Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Porady od A do Z
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:04, 25 Wrz 2006    Temat postu: Porady od A do Z

Porady na ‘A’

Agar-agar - Żelująca substancja otrzymywana z czerwonych alg morskich, występuje w postaci proszku, płatków i sprasowanych bloków.
Sproszkowany agar nadaje się do pieczenia. Rozpuszcza się go w zimnej wodzie, jak żelatynę, podgrzewa do zagotowania i powoli gotuje aż się całkiem rozpuści - nie powinno to zająć dłużej niż 10 minut
.

Ajwan, Trachyspermum amoni - Roślina pochodząca z Indii, jako przyprawa używane są nasiona, które smakiem trochę przypominają tymianek.

Alkohol - nie gasi pragnienia. Odwrotnie - czerpie wodę z organizmu. Przetworzenie 1 mililitra czystego alkoholu powoduje usunięcie z organizmu aż 10 mililitrow wody. Szczególnie niebezpieczne jest więc picie alkoholu - zwłaszcza piwa - w czasie upałów.

Alkohol - mocny alkohol i słodycze, spożywane w nadmiarze, obniżają działanie układu odpornościowego.

Amoniak - Woda z amoniakiem, w proporcji 1 łyżka na pół litra wody doskonale wymyje szklane wazony i tzw. kryształy. Zaschnięte zestarzałe plamy z krwi trzeba przed praniem namoczyć w roztworze amoniaku, biorąc 2 łyżki na litr wody. Spiorą się wówczas bez kłopotu. Plamy z pleśni na skórze i na papierze znikną po przetarciu ich roztworem soli i amoniaku. Roztwór przygotowuje się biorąc na 10 części wody po 1 części soli i amoniaku.

Anyż - stosuje się go do gotowanych jarzyn, potraw z dziczyzny i mięsnych sosów. Wyśmienity jest do aromatyzowania kompotów, pierników czy słodkich potraw z ryżu, oraz niektórych sosów do ryb. Dodawany jest także do ponczów, wódek i ,likierów.

Arame - Lekko słodkie i delikatne w smaku wodorosty morskie, używane w kuchni japońskiej.

Arrowroot, Maranta Arundinaceae - Sproszkowana substancja uzyskiwana z korzenia tropikalnej rośliny o tej samej nazwie, używana do zagęszczania - trochę jak mąka ziemniaczana.

Asafetida - znana również jako hing, Ferula foetida. Sproszkowana żywica uzyskiwana z korzenia tropikalnej rośliny, używana zamiast cebuli/czosnku.

Awocado - To mieszanka owocu z warzywem. Ma zieloną lub czarną skórkę i bogaty w tłuszcz miąższ. Dzięki temu, że smak awokado jest neutralny, można go używać zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych. Dojrzały owoc powinien być nieco miękki. Twardy, niedojrzały dojrzeje, jeśli położymy go w temperaturze pokojowej. Jest bardzo odżywczy i zawiera białko, potas, wapń, żelazo, witaminy (C, z grupy B, E oraz prowitaminę A) i lekkostrawny tłuszcz roślinny. Jadalny jest świeży, kremowozielonkawy miąższ, który w smaku przypomina orzechy. Owoc po przekrojeniu i wycięciu pestki należy skropić sokiem z cytryny, gdyż pod wpływem powietrza zmienia kolor na szary.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:08, 25 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘B’

Babki - pieczone w keksowych formach będą miały podłużne, apetyczne pęknięcie na środku, jeśli przed włożeniem do piekarnika posypiemy je przez środek niewielką ilością cukru.

Bakterie - produkujące kwas mlekowy dwukrotnie zwiększają aktywność komórek obronnych organizmu, tzw. cytofagów.

Banan milk - Banan azjatycki, mały (nie większy niż kciuk dorosłego człowieka). Ma ścisły miąższ pozwalający na smażenie. Bardzo dojrzały można jeść na surowo.

Bazylia - dodawana jest do sałatek, paszetów, twarogu, jaj, sosu pomidorowego, mięsa wieprzowego, warzyw, ryb i owoców morza i potraw kuchni włoskiej. Aby uzyskać pełny aromat z bazyli najlpiej podawać ją pod koniec gotowania.

Bazylia, Ocimum basilicum -
Popularna w kuchni śródziemnomorskiej, bardzo aromatyczna roślina. Bazylii nie należy gotować, do sosów, zup i innych gotowanych potraw dodaje się ją w ostatniej chwili. świeża, zmiksowana razem z czosnkiem i nasionami sosny to pesto. Wśród wielu odmian bazylii są m.in. zielone, purpurowe, o smaku cytrynowym. Wyjątkowo szybko traci świeżość, więc nie nadaje się do dłuższego przechowywania.


Belimbing - Odmiana karamboli. Małe owoce, kwaśne, smakiem przypominające cytrynę. Spożywa się na surowo, do sałatek i przetworów. daktyl Ma dużą wartość odżywczą i jest ceniony jako nieobciążające żołądka i jelit źródło energii.
Białka - nie tylko niedobory białka mogą być szkodliwe, ale i jego nadmiar. Dietetycy przestrzegają zwłaszcza przed produktami zawierającymi duże ilości tłuszczu zwierzęcego: mięsem wieprzowym, boczkiem, smalcem, masłem. Zbyt częste ich spożywanie, oprócz nadmiernej tuszy, grozi przeciążeniem wątroby i nerek oraz odkładaniem się cholesterolu. Coraz częściej mówi się też, że bogata w białko zwierzęce dieta, może sprzyjać chorobom nowotworowym.


Blaty biszkoptowe - pod ciasta z owocami nie namiekną, jeśli posypiemy je okruszkami z hernbatników.
Bouquet garni - Mieszanka przypraw, tradycyjnie w muślinowym woreczku, do przyprawiania zup. Może zawierać: rozmaryn, miętę, tymianek, tarragon, szałwię, koperek, liść laurowy.

Buraki - po ugotowaniu łatwo obierzemy ze skorki, jeżeli wyjęte z gorącej wody od razu zanurzymy w zimnej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:17, 25 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘C’

Cebula, Allium cepa - Starożytna i popularna roślina rozpowszechniona na tyle, ze chyba nie wymaga opisu.

Cera - aby mieć gładką cerę należy jeść pestki słonecznika i dyni. Zawierają one duże ilości cynku, który chroni przed wypryskami i trądzkiem, a jednocześnie przywraca blask włosom.

Chleb - dłużej zachowa świeżość, jeżeli bedzie przechowywany w zamkniętym naczyniu razem z surowym jabłkiem.

Chrzan, Armoracia lapathifolia - Ostra przyprawa uzyskana ze startego korzenia.

Ciasto - Upieczone ciasto jest smaczne ale twarde. Przedobrzyłaś, dodając za dużo cukru, trzeba trzymać się przepisu. Lepiej mniej posłodzić, a potem posypać ciasto cukrem pudrem albo posmarować polewą czy lukrem.

Ciasto idealnie - wyrośnięte na pieczywo poznajemy po tym, że jak delikatnie dotkniemy je palcem, to zostanie maleńkie wgłębienie. Ciasto przerośnięte zacznie opadać, a niedorośnięte powróci do swojego kształtu.

Ciasto - Świeżo upieczone ciasto kruszy się podczas krojenia. Przed krojeniem podgrzej nóż, albo włóż nóż do gorącej wody w szklance. Ładnie pokroisz tort i inne ciasta.

Ciasto - aby ciasto (grube) do pizzy było puszyste, należy zaraz po jego wyrośnięciu (najlepiej w formie do pizzy), schłodzić je w lodówce przez co najmniej 30 min. - do temp. ok. 2-4 st.C. Dopiero wtedy można zacząć nakładać składniki - nie za dużo na raz. Najlepiej rozsypywać je reką, ruchem okrężnym od zewnątrz do wewnątrz. Następnie delikatnie rozprowadzić sos i przystąpić do pieczenia.

Ciasto naleśnikowe - dodajemy 1-3 łyżek oleju - można smażyć bez tłuszczu.

Cukier waniliowy - aby przygotować cukier waniliowy domowym sposobem należy: laskę wanilii zasypać cukrem i pozostawić na parę dni.

Curry - Jedna z popularniejszych mieszanek przyprawowych, używana również do potrawy o tej samej nazwie. W jej skład wchodzą zazwyczaj: kolendra, kmin rzymski, ostra papryka i kurkuma.

Curry leaf, Murraya koenigii - Liść drzewa pochodzącego z Indii, nadaje potrawom smak pikantny, ale nie
ostry.


Cynamon - wyśmienicie sprawdze się w połączeniu z daniami z jagnięciny, dań z ryżu, kompotów, zwłaszcza z grószek do deserów szarlotek, ciast orzechowych, biszkoptów, pączków herbaty, ponczu, grzanego wina i piwa.

Cynamon, Cinnamonum zeylanicum - Suszona kora tropikalnego drzewa, w Polsce używana głównie do potraw słodkich. Ma także zastosowanie w arabskich i hinduskich mieszankach przyprawowych używanych do dań warzywnych.

Czarnuszka, Nigella sativa - Nasiona czarnuszki używane są głównie jako przyprawa do pieczywa.

Cząber, Satureja hortensis - Używany jako świeże lub suszone ziele, ma ostry, nieco przypominający pieprz, smak. Dobry do dań z roślin strączkowych i kapustnych. Jak w przypadku większości ziół, nie należy go gotować, tylko dodać w ostatniej chwili. Spokrewniona z cząbrem roślina Satureja montana to bułgarska czubrica.

Czosnek, Allium sativum - Krewny cebuli o ostrzejszym smaku, doskonały pieczony, zwłaszcza jak ktoś nie może jeść surowego.

Czosnek - Wrzuciłam do sosu trzy ząbki czosnku, a wcale ich nie czuć. Czosnek wkłada się pod koniec gotowania, wtedy nada potrawie smak i aromat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:20, 25 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘D’

Dietetycy - polecają wpisanie mięsa kangura do codziennej diety - smakuje jak dziczyzna, ma mało tłuszczu i nie podwyższa poziomu cholesterolu.

Durian - Pochodzi z Indonezji. Uprawiany w krajach południowo-wschodniej Azji. Po malajsku “duro”, znaczy róg. Rogami pokryta jest łupina owocu. We wnętrzu, podzielonym na wiele części, znajduje się jasnokremowy miąższ. Przyrządzany jak jarzyna, dodawany do zup i sałatek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:13, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘E’

Epazote, Chenopodium ambrosioides - Ziele popularne w kuchni meksykańskiej, obowiązkowo dodawane do fasoli.

Estragon, Artemisia dracunculus - Dość ostra przyprawa o właściwościach konserwujących. Estragon używany jest w produkcji octów ziołowych i musztardy, świeże ziele można dodawać do sałatek warzywnych, owocowych i kiszonek. Estragonu nie należy gotować.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:16, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘F’

Figa - Owoc figowca, drzewa uprawianego w pasie tropikalnym i śródziemnomorskim. Do najlepszych odmian należy figa smyrneńska z Turcji i black mission z USA. Figa działa pobudzająco na trawienie i jest bogata w cukier, prowitaminę A i sole mineralne. Spożywa się suszone i świeże. W surowych miąższ wyjmuje się z łupiny łyżeczką, suszone można zjadać wraz z łupiną. Dodaje do potraw z ryżu, do ciast i wyrobów cukierniczych. Używana również do produkcji dżemów.

Filety - kupując filety z drobiu, należy zwracać uwagę, aby nie miały zbyt krwistego koloru. Mięsa drobiowego nie należy zbyt mocno przysmażać.

Flaki będą miały ładny kolor - jeśli do gotujących się flaków dodamy pół łyżeczki czerwonej słodkiej papryki, zasmażonej na maśle lub oleju.

Formy - lub rondle do zapiekania w piecu powinny być wysmarowane delikatnie świeżym masłem i obsypane mąką lub bułką tartą, której nadmiar trzeba, odwróciwszy formę, wysypać na stół.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:33, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘G’

Galanga, Alpinia galanga - Roślina z rodziny imbirowatych, kłącza używane w kuchni indonezyjskiej i tajskiej.

Gałka muszkatołowa, Myristica fragrans - Owoc drzewa muszkatołowca, używany do ciast i pasztetów, jest składnikiem francuskiej mieszanki Quatre epices i indyjskiej Garam masala.

Gałka muszkatołowa - stosuję się go głównie do przyprawiania ciast, ale również dodana do mięsa czy produktów mlecznych doskonale zmienia smak potrawy. Używana jest do aromatyzowania napojów, dodaje się ją dop zup, flaków, ryb bigosów oraz potraw z jaj i serów.

Garam masala - Mieszanka przyprawowa, w skład której wchodzą zazwyczaj: kolendra, pieprz czarny, kardamon i goździki.

Gorczyca biała, Sinapis alba - Gorczyca czarna, Brassica nigra, Sinapis nigra
Blisko spokrewnione ze sobą rośliny, z nasion których wyrabia się musztardę. Używane również do przyprawiania kiszonek.


Gośdziki, Eugenia caryohyllata - Gośdziki to suszone, częściowo rozwinięte pąki kwiatowe drzewa gośdzikowca. Używane jako przyprawa do potraw słodkich i pikantnych, wchodzą w skład indyjskiej mieszanki przyprawowej Garam masala.

Gotowanie - w parze odbywa się w ten sposób, że przykryte naczynie z potrawą, należy wstawić w drugie, większe, napełnione do połowy gotującą się wodą. Przykryć szczelnie, do parującej wody dolewać sukcesywnie świeżej. W sklepach można też zakupić specjalne naczynia do gotowania w parze.

Goździki - stosowany do win, marynat rybnych,likierów, przetworów mięsnych, czerwonej kapusty, wędlin, pierników i innych ciast.

Granat - Owoc granatu właściwego , uprawiany na obszarze Morza Śródziemnego. Z soku wyrabia się syrop - granadinę i galaretki.

Gwajawa pospolita - Owoc drzewa guayava, pochodzącego z Peru. Ma soczysty miąższ o bardzo dużej zawartości witaminy C. Używany na kompoty i sok, spożywany również na surowo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:35, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘H’

Hijiki - Wodorosty morskie przypominające w smaku arame, używane jako składnik sałatek.

Hyzop, Hyssopus officinalis - Roślina popularna jako przyprawa w krajach południowoeuropejskich, używana do potraw z roślin strączkowych, serów i pasztetów, a także win i likierów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:38, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘I’

Imbir, Zingiber officinale - Bardzo popularna przyprawa w krajach azjatyckich. Kłącza imbiru świeże lub marynowane używane są we wszystkich możliwych daniach, poczynając od deserów, a kończąc na pikantnych potrawach z dodatkiem czosnku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:42, 27 Wrz 2006    Temat postu:

Porady na ‘J’

Jabłko cukrowe - Bardzo słodki owoc z rodziny flaszowcowatych. Występuje w Azji i Ameryce Południowej.

Jack fruit - Duży owoc drzewa rosnącego w południowo-wschodniej Azji. Ma podobny do brzoskwini zapach oraz słodki smak. Z powodu swoich rozmiarów sprzedawany zwykle w kawałkach. Niedojrzały owoc gotowany jest jak warzywo. Dojrzały spożywa się na surowo jako przekąskę lub dodatek do innych owoców. Po zmiksowaniu z lodem i cukrem przyrządza się z niego napój.

Jaja - wybijać należy ostrożnie nad pustym naczyniem, sprawdając czy są świeże i uważając, żeby w pośpiechu nie wbić zepsutego jajka do potrawy.

Jałowiec, Juniperus communis - Owoce jałowca są popularną przyprawą używaną również do aromatyzowania likierów i wódek.

Jarzyny - podaje się przeważnie na okrągłych półmiskach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:34, 02 Paź 2006    Temat postu:

Porady na ‘K’

Kaffir Lime, Citrus hystrix - Przyprawa z kuchni tajskiej. Najczęściej używane są liście i skorka owocu, które maja bardzo silny cytrynowy zapach.

Kalorie - aby obliczyć kaloryczne zapotrzebowanie naszego organizmu, należy od wzrostu mierzonego w centymetrach odjąć liczbę 100, a wynik pomnożyć przez 35. Kobieta o wzroście 165 cm powinna w pożywieniu dostarczać ok. 2275 kcal dziennie.

Kapary, Capparis spinosa - Kapary to marynowane pąki kwiatowe używane powszechnie w kuchni śródziemnomorskiej do przyprawiania sosów, pizzy, sałat. W Polsce tradycyjnie zastępowane są pąkami nasturcji

Karambola - Zwana też star fruit, oskomianem pospolitym. Pochodzi z wysp Indonezji. Ma kruchy, soczysty miąższ i cierpki smak. W przekroju poprzecznym ma kształt gwiazdy. Pokrojony na plastry spożywany jest na surowo. Używany do produkcji galaretek, dżemów i soków.

Kardamom, Elettaria cardamomum - Roślina z rodziny imbirowatych, jako przyprawa używane są nasiona. Uniwersalna przyprawa, pochodząca z Indii, stosowana do przyprawiania przeróżnych potraw, również deserów. W krajach arabskich podanie kawy z kardamonem uchodzi za przejaw gościnności gospodarza.

Karnacja - aby mieć piękną karnację, należy jeść marchew. Pod wpływem beta-karotenu, którego duże ilości znajdują się w korzeniu warzywa, skóra nabiera pomarańczowego odcienia. By uzyskać taki efekt, należy jeść regularnie marchew na surowo lub pić sok.

Karob, Ceratonia siliqua - Nasiona i straki drzewa z rejonu srodziemnomorskiego uzywane zamiast kakao

Kasja, Cinnamonum cassia - Roślina spokrewniona z cynamonowcem, ma podobne właściwości i zastosowanie.

Kasza - wszelkiego rodzaju kasze, należy wypiekać przykryte, w kamiennym naczyniu, na ruszcie w piecu, aby się dobrze wyprażyły, a nie przypaliły.

Katechina - zawarta w zielonej herbacie, zwalcza wolne rodniki i wzmacnia organizm.

Kawa - będzie miała świeży zapach, przechowywana w lodowce (przez krótszy okres) lub w zamrażarce (na dłużej).

Kawa - dobrą kawę nie powinno się zalewać wrzątkiem lecz odczekać 2 minuty.Po
zalaniu odczekać znowu chwilkę aly się kawa zaparzyła i następnie posłodzić


Kiełbasę parówkową - w sztucznej osłonce natychmiast po wyjęciu z wrzątku trzeba polać zimną wodą.Osłonka sama schodzi bez trudu

Kiwano - Rogaty, mały melon rosnący w krajach tropikalnych Azji i Afryki. Ma delikatny smak. Spożywany na surowo, smażony, dodawany do sałatek owocowych i napojów.

Kmin rzymski, Cuminum cyminum - Roślina przypominająca wyglądem koper ogrodowy, znana i używana od czasów starożytnych. Jako przyprawy używa się owoców. Kmin jest popularny na Bliskim Wschodzie, wchodzi też w skład mieszanek przyprawowych, m.in. curry.

Kminek zwyczajny, Carum carvi - Jedna z rodzimych przypraw, kminek uprawiany był w Polsce prawdopodobnie już w czasach Piastow, popularny i powszechnie stosowany jako przyprawa do pieczywa, zup, ziemniaków, kiszonek. Z kminku produkuje się także likiery i nalewki. Jadalne są również jego korzenie.

Koper, Anethum graveolens - Powszechnie stosowana przyprawa, nie tylko do ziemniaków.

Koriander, Coriandrum sativum - Jako przyprawy używa się owoców, a także świeżych liści. Z bliżej nieznanych mi powodów zapach świeżej kolendry uchodzi za nieprzyjemny. Popularny jako przyprawa zarówno w Starym, jak i Nowym świecie. Wysuszone, sproszkowane owoce wchodzą w skład mieszanek przyprawowych, świeże liście używane są do zup (Wietnam, Tajlandia), warzyw, a zwłaszcza fasoli (Meksyk).

Kości - z drobiu lub pieczystego, które pozostały, można porąbawszy wygotować z jarzynami na smak do zupy.

Kotlety - Są smaczne, ale niezbyt kształtne. Kotlety rozbij dłonią albo włóż między folię i lekko uderzaj drewnianym tłuczkiem. Brzeg (przy schabie czy rostbefie) ponainaj, a przy smażeniu nie podwinie się.

Kotlety - najzgrabniej podawać na okrągłym półmisku. W środku ułożyć piramidę z jarzyn lub puree i obłożyć dookoła kotletami. Podając na podłużnym półmisku, należy układać kotlety w środku, ukośnie jeden na drugim, kostkami do góry, a jarzyny po obu stronach. Kostki zawinąć we fryzowany papier czyli papiloty.

Kotlety mielone - nie rozpadną się, jeśli zamiast jajek dodamy do mięsa utartego surowego ziemniaka.

Kotlety schabowe - do smażenia, rozbijam je tłuczkiem po włożeniu do torebki foliowej po mleku. Mięso nie rozpryskuje się.

Kozieradka, Trigonella foenum-graecum - Nasiona kozieradki są popularną przyprawą w krajach Bliskiego i środkowego Wschodu, głównie jako składnik mieszanek przyprawowych. W krajach Azji i Afryki młode rośliny są jedzone w całości - mają sporą zawartość białka.

Kuchenka - do kuchenki elektrycznej najlepsze są patelnie teflonowe. Zaś do kuchenki gazowej nadają się najbardziej patelnie żeliwne.

Kukurydza - Do wody, w której gotujesz kolby kukurydzy, nie dodawaj soli. Inaczej kukurydza stanie się twarda i mniej soczysta.

Kumkwat - Mały, pochodzący z Chin owoc jest rodzajem miniaturowej pomarańczy o słodkiej skórce i soczystym, lekko gorzkawym miąższu. Spożywa się go na surowo ze skórką. Sprzedawany świeży, w syropie i konserwowany.

Kurkuma - aromatyczna, żółta, rosnącą pod ziemią łodyga tropikalnej rośliny azjatyckiej, zwykle w sprzedaży sproszkowana i używana do potraw dla dodania smaku i koloru. Najczęściej stosowana do sosów, ryżu i potrawy curry.

Kwiat banana - Jadalne są nie tylko owoce, lecz także kwiat oraz liście banana. Liście służą do zawijania potraw i do wyrobu jednorazowych “kokilek”, w których potrawy są gotowane na parze lub zapiekane. W kuchniach azjatyckich wykorzystuje się także kwiaty banana.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:41, 02 Paź 2006    Temat postu:

Porady na ‘L’

Langsat - Pokryty twardą, niejadalną skórka owoc drzewa rosnącego na Połwyspie Malajskim. Biały miąższ składa się z kilku segmentów. Jest jędrny, ma słodko-kwaskowaty smak i przyjemny aromat.

Lawenda, Lavandula angustifolia - W Polsce używana głównie do wyrobu kosmetyków, w krajach śródziemnomorskich lawenda jest również używana jako przyprawa, m.in. jako składnik mieszanki ziół prowansalskich.

Leguminy - zimne leguminy można podawać na postumencie i przybierać suchymi konfiturami lub ubitym kremem ze słodkiej śmietanki.

Leguminy - upieczone lub ugotowane leguminy, ciasta i pasztety poznaje się, zagłębiwszy w środek zaostrzony patyczek. Jeśli po wyjęciu jest suchy, potrawa jest gotowa; jeśli wilgotny i oblepiony ciastem, jeszcze surowa.

Liczi - Owoc pochodzący z południowych Chin, zwany też chińską śliwką. Spożywany na surowo i smażony w cukrze. Po wysuszeniu spożywany jako tzw. orzech liczi.

Limona - Mały, najczęściej zielony owoc podobny w smaku do cytryny, ale o intensywniejszym aromacie. Pochodzi z Archipelagu Malajskiego, uprawiany w krajach tropikalnych. Używany do przetworów, dodawany do lodów i sorbetów, jest także składnikiem sosów i dań kuchni orientalnych.

Liść laurowy, Laurus nobilis - Laur, zwany również wawrzynem ma długą historię i różnorodne zastosowania. W kuchni używany jest jako przyprawa do zup, sosów, pasztetów, grzybów, i marynat

Longan - Pochodzi z Indii i Chin. Ma małe owoce o brązowej, zdrewniałej skórce i kwaskowatym orzeźwiającym miąższu. W smaku podobne do liczi. Spożywane są na surowo. Konserwowane w syropie, niekiedy smażone w cukrze, dodawane do sałatek owocowych.

Lubczyk, Levisticum officinale - Korzeń lubczyka, o słodko-gorzkim smaku i lekkim zapachu selera używany jest jako przyprawa do zup i sosów. Lubczyk jest jednym ze składników popularnej przyprawy Maggi. świeże, młode liście mogą być używane w sałatkach. Lubczyk uchodzi za afrodyzjak.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 8:54, 02 Paź 2006    Temat postu:

Porady na ‘M’

Majeranek, Origanum majorana - świeży lub suszony majeranek używany jest jako przyprawa do zup, warzyw, a także pieczywa.

Mak, Papaver somniferum - Nasiona zawierają znane, zapewne, substancje powodujące uspokojenie i złagodzenie bólu. W Polsce uprawa maku jest kontrolowana. W kuchni używany głównie do ciast i chleba.

Mango - Pochodzi z Indii. Rozróżnia się ponad 1000 odmian. Ma miąższ słodki i soczysty. Spożywany na surowo, w sałatkach, kompotach i dżemach. Składnik pikantnych pikli i chutneyów. Zniedojrzałego mango można przygotować jarzynę. W sprzedaży świeży, w puszkach, suszony i kandyzowany. Podawanie owocu mango: po przekrojeniu mango na pół i usunięciu mocno przyrośniętej pestki, należy naciąć miąższ w kratkę i wypchnąć go do góry.

Mangostan właściwy - Pochodzi z Indonezji. Pod twardą łuską ma 6-7 łatwo oddzielających się cząstek. W smaku delikatny i słodki. Spożywany na surowo. Przetwarzany na dżemy, galaretki i kompoty.

Marakuja - Zwana też męczennicą jadalną. Pochodzi z Brazylii. Ma wodnisty miąższ z dużą ilością pestek. Uprawiana w Ameryce Środkowej i w krajach poludniowo-wschodniej Azji. Liczy ponad 300 odmian. Używana głównie do wyrobu soków i lodów. Spożywana również na surowo.

Masło - Bez posmaku. By masło nie nabrało nieprzyjemnego posmaku, trzymaj je w lodówce szczelnie zapakowane, z dala od aromatycznych produktów.

Masło - aby ładnie zaprezentować masło należy je położyć całe na szklanym talerzyku lub wycisnąć w drewnianej formie w ozdobne figury. Można także urobić owalną kulkę, ukarbować ją łyżką na podobieństwo ananasa i zamrozić.

Mąka - mieszana z wodą nie będzie się łączyć w grudki,jeżeli dodamy trochę soli.

Melisa, Melissa officinalis - Aromatyczna roślina, której świeże lub suszone liście używane są do przyprawiania kompotów, herbat ziołowych, lemoniad, a także sałatek, omletów i sosów.

Melon - Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i środkowej Azji. Wyróżnia się kilka odmian. siatkowaty ma żółtawozielony miąższ, zimowy ma miąższ żółtawy, a odmiany kantalupa - pomarańczowy, bardzo słodki i aromatyczny. Hoduje się także melony miniaturowe. Spożywane są na surowo, ochłodzone. Często do wydrążonego z nasion melona dodaje się małe lub pokrojowe w kostkę owoce, ocukrzone i skropione alkoholem, które przed podaniem wkłada się na 2-3 godziny do lodówki. Kostki melona można marynować w occie. Z zielonego melona przyrządza się konfitury, używane do ozdabiania ciast.

Miąsz - w miąszu daktyli znajduje się 60-70 procent cukru. Suszone zawierają, m.in.: białko, węglowodany, błonnik, substancje mineralne, karoten oraz witaminy B1, B2, PP i C. Ponadto mają duże wartości energetyczne.

Miechunka jadalna - Owoce rosnące w Afryce, Ameryce Południowej, Australii i Azji. Wielkości czereśni, zielone lub czerwone w sztywnej, podobnej do papieru powłoce. Mają kwaskowaty smak i aromatyczny zapach. Używane do sałatek, tortów i kompotów. Sprzedawane w puszkach.

Mieszanka chińska - Znana również jako przyprawa pięciu smaków zawiera: koper włoski, gośdziki, anyż, cynamon i tzw. pieprz seczuański.

Mięso - Wszelkie mięso smażone po angielsku, należy solić w ostatniej chwili, gdy masło jest już mocno rozgrzane. Wcześniej trzeba obsypać mięso mąką i smażyć krótko, na bardzo silnym ogniu. Mięso posolone zbyt wcześnie, twardnieje, co powoduje odpadanie panierki i brak złocistego koloru.

Mięso - należy zawsze kroić w poprzek włókien, nigdy wzdłuż. Będzie wtedy daleko smaczniejsze i ładniej wyglądające.

Mięso - sztuka mięs, roastbeefy, polędwice, pieczenie, sznycle należy układać ukośnie jeden na drugim, na podłużnych półmiskach. A po jednym boku lub po obydwu stronach ugarnirować jarzynami bądź owocami.

Mięso - panierowane bułką należy smażyć wolno na niezbyt silnie zrumienionym maśle. W przeciwnym razie, bułka szybko się przypali, a w środku mięso będzie surowe.

Mięso krokodyla - w smaku podobne jest do langusty.

Mięso na steki - nie powinno być za ciemne - bo to znaczy, że wołowina jest stara; nie powinno być też zbyt jasne - bo będzie to cielęcina.

Mięso na steki - powinno się solić pod koniec smażenia, żeby nie było twarde.

Mięsa na steki - nie należy rozbijać, żeby nie smakowało jak podeszwa. Każda porcja powinna mieć grubość ok. 8 cm - 180 g.

Mięso ryb - morskich nie będzie się rozpadało w czasie gotowania lub duszenia, jeśli skropimy je wcześniej sokiem z cytryny.

Mięta - Do rodzaju Mentha należy wiele gatunków, które mogą łatwo się krzyżować. Najbardziej znana to M. piperita, czyli mięta pieprzowa. Mięta jest bardzo aromatyczna i napar z niej jest doskonałym napojem orzeźwiającym. Można też jej używać do przyprawiania deserów, a także innych dań. Popularna w krajach arabskich.

Miód - aktywność miodu potęguje rozpuszczanie w wodzie. Nie wolno go jednak zalewać wrzątkiem, ponieważ wysoka temperatura niszczy inhibinę.

Mleko nie wykipi - jeśli włożymy do garnka w którym się gotuje - mały talerzyk, jeśli tuż przed zawrzeniem wrzucimy do garnka małą łyżeczkę.

Młodość - jeśli chcesz długo zachować młodość, unikaj smażonych potraw. Pod wpływem wysokiej temperatury, potrzebnej przy smażeniu, powstają substancje, które przyspieszają procesy starzenia się.

Mole - Popularna w kuchni meksykańskiej mieszanka przypraw, w skład której wchodzi zazwyczaj: cynamon, gośdziki, kakao, papryka i ziele angielskie.

Morszczyn, Fucus vesiculosus - W kuchni znany jako kelp, kombu lub wakame. Morszczyn to powszechnie występujący (również w Europie) glon morski. Na ogol używany w potrawach gotowanych - zupach, jarzynach strączkowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 14:33, 02 Paź 2006    Temat postu:

Porady na ‘N’
Nagietek, Calendula officinalis - Wyciąg z kwiatów nagietka używany jest jako barwnik spożywczy. świeże kwiaty są jadalne, można ich użyć w sałatkach i deserach.

Naleśniki - ciasta na naleśniki nie należy robić z samego mleka, ale z mleka wymieszanego pół na pół z wodą. Naleśniki są wtedy kruchsze i niełykowate. A gdy do ciasta dodasz mineralną wodę gazowaną będą nadzwyczaj puszyste.

Naleśniki - smażąc naleśniki, dla zapobieżenia łatwemu przypaleniu się, patelnię należy posypać gorącą solą, a gdy ta przestanie trzeszczeć, wytrzeć czystą ścierką, posmarować masłem lub skórką ze słoniny i dopiero wtedy rozpocząć smażenie naleśników.
Nashi - Zwana też gruszką japońską. Owoc występujący w Azji. Ma smak kwaskowatej gruszki i kształt jabłka.
Nasturcja, Tropaelum majus - Młode liście i kwiaty używane są w sałatkach i octach ziołowych. Paki kwiatowe mogą stanowić namiastkę kaparów.
Nostrzyk, Meliliotus officinalis - Wierzchołki kwitnących pędów nostrzyka można używać jako przyprawę do zup, sałaty i kompotów.

Nowotwór - zdaniem niektórych specjalistów przyczyną dwóch trzecich zgonów na nowotwory jest niewłaściwe odżywianie. Groźny jest zwłaszcza nadmiar kalorii, tłuszczów oraz środków konserwujących.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 14:37, 02 Paź 2006    Temat postu:

Porady na ‘O’
Ogórecznik, Borago officinalis - Młode liście i kwiaty mają lekki smak i zapach ogórka. Młode liście można używać zamiast szpinaku.

Organizm - zaspokoimy zapotrzebowanie naszego organizmu na białko, jeśli w ciągu dnia zjemy: 2 łyżki twarogu, 2-3 plasterki chudej wędliny, ok. 80-100 g. mięsa (drobiu, cielęciny, chudej wołowiny) oraz wypijemy 2 szklanki mleka. Do tego raz w tygodniu w naszym jadłospisie powinno się znaleźć co najmniej 100 g. nasion roślin strączkowych.

Organizm - dostarczymy naszemu organizmowi należną mu porcję węglowodanów, jeżeli w ciągu dnia zjemy: 5 kromek pieczywa ciemnego, 5 średniej wielkości ziemniaków, 3 łyżki kaszy, mąki lub makaronu.

Oregano, Origanum vulgare - Znane również jako lebiodka oregano, to rosnący dziko w krajach śródziemnomorskich majeranek. Używany do przyprawiania sałaty, pizzy, pomidorów, potraw z grochu. Podobny w smaku i zapachu do majeranku uprawianego, choć nieco subtelniejszy

Ostryż długi, Curcuma longa - Roślina z rodziny imbirowatych. W kuchni używane są suszone kłącza, które dają potrawom złoty kolor i ostry smak. Jeden ze składników mieszanki curry, ostryż można używać do ryżu, sosów i warzyw.

Ozdoba - do ozdoby półmisków z mięsem i rybami używa się platerowane, srebrne szpadki czyli sztyleciki, na które nadziewa się jaja na twardo lub kwiaty wycięte z jarzyn. Dolną część sztyletu wbija się w pieczyste lub w grzbiet ryby.

Owoce - ułożone na paterze długo zachowają świeżość, kiedy włożymy między nie kilka kasztanów.

Owoce - należy układać mieszane na wysokich kryształowych postumentach, zakończonych bukietem ze świeżych kwiatów lub koszach, ubrane liśćmi winogron.

Owoce - są bogatym źródłem witamin i pektyn. Należy je jeść ze skórką - jabłka lub cały miąższ - pomarańcze, grejpfruty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu.. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin