Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Ciasto drożdzowe
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:22, 05 Sty 2007    Temat postu: Ciasto drożdzowe

Tajemnice ciasta drożdżowego

Żeby upiec ciasto drożdżowe musisz zarezerwować sobie trochę więcej czasu, co nie oznacza, że jest ono bardzo pracochłonne. Zaplanuj pieczenie go wcześniej, bo pośpiech wybitnie mu nie służy. Nie lubi też przeciągów, kłótni w domu a nawet głośnych rozmów. Widać taka jest natura drożdży.
Podstawowe składniki ciasta drożdżowego to: mąka, drożdże, jajka, tłuszcz, cukier, mleko. Wszystkie składniki muszą mieć przynajmniej temperaturę pokojową, niektóre powinny być nawet podgrzane, np. mleko.

Jak przygotować ciasto?
Są różne zasady przygotowywania ciasta drożdżowego, zależy to od konkretnego przepisu. Jednak jest parę takich zasad, które zawsze są ważne.

Mąka do ciasta powinna być przesiana przez sito.

Ciasto drożdżowe najlepiej jest wyrabiać ręcznie. Wyrabiaj je tak długo aż zacznie odrywać się od ręki. Podczas wyrabiania wtłaczasz do niego powietrze, co sprzyja jego rośnięciu.

Po wyrobieniu odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, koniecznie przykryte ściereczką (ciasto nie znosi przeciągów).

Temperatura w jakiej najlepiej ciasto rośnie to 20 – 30 stopni Celsjusza. Jeśli przez przypadek ciasto zagrzeje się zbyt mocno, powyżej 30 stopni trzeba ponownie je wyrobić dodając świeżych drożdży.

Ciasto drożdżowe lepiej rośnie, gdy drożdże z mlekiem, jaja i masło dodawać będziesz kolejno do podgrzanej uprzednio mąki w niedużych odstępach czasu.

Po wyrośnięciu ciasta (powinno zwiększyć swoja objętość dwukrotnie) musisz przerobić je ponownie i uformować go tak jak jest to wymagane w danym przepisie.

Najczęściej ciasto drożdżowe przed pieczeniem smaruje się rozmąconym jajkiem, możesz też posmarować je delikatnie letnia wodą i po upieczeniu polukrować. Do dekoracji ciasta i zarazem podniesienia jego walorów smakowych często stosuje się kruszonkę.

Najlepsza temperatura pieczenia to 200 – 220 stopni Celsjusza, zbyt wysoka temperatura powoduje utworzenie się na wierzch skorupy, która uniemożliwia wyrośniecie. Zbyt niska temperatura sprawia, że ciasto mocno wyrasta (nawet ucieka z formy) a po upieczeniu jest blade i niesmaczne. Zbyt szybkie wyjęcie ciasta z piekarnika może skończyć się zakalcem.

Upieczone ciasto wyjmij z formy dopiero po kliku minutach i odstaw je do wystygnięcia. Nie wolno chować jeszcze ciepłego ciasta do szafki czy pojemnika, musi najpierw odparować.

Ciasto drożdżowe możesz upiec samo, posypane kruszonką, możesz też stosować dodatki takie jak: powidła, owoce, masa makowa, masa serowa. Można robić z niego placki, babki, zawijańce, rogaliki, bułeczki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:24, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto drożdzoweSkładniki:

1 kg mąki,
150 g drożdży,
500 ml mleka,
6 jajek,
200 g cukru,
100 masła,
50 ml oleju,
1 łyżeczka soli,
cukier waniliowy,
tłuszcz do formy,
jajko do posmarowania ciasta.

Sposób wykonania:
Mąkę przesiej do miski, roztop masło. Przygotuj rozczyn drożdżowy – rozetrzyj drożdże z łyżką cukru i łyżką mąki, dodaj ciepłego mleka i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Będziesz mogła sprawdzić przy okazji czy drożdże są dobre, jeśli rozczyn nie będzie rósł to lepiej nie wykorzystuj tych drożdży do ciasta, bo prawdopodobnie nie urośnie.
Gdy rozczyn będzie sobie rósł utrzyj żółtka z cukrem.
Do miski z mąką dodaj wyrośnięty rozczyn, utarte żółtka z cukrem, ciepłe mleko, sól, cukier i dobrze wyrabiaj ręką. Gdy już będzie wyrobione dodaj rozpuszczone, ciepłe masło i olej. Teraz trochę przyłóż się do pracy i wyrabiaj ciasto tak długo aż będzie odchodziło od ręki.
Dobrze wyrobione ciasto uformuj w kulę i przypudruj je po wierzchu mąką. Nakryj miskę kołderką (ściereczką) aby ciepło nie uciekało i postaw ją w ciepłym miejscu.
Od czasu do czasu zaglądaj pod „kołderkę" (nie rób tego za często bo ono tego nie lubi) i sprawdzaj jak dużo ciasto urosło. Proces ten trwa różnie, czasami, gdy drożdże są bardzo dobre, wystarczy nawet pół godziny, czasem godzinę a nawet i dłużej.

Gdy ciasto już wyrośnie przełóż je na stół posypany mąką i zagnieć ponownie. Teraz możesz już zrobić z niego co chcesz, na przykład placek, babkę, bułeczki. Uformuj więc ciasto tak jak Ci to najbardziej odpowiada. Pamiętaj, że ciasto mocno rośnie, robiąc babkę nie wkładaj zbyt dużo ciasta do formy bo Ci z niej ucieknie.
Formę do ciasta posmaruj masłem i oprósz mąką.

Przed wstawieniem do pieca posmaruj ciasto rozmąconym jajkiem lub jeśli wolisz posyp kruszonką.
Ciasto należy upiec na piękny złocisty kolor. Możesz sprawdzić czy jest w środku upieczone nakłuwając go suchym patyczkiem, nie rób tego za często, bo otwierając stale piekarnik możesz przyczynić się do zakalca.
Z podanego ciasta możesz też przygotować nadziewane bułeczki lub rogaliki. Pamiętaj aby przy robieniu rogalików brzegi ciasta smarować rozmąconym jajkiem.

Przepis na kruszonkę:

Składniki:
80g mąki,
50g masła,
50g cukru pudru,
trochę cukru waniliowego

Wszystkie składniki ugnieść na jednolitą masę i schłodzić w lodówce. Gotową kruszonkę rozdrabniać palcami na ciasto albo ścierać na grubej tarce. Jest mała porcja, przy większej ilości ciasta lepiej zrobić od razu podwójna porcję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:28, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto drożdżowe uniwersalne

Składniki
50 dag mąki tortowej,
pół szklanki cukru,
5 dag drożdży,
10 dag margaryny,
3 żółtka,
1,5 szklanki mleka,
rodzynki,
aromat,
szczypta soli

Sposób przyrządzania
Mąkę podzielić na dwie części. W połowie szklanki mleka rozpuścić drożdże z łyżką cukru i mąki, odstawić do wyrośnięcia. Pozostałe mleko mocno podgrzać (nie gotować), wymieszać z połową mąki i wyrośniętym rozczynem, pozostawić do wyrośnięcia. Do miski włożyć żółtka, wsypać sól, cukier i ubić trzepaczką, dodać roztopioną margarynę, aromat i ewentualnie rodzynki. Połączyć obie części ciasta, wsypać resztę mąki i dobrze wyrobić. Jeżeli jest za rzadkie, dosypać mąki. Z takiego ciasta można robić kluski na parze, placek drożdżowy, pączki, bułki z jagodami (lub innymi owocami), strucle z makiem, serem lub jabłkami


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:30, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto drożdżowe - przepis podstawowy

na 1 kg surowego ciasta:
1/4 l mleka
500 g mąki
35 g świeżych drożdży
70 g masła
1 jajko
1 żółtko
50 g cukru
szczypta soli

Mleko lekko podgrzać. Przesiać mąkę, wkruszyć do niej drożdże, wlać letnie mleko, dodać łyżeczkę cukru, mieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Przykryć ściereczką, pozostawić na 30 min. do wyrośnięcia. Stopić masło, dodać cukier, sól, jajko i żółtko. Dodać masę maślano-jajeczną do rozczynu, wyrobić ciasto. Gnieść, aż będzie gładkie i suche. Jeśli będzie zbyt twarde dodać mleka, a jeśli za miękkie, dodać mąkę. Uformować kulę i ponownie odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 min.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:32, 05 Sty 2007    Temat postu:

Buchty drożdżowe

50 dag (2 1/2 szklanki) mąki,
3 żółtka,
1 jajo,
15 dag (8 łyżek) cukru,
5 dag drożdży,
1 szklanka mleka,
10 dag margaryny,
3 łyżki oliwy,
szczypta soli,
20-30 dag powideł, marmolady, konfitur lub dżemu,
cukier puder i cukier waniliowy do posypania,
tłuszcz do formy

Przygotować rozczyn z drożdży, części letniego mleka, odrobiny cukru i mąki. Pozostawić do wyrośnięcia Żółtka i jajo utrzeć z cukrem. Tłuszcz roztopić. Do mąki dodać utarte jaja, wyrośnięty rozczyn, resztę mleka i szczyptę soli. Ciasto wyrobić drewnianą łyżką. Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą, dodać roztopiony tłuszcz i wyrabiać do czasu, aż ciasto zacznie odstawać od łyżki i od brzegów naczynia. Ciasto przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie, nabierać dużą łyżką i kłaść na dłoni natłuszczonej oliwą. Formować krążki. W każdym krążku zrobić palcem wgłębienie, wypełnić je łyżeczką powideł lub dżemu, zalepić i uformować kulę. Kule układać jedną obok drugiej (tak, aby przylegały do siebie) w natłuszczonej tortownicy lub rondlu. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Piec w średnio gorącym piekarniku 40-50 min. Ciasto ostudzić, wyjąć z formy, podzielić na części i posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym Buchty można spożywać na gorąco polane sokiem lub sosem waniliowym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:33, 05 Sty 2007    Temat postu:

Makowiec saksoński

ciasto:
38 dag mąki
7,5 dag cukru
1/2 szkl. ciepłego mleka
10 dag masła
2,5 dag drożdży
starta skórka z cytryny
szczypta soli

nadzienie:
75 dag kwaśnych jabłek
38 dag maku
2 łyżki cukru
20 dag masła
1/2 łyżeczki cynamonu
25 dag rodzynek
10 dag posiekanych orzechów laskowych
2 jajka

kruszonka:
20 dag mąki
10 dag cukru
szczypta cynamonu
17 dag masła

polewa:
25 dag cukru pudru
2 aromaty rumowe
2-3 łyżki wody

Drożdże wymieszać z mąką, mlekiem i odstawić do wyrośnięcia na 15 min. Wlać rozczyn do mąki, wyspać sól, cukier, dodać roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce, posypać cukrem i cynamonem, wymieszać z rodzynkami. Namoczony mak odsączyć, połączyć z jajkami, roztopionym tłuszczem i posiekanymi orzechami. Na wytłuszczoną blachę wyłożyć wyrośnięte ciasto, jabłka, a na nie masę makową. Wymieszać składniki kruszonki, rozkruszyć na ciasto. Całość odstawić na 20 min. do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym piekarniku w temp. 200 stopni C ok. 35 min. Wymieszać składniki polewy i polać nią gorące ciasto.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:35, 05 Sty 2007    Temat postu:

Corona de pascua

50 dag mąki
1,5 dag drożdży
11 dag cukru
200 ml letniego mleka
5 łyżek oleju
22 dag rodzynek
5 dag kandyzowanej skórki pomarańczowej
8 dag migdałów
1 łyżeczka cynamonu
stara skórka z 1 cytryny
szczypta soli

dekoracja:
6 jajek
1 żółtko
1 łyżka mleka

Rodzynki namoczyć w letniej wodzie przez 15 min., odsączyć, obtoczyć w mące. Wymieszać resztę mąki z drożdżami rozpuszczonymi w mleku, z cukrem, solą, skórką z cytryny i cynamonem. Dobrze zagnieść ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, dodać posiekane rodzynki, kandyzowaną skórkę i migdały. Odstawić na kilka godzin do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Uformować 3 długie rulony, upleść z nich 6 warkoczy i połączyć jak obwarzanki. Położyć je na blachę pokrytą pergaminem i ponownie zostawić do wyrośnięcia. Jajka gotować 10 min. ze zmiksowanym ugotowanym burakiem. Po wystygnięciu wyjąć z wody i osuszyć. Do każdego obwarzanka włożyć lekko zwilżone jajko na twardo i pędzlować ciasto żółtkiem ubitym z mlekiem. Piec 40 min. w gorącym piekarniku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:35, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto Yummy

3/4 szkl. ciepłej wody
3/4 szkl. miodu
3/4 szkl. oleju
4 dag drożdży
1 szkl. mąki razowej
1 szkl. mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
łyżka skórki pomarańczowej
sól

Wodę, miód, olej, drożdże i sól wymieszać w jednym naczyniu, a w drugim pozostałe składniki. Potem wszystko połączyć w jednolitą masę. Odstawić na 30 min. do wyrośnięcia. Piec przez 40 min. w temperaturze 200 stopni C. Podawać z truskawkami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:38, 05 Sty 2007    Temat postu:

Przekładaniec

ciasto:
50 dag mąki
25 dag masła
3 łyżki cukru
1 dag drożdży
1/2 filiżanki mleka

nadzienie:
30 dag mielonych orzechów
30 dag cukru
2 opakowania cukru waniliowego
20 dag marmolady morelowej / pomarańczowej

lukier:
5 dag czekolady
łyżeczka masła
2 łyżki mleka

Drożdże rozpuścić z cukrem w letnim mleku. Zagnieść mąkę z masłem, dodać rozpuszczone drożdże, wyrobić ciasto i podzielić na 3 cześci. Na wytłuszczonej blasze ułożyć pierwszą warstwę ciasta, posmarować marmoladą i obsypać orzechami i cukrem zużywając na to połowę składników nadzienia. To samo zrobić kładąc drugą warstwę ciasta. Przykryć 3-im plackiem. Piec w średnio nagrzanym piekarniku ok. 1 h. Oblać lukrem powstałym z rozpuszczenia wszystkich składników.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:54, 05 Sty 2007    Temat postu:

ciasto drożdżowe

Składniki

• 10 dkg (kostka) drożdży

• 1 szklanka cukru

• 2 cukry waniliowe

• 3/4 szklanki oleju

• kilka kropli oleju waniliowego

• 5 jaj

• 3/4 szklanki mleka

• 2 szklanki mąki


Etapy przygotowania

1. Wszystkie składniki odmierzamy szklanką 200 ml i łączymy ze soba w następujacy sposób:

2. Drożdże rozkruszyć i wyłożyć do miski posypać cukrem dodać cukry waniliowe, olej, olejek waniliowy, roztrzepane jaja, mleko, mąkę przesianą przez sito. WAżNE ABY TEGO NIE MIESZAć, NIE UGNIATAć!!! Wsadzić do lodówki i przykryć ściereczka lub pergaminem, zostawic na noc.

3. Następnego dnia wymieszać dokładnie i dodać jeszcze 2 pełne szklanki mąki przesianej przez sito oraz szczyptę soli. Drewnianą łyżką połączyć wszystko ze sobą i bardzo dobrze wymieszać (ciasto nie wymaga wyrabiania). Wyłożyć na blachę o wymiarach 24x40, ułożyć owoc i kruszonkę. Ciasto bez wyrastania wstawić do zimnego piekarnika i piec ok 50 min 150-170 stopni C.

4. Składniki na kruszonkę: 1/2 kostki masła, 1/2 szklanki cukru + cukier waniliowy, 1 pełna szklanka mąki. Składniki połaczyć ze soba, kruszonka musi być sypka, jeśli jest zbyt wilgotna dodać mąki i cukru, jeśli zbyt sucha, dodać masła.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:57, 05 Sty 2007    Temat postu:

APETYCZNE CIASTO DROŻDŻOWE

Składniki:
50 dag mąki tortowej,
pół szklanki cukru,
5 dag drożdży,
10 dag margaryny,
3 żółtka,
1,5 szklanki mleka,
rodzynki,
aromat,
szczypta soli

Sposób przyrządzenia:
Mąkę podzielić na dwie części. W połowie szklanki mleka rozpuścić drożdże z łyżką cukru i mąki, odstawić do wyrośnięcia. Pozostałe mleko mocno podgrzać (nie gotować), wymieszać z połową mąki i wyrośniętym rozczynem, pozostawić do wyrośnięcia. Do miski włożyć żółtka, wsypać sól, cukier i ubić trzepaczką, dodać roztopioną margarynę, aromat i ewentualnie rodzynki. Połączyć obie części ciasta, wsypać resztę mąki i dobrze wyrobić. Jeżeli jest za rzadkie, dosypać mąki. Z takiego ciasta można robić kluski na parze, placek drożdżowy, pączki, bułki z jagodami (lub innymi owocami), strucle z makiem, serem lub jabłkami


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 16:00, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto drożdżowe Topielec

Składniki:
75 dkg mąki,
4 jajka + 1 żółtko,
1 kostka margaryny "KASIA",
10 dkg drożdży,
szklanka mleka,
szklanka cukru pudru,
cukier waniliowy,
ew. zapach,
skórka pomarańczowa lub cytrynowa - wg gustu,
bakalie,
szczypta soli

Jak przyrządzić?
Przygotowć brytfannę - natłuścić i posypać bułką tartą. Rozpuścić margarynę. Mąkę przesiać do miski. Przygotować rozczyn - mleko posłodzić 1 łyżeczką cukru i dodać drożdże. Odstawić do wyrośnięcia. Przygotować spore naczynie - garnek, miskę - z zimną wodą. Kiedy rozczyn urośnie wlać go do mąki, dodać jajka i żółtko, rozpuszczoną margarynę i szczyptę soli. Wyrabiać ciasto do momentu aż będzie lśniące, gładkie i nie będzie kleiło się do rąk. Gotowe ciasto włożyć do naczynia z zimną wodą i poczekać aż wypłynie (max. 15 min.) W międzyczasie do miski w której wyrabiane było ciasto wsypać cukier, cukier waniliowy, bakalie i pozostałe dodatki. Gdy ciasto wypłynie na powierzchnię - przełożyć je do miski, połączyć z cukrem i bakaliami i przełożyć do brytfanny. Jeśli pieczemy w piekarniku to można na 10 - 15 min. ustawić temp. ok. 50 stopni a potem zwiększyć ją do 175 stopni. Ciasto pieczemy ok 40 - 45 minut. Gotowe ciasto można dowolnie udekorować: cukrem pudrem, polewą, lukrem.


Uwagi:
Tak jak przy innych ciastach drożdżowych, użyte do wyrabiania składniki muszą mieć podobną temperaturę. To ciasto można rónież upiec w prodiżu ale wtedy nie zalecam używania "kominka" bo jeśli ciasto jest dobrze wyrobione to bardzo rośnie. Prodiż ma też tę wadę, że ciasto jest nierównomiernie nagrzewane - tzn. w miejscu szkiełka na górnej pokrywie bywa niedopieczone i może zrobić się zakalec. Ciasto w pierwszej fazie należy wyrobić bardzo starannie bo jeśli nie to - wierzcie - nie pomogą żadne modły nad naczyniem z zimną wodą - ciasto nie wypłynie i cała robota na nic. Jeszcze jedna uwaga - ja staram się używać francuskich , kostkowanych drożdży a naczynie z rozczynem stawiam na mące w misce, w której wyrabiam ciasto. Nieraz zdarzyło mi się, przy odrobinie zagapienia, że drożdże "uciekły z naczynia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 20:10, 07 Sty 2007    Temat postu:

Ciasto drożdżowe bez tajemnic

Przygotowanie ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe nie będzie kleiło się do rąk, jeśli dłonie przed wygniataniem posmarujesz olejem lub dodasz do niego klika kropli oliwy. Szybkość rośnięcia ciasta drożdżowego zależy od ilości drożdży i od temperatury. Normalna temperatura rośnięcia ciasta mieści się między 20 a 30 stopni Celsjusza; poniżej 10 i powyżej 55 stopni Celsjusza, proces rośnięcia ustaje. Miskę z ciastem przykryj ścierką. Dzięki temu ciepło nie ucieka, a ciasto chronione jest od przeciągów. Jeśli ciasto przestanie rosnąć z powodu zbyt dużego wychłodzenia, należy je bardzo ostrożnie nagrzać do temperatury ok. 30 stopni Celsjusza. Zbyt gorące ciasto trzeba schłodzić do temperatury 30 stopni i dodać Świeżych drożdży. Ciasto może przestać rosnąć, gdy zawiera za dużo soli lub cukru. W tym przypadku należy zarobić małą porcję świeżego ciasta i dodać go do przesolonego lub przechłodzonego. Przyczyną tego, że ciasto drożdżowe nie chce rosnąć może być również zła jakość drożdży. Drożdże sprawdza się w następujący sposób: zarabiasz nieco ciasta z drożdżami i posypujesz je cienką warstwą mąki. Jeśli po 20 minutach nie będzie widać rys w warstwie mąki, oznacza to, że drożdże są złe i trzeba wziąć nowe. Drożdżowe ciasto ładnie wyrośnie, jeśli dodasz do ciasta zimne ziemniaki puree (na każdy kilogram mąki dwa średniej wielkości ziemniaki). Ciasto nie będzie się przypalało od spodu, jeżeli na blachę, na której kładziesz foremkę lub tortownice wysypiesz równomiernie sól. Można też pod formę wstawić płaskie naczynie z wodą. Ciasto drożdżowe lepiej rośnie, gdy drożdże z mlekiem jaja i masło dodawać będziesz kolejno do podgrzanej uprzednio mąki w niedużych odstępach czasu. Ciasto drożdżowe nie powinno stygnąć na blasze, na której się piekło, bo staje się wtedy miękkie i przesiąka zapachem blachy. Jeżeli ciasto już dostatecznie wyrosło, a nie możesz go piec natychmiast, przykryj je zwilżonym papierem pergaminowym.

Pieczenie ciasta drożdżowego

Temperatura w piekarniku powinna wynosić 200-220 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura piekarnika powoduje zapieczenie się górnej warstwy. Gazy powstające w cieście nie zdążą spulchnić reszty ciasta i będzie ono niewyrośnięte. Natomiast zbyt niska temperatura piekarnika może spowodować za duże rozmnożenie się drożdży i wylewanie się ciasta, poza tym skórka jest wtedy blada i niesmaczna. Zbyt wcześnie wyjęte z pieca ciasto i powstaje zakalec, bo składniki ciasta nie zdążyły się zestalić.

Po pieczeniu

Ciasto w zasadzie możesz wyjąć z formy dopiero po kilku minutach od zakończenia pieczenia. Jeśli ciasto nie chce wyjść z formy, postaw na chwilę gorącą formę na wilgotną ścierkę. Gorącego ciasta nie można od razu wstawić do szafki czy chować do pojemnika. Powinno wystygnąć na powietrzu, aby ulotniła się para wodna i umocniła jego struktura. Piernik i inne ciasta z dodatkiem korzeni należy spożywać po tygodniu od upieczenia. Dopiero wtedy osiągną w pełni zapach i smak. Kruche ciasto o dużej zwartości tłuszczu powinno być zjedzone najpóźniej po dwóch tygodniach. Ten rodzaj ciast nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Zbyt mocno przypieczone ciasto można jeszcze uratować, jeśli przypalone miejsca zetrzesz drobną metalową tarką, a następnie całe ciasto posypiesz grubo cukrem pudrem lub pokryjesz polewą czekoladową.

Ozdabianie ciast

Aby ciasto drożdżowe miało połysk i chrupką skórkę, tuż przed pieczeniem posmaruj je rozmącanym jajkiem za pomocą pędzla. Należy zważać przy smarowaniu, aby jajko nie spłynęło na blachę. Po posmarowaniu jajkiem, powierzchnie ciasta można obsypać orzechami, cukrem lub kruszonką. Jeśli ciasto ma być pokryte lukrem, posmaruj je przed pieczeniem wodą, zaś lukier nakładaj na jeszcze ciepłe ciasto. Aby lukier nie skrystalizował się w czasie gotowania, dodaj kilka kropel soku cytryny.

Co nieco o drożdżach

Drożdże o nieświeżym zapachu, pokruszone i wyschnięte nie będą pracować tak jak świeże. Świeże drożdże można przechowywać w lodówce do 10 dni pod warunki, że zapakowane są w folię lub zanurzone w wodzie, gdzie pływają, co świadczy o ich świeżości. Można opakować szczelnie małe kawałki drożdży i przechowywać je w zamrażalniku. Przed użyciem należy aktywować je w ciepłej (nie gorącej!) wodzie lub mleku, przez około 15 minut. Suszone drożdże można przechowywać przez rok. Do pieczenia należy brać wówczas połowę ilości, podanej w przepisie dla drożdży świeżych.

Pączki będą pulchne

Jeśli chcesz uzyskać lekkie i pulchne pączki, dodaj do ciasta trochę jasnego piwa lub gazowanej wody mineralnej. Przy smażeniu pączków tłuszcz nie będzie pryskał, jeśli dodasz do niego odrobinę octu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aszunia
Administrator
<font color=red> <b> Administrator </b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrowiec Sw.

PostWysłany: Nie 22:53, 07 Sty 2007    Temat postu:

Natinko ja nie potrafie zrobic drozdzowego ciasta. Nigdy mi sie nie udalo. Zawsze jakies gnioty wychodza Sad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 17:45, 17 Sty 2007    Temat postu:

BUŁKA MAŚLAMA

Składniki:
4,5 szklanki mąki pszennej przedniej jakości
4 łyżki masła
szklanka mleka o temperaturze pokojowej
opakowanie drożdży instant lub 4 dag drożdży zwykłych
3/4 szklanki cukru
2 jajka
szczypta soli

Kruszonka:
pół szklanki mąki
4 czubate łyżki cukru
2 łyżki masła
Do wysmarowania formy i ciasta:
żółtko
łyżka masła

Przygotowanie:
Bułkę rozpoczynamy od roztopienia masła, które będziemy wlewać do ciasta, kiedy będzie miało temperaturę pokojową. Jeśli nie mamy drożdży instant, to przygotowujemy zaczyn ze zwykłych drożdży: do miseczki wrzucamy drożdże, dodajemy łyżkę cukru, łyżkę mąki oraz kilka łyżek ciepłego mleka i mieszamy wszystko ze sobą. Zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce - jeśli po mniej więcej 10 minutach podwoi swoją objętość, znak, iż drożdże są gotowe, jeśli zaś nie, to znaczy, że nasze drożdże nie nadają się do spożywania i należy zrobić nowy rozczyn.

Kiedy masło jest rozpuszczone, odstawiamy je do ostygnięcia. Jajka ubijamy z cukrem za pomocą miksera na jedwabisty kogiel mogiel. Do miski przesiewamy mąkę - dzięki temu będzie więcej w niej powietrza. Do mąki dodajemy drożdże, mleko, jaja z cukrem i szczyptę soli i przestudzone masło. Mieszamy wszystko i wyrabiamy bardzo dokładnie ciasto - jeśli się mocno lepi do rąk, dosypujemy odrobinę mąki. Ciasto powinno być jednolite i doskonale wyrobione - ale nie trzeba tego robić godzinę - wystarczy 5 minut energicznego wyrabiania. Wyrobione ciasto zostawiamy nakryte ściereczką w ciepłym miejscu - jeśli macie piekarnik, to jest to najlepsze miejsce - po prostu nastawiamy go na temperaturę 30-40 stopni i wkładamy do niego miskę z ciastem.

Kiedy ciasto rośnie, czas na przygotowanie kruszonki: wszystkie składniki razem zagniatamy i wyrabiamy przez chwilę, aż się połączą. Ciasto na kruszonkę wkładamy do zamrażalnika.

Kiedy ciasto na bułkę podwoi swoją objętość [trwa to około 30-40 minut], wyrabiamy je jeszcze przez chwilę i umieszczamy w wysmarowanym masłem foremkach [to jest porcja na dwie foremki 26 cm], smarujemy rozbełtanym żółtkiem i posypujemy kruszonką startą na tarce. Ciasto przykrywamy ściereczką i jeszcze raz odstawiamy do ponownego wyrośnięcia - jednak teraz wystarczy już tylko 10 minut. Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy do ślicznego zrumienienia - około 20-30 minut. Po upieczeniu, wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na kilka minut - dopiero po tym czasie wyjmujemy z foremek.

Uwaga!
Upieczoną i wystudzoną bułkę można zamrażać.
Bułkę można wzbogać posypując różnymi dodatkami: płatkami migdałowymi, orzechami, pestkami słonecznika. Owe dodatki można wrzucić również do środka ciasta podczas drugiego zagniatania.
Można również formować małe bułeczki i wkładać do środka w trakcie formowania owocowe lub czekoladowe nadzienie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Co Ty wiesz o... gotowaniu.. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin