrosnac.

Ciasto drozdzowe po upieczeniu powinno byc rumiane i odchodzic od formy temp. 190-200 C. Ciasto powinno sie wyciagnac z formy od razu poniewaz w czasie ochladzania skrapla sie woda i ciasto je wchlania.
Ja pod koniec pieczenia tak jak przy biszkopcie podnosze na chwile temp. zeby sie lepiej zestalilo.
A tak z mojego krotkiego bytowania na polu walki w kuchni, to zauwazylem ze wazny jest czas jaki dajesz ciastu i zaczynowi (jezli go robisz) czas do wyrosniecia. Ja osobiscie daje ok 1 godziny zaczynowi i 1 godziny ciastu. Jakos zawsze (prawie) mi sie udaje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu.. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin