Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Niech cię nie boli ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Zdrowie,moda i uroda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:06, 02 Sty 2007    Temat postu: Niech cię nie boli ...

Bóle głowy (a jest ich aż 300 rodzajów) od lat spędzają sen z oczu naukowcom z całego świata, a jednak ich tajemnicy nie udało się rozszyfrować.
Skąd najczęściej biorą się nasze cierpienia? Oto przyczyny.


Wahania ciśnienia atmosferycznego
Wielu z nas cierpi przy zmianie pogody – dolegliwości występują na dzień–dwa przed nadejściem frontu albo tuż po nim. Ból koncentruje się w okolicy czoła i skroni.
Jak sobie pomóc? Gdy ciśnienie spada, wypij kawę albo mocną herbatę. Przynajmniej pół godziny spędź na powietrzu (dotleniasz serce i mózg). Zanim ból się nasili, uciskaj palcami punkty na przedłużeniu łuków brwi. Możesz też zażyć ziołowy preparat Pogodyna albo posmarować skronie maścią tygrysią. Dobre efekty daje włożenie na głowę elastycznej opaski.


Zmiany poziomu hormonów
Wystarczy zachwianie proporcji między progesteronem a estrogenem, a reagujesz bólem głowy. Najczęściej zdarza się to przed miesiączką i podczas owulacji. Ból rozpoczyna się w skroni, przechodzi na czoło, a potem rozlewa się na głowę.
Jak sobie pomóc? Weź jeden z preparatów przeciwbólowych, który działa najskuteczniej (ibuprom, apap, naproxen, diclofenak). Możesz również przykleić na skroni plaster Migren Patch. Skonsultuj się z ginekologiem – być może trzeba zrobić badania hormonalne lub zmienić pigułkę.


Stres
Reakcją na napięcie nerwowe jest ból czoła, a także po obu bokach głowy. Wywołuje go zwężenie naczyń doprowadzających krew do mózgu. W stresie ucieka z organizmu magnez, co bywa częstą przyczyną bólu tylnej części głowy.
Jak sobie pomóc? Jeśli stres dopada cię często, naucz się go rozładowywać. Wystarczy półgodzinny spacer szybkim krokiem lub kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego. Najskuteczniejsza w walce ze stresem jest joga (np. ćwiczenia dwa razy w tygodniu przez pół godziny). Warto też łykać antystresowe tabletki z magnezem i witaminą D (zwiększa jego wchłanianie).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:09, 02 Sty 2007    Temat postu:

Przeciążenie wątroby
Zdaniem wielu lekarzy, może ono wywołać nawet kilkudniowy napad bólowy. Charakterystyczny jest wówczas kłujący ból za prawą gałką oczną (wiele osób ma też problemy z zaparciami). U ludzi wrażliwych napad może wystąpić po wypiciu filiżanki kawy, lampki wina, zjedzeniu czekolady, szynki wieprzowej lub jajka. Często ból zaczyna się nad ranem, we śnie (wątroba pracuje wówczas najintensywniej).
Jak sobie pomóc? Spróbuj stwierdzić, czy problemy zaczynają się regularnie, zawsze po wypiciu czy zjedzeniu jakiegoś pokarmu. Jeśli tak, wyeliminuj go z jadłospisu. A gdy „zgrzeszysz”, zażyj profilaktycznie jeden z ziołowych środków wspomagających wątrobę, np. hepatil, sylimarol.


Zaburzenia wzroku
Właśnie ból głowy bywa pierwszym objawem, że mamy problemy z oczami. Charakterystyczne są wówczas bóle w okolicy czoła, nasilające się po dłuższym czytaniu.
Jak sobie pomóc? Koniecznie zgłoś się do okulisty, prawdopodobnie konieczna będzie korekcja wady wzroku. U wielu osób włożenie okularów pozwala pozbyć się bólu. Pamiętaj też, by czytać przy dobrym świetle.


Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego
Ból głowy jest spowodowany nieprawidłowym napięciem mięśni karku. Sprzyja ono podrażnieniu nerwów biegnących w tej okolicy. W takim przypadku ból pojawia się zwykle z tyłu głowy i nasila się przy ruchach szyją.
Jak sobie pomóc? Wybierz się do ortopedy, konieczne bowiem będzie wykonanie rentgena kręgosłupa szyjnego. Jeśli wykaże on zmiany w kręgach, niezbędne będą ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku. Pomocny może być delikatny masaż wykonany np. przez kogoś bliskiego.


Dokąd po pomoc
W Polsce działa 80 poradni przeciwbólowych. Każdy ubezpieczony w NFZ może skorzystać z terapii, jeśli zgłosi się tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub neurologa.

Migrena – co to takiego?
To wyjątkowo silny ból głowy, który wyłącza człowieka z normalnego życia. Najczęściej dotyczy jednej strony głowy. Często zwiastunem migreny jest aura – mdłości, mroczki, zawroty głowy, światłowstręt. Przyczyny nie są znane. Wiadomo, że migreny miewają podłoże genetyczne. Trzeba je leczyć, najlepiej u specjalisty neurologa w poradni przeciwbólowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:15, 02 Sty 2007    Temat postu:

Gdy boli głowa

Wewnątrz Twojej czaszki ktoś urządził wojskowe manewry? Ból głowy nie musi oznaczać nic złego, jednak lepiej powiedz o nim lekarzowi. Zdarza się czasem (na szczęście bardzo rzadko), że taki objaw oznacza poważne problemy ze zdrowiem.

Skąd to się bierze?
Głowa może boleć z co najmniej tysiąca powodów – napisano o tym opasłe tomiska. Zdarza się, że ginekolog wysyła narzekającą na częste bóle głowy przyszłą mamę na konsultację do innego specjalisty, np. do neurologa, okulisty albo laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy mogą się kryć właśnie schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem albo na przykład stan zapalny zatok.

Winne są hormony
Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane na potęgę przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają niezauważalne obrzęki – także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują na zwiększony ucisk. Na szczęście bóle tego rodzaju nie są niebezpieczne ani dla mamy, ani dla maluszka.
O wiele groźniejszy jest silny ból, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami mroczki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany nadciśnieniem i oznaczać zagrożenie stanem przedrzucawkowym. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej! Inne objawy stanu przedrzucawkowego to obecność białka w moczu i obfite obrzęki.


Ach, ta migrena
W czasie ciąży mogą się pojawiać także bóle migrenowe – powodują je nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły: niektóre przyszłe mamy miewają ataki częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. Migrena to nic przyjemnego, trzeba więc unikać tego, co może ją wyzwolić – stresu, jaskrawego światła, hałasu. A co robić, gdy na zapobieganie jest już za późno?
- Skontaktuj się z lekarzem. Opisz objawy i zapytaj, czy możesz (i jaki) wziąć środek przeciwbólowy.
- Weź kąpiel (ale nie gorącą). Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza.
- Odizoluj się. Zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Możesz zrobić sobie chłodny okład na czoło.


Zwolnij tempo
Przyczyną bólu głowy może być także stres, głód albo odwodnienie. Zajęte tysiącem spraw przyszłe mamy zapominają czasem o sobie. Skutek jest taki, że organizm sam zaczyna dopominać się o lepsze traktowanie. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, dbaj o siebie. Nie zapominaj o piciu i regularnych posiłkach. Wysypiaj się, odpoczywaj i pamiętaj, że nie powinnaś teraz pracować tak intensywnie jak przed ciążą. Staraj się nie przejmować drobiazgami: świat się nie zawali tylko dlatego, że Twój szef wolałby mieć bezdzietnych pracowników.

A co z lekami?
Jeśli spodziewasz się dziecka, nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Staraj się radzić sobie bez tabletek. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć – Twoje kiepskie samopoczucie odbija się także na dziecku (zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność maluszka). Niektóre leki przeciwbólowe (np. zawierające paracetamol) mogą stosować także przyszłe mamy. Wolno z nich jednak korzystać wyłącznie za zgodą lekarza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:26, 02 Sty 2007    Temat postu:

Sposoby na ból głowy

Ból głowy zawsze jest czymś denerwującym. Potrafi wytrącić z równowagi, uniemożliwia skupienie się. Najczęściej więc łykamy tabletkę przeciwbólową, by jak najszybciej się go pozbyć. I raczej nie zastanawiamy się nad przyczyną tego bólu. A jest to ważne, zwłaszcza jeśli zdarza się często.

Dlaczego boli?
Lekarze twierdzą, że większość bólów głowy to bóle napięciowe (związane m.in. z napięciem mięśni) oraz okolicznościowe, czyli pojawiające się w określonych sytuacjach. Za pomocą bólu organizm daje nam znać, że to, co robimy, zaczyna mu szkodzić. Warto więc zaobserwować, kiedy najczęściej boli głowa i jak. Wówczas o wiele łatwiej będzie można nie tylko szybko złagodzić ból, stosując domowe środki, ale przede wszystkim zapobiegać mu w przyszłości. Oto kilka najczęstszych przyczyn tej dolegliwości.

Zmęczenie wzroku
Zmuszanie oczu do długiego intensywnego wysiłku (czytanie, praca przy komputerze, oglądanie telewizji) prowadzi do nadwerężenia ich mięśni i w konsekwencji do osłabienia wzroku. Jeśli nadal będziemy forsować oczy, wywołamy ból głowy.
Jest on najczęściej umiejscowiony w obrębie czoła, nad oczami.

Co pomoże: Połóż się na 10–15 min, najlepiej w zaciemnionym i wywietrzonym pokoju albo przynajmniej zasłoń oczy dłońmi, przyłóż na nie kompres, np. ze świetlika lub esencji herbacianej. Na czoło i kark zrób zimny okład.
Jak zapobiegać: Jeśli musisz długo pracować „oczami”, postaraj się co jakiś czas robić krótkie przerwy.
- Wyjdź na szybki spacer.
- Jeśli to niemożliwe, wykonuj ćwiczenia rozluźniające mięśnie oczu. Wybierz jakiś odległy punkt przed sobą
i wpatruj się w niego szeroko otwartymi oczami tak długo, aż poczujesz lekki ból. Potem patrz w taki sam sposób na jakiś blisko położony punkt. Powtórz to ćwiczenie 2–3 razy.


Nadmierne napięcie mięśni karku
Jeśli w ciągu dnia dużo czasu spędzasz, siedząc, zwłaszcza z mocno pochyloną głową, dochodzi do naciągnięcia pewnej grupy mięśni grzbietowych w górnym odcinku kręgosłupa. Pociągają one za sobą kręgosłup, wykrzywiają go. W rezultacie przesunięte kręgi zaczynają uciskać i podrażniać znajdujące się w rdzeniu kręgowym nerwy. Skutkiem tego jest ból, który zwykle zaczyna się w okolicy karku i stamtąd promieniuje na całą głowę. Nasila go najmniejszy ruch.
Co pomoże: Dolegliwości złagodzi delikatne masowanie mięśni szyi oraz grzbietu. Zabieg ten rozluźnia napięte mięśnie grzbietu. Pomaga także ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, np. tymiankowego lub sosnowego.
Jak zapobiegać: Jeśli wiele godzin musisz spędzać w pozycji siedzącej, zadbaj o to, aby krzesło było dostosowane do Twojego wzrostu i wysokości stołu.
- Rób krótkie przerwy podczas pracy, wykorzystując je na ćwiczenia rozluźniające mięśnie grzbietu i szyi (np. obroty głową na boki, odchylanie jej do tyłu, krążenia ramion).
- Jeśli opisane dolegliwości często się powtarzają, koniecznie wykonaj prześwietlenie górnego odcinka kręgosłupa. Przyczyną bólów głowy zaczynających się w okolicy karku może być zwyrodnienie kręgów szyjnych. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u ortopedy, który na pewno zaleci odpowiednią gimnastykę korekcyjno-leczniczą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:05, 02 Sty 2007    Temat postu:

Sposoby na ból głowy

Stres, nierozładowane emocje
Zawsze prowadzą do napięcia psychicznego oraz nieświadomego napinania mięśni, co może powodować ból głowy. Najczęściej jest to tępy lub tętniący ból w skroniach, który po jakimś czasie promieniuje na całą głowę. Zwykle narasta przy najmniejszym wysiłku.
Co pomoże: Połóż się w cichym, ciemnym pokoju. Na bolące skronie przyłóż zimny kompres lub okład z lodu.
Jak zapobiegać: Nie tłum swoich emocji: gniewu, złości. Staraj się rozładowywać stres na bieżąco.
- Każdego dnia wygospodaruj pół godziny na szybki spacer, więcej odpoczywaj, nie żałuj sobie snu.
- Pij ziołowe herbatki uspokajające, np. z melisy, łykaj magnez (w sytuacjach stresowych wzrasta zapotrzebowanie organizmu na ten minerał).


Nagłe zmiany pogodyWiele osób źle znosi silny wiatr oraz skoki ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza jego spadek. Może wówczas pojawiać się bardzo gwałtowny, „rozsadzający” głowę ból.
Co pomoże: Ciepła kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego lub lawendowego. Dostępny jest także lek (Meteo) łagodzący dolegliwości meteoropatii, czyli nadwrażliwości na zmiany pogody.
Jak zapobiegać: Jeśli należysz do meteoropatów, w okresach „przesileń pogodowych” unikaj zmęczenia, dużo śpij.

Niedobór tlenuDługie przebywanie w dusznym pomieszczeniu prowadzi do niedotlenienia mózgu. Może się to skończyć „rozsadzającym“ głowę bólem.
Co pomoże: Szybko otwórz okno. Stań w nim i zrób kilka bardzo głębokich, przeponowych oddechów. A jeszcze lepiej, jeśli to jest możliwe, wyjdź na spacer. W czasie ruchu organizm pobiera o wiele więcej tlenu.
Jak zapobiegać: Zawsze dbaj o to, aby pokój, w którym pracujesz lub dłużej przebywasz albo śpisz, był często wietrzony, i to bez względu na porę roku.

Brak snu
Jeśli przez długi czas będziemy bardzo późno kłaść się spać, w końcu coraz częściej zaczniemy się budzić z bólem głowy. Najczęściej jest on umiejscowiony na czole, nad oczami.
Co pomoże: Trudno jest szybko naprawić szkody spowodowane w organizmie brakiem snu. Ale niektórym osobom pomaga naprzemienny prysznic (zimny, ciepły, zimny), innym chłodna kąpiel.
Jak zapobiegać: Nie siedź do późnej nocy. Wyznacz sobie ostateczną godzinę, o której będziesz się kłaść spać, np. 22 lub maksymalnie 23. Każda godzina odpoczynku przed północą więcej znaczy niż te po 24. Przed snem możesz wypić szklankę ciepłej, uspokajającej herbatki z melisy lub mleka z miodem.

Gwałtowne ograniczenie kofeiny
Substancja ta rozszerza naczynka krwionośne w mózgu. Jeśli pijemy przez dłuższy czas dużo kawy lub herbaty, organizm może się do tego tak bardzo przyzwyczaić, że na brak kofeiny zareaguje bólem głowy. Zwykle jest to bolesne pulsowanie w skroniach, wrażenie, że coś zaciska się wokół głowy.
Co pomoże: Masaż - gładzimy skórę głowy w kierunku od czoła do karku. Jeśli ból jest bardzo silny, można wziąć tabletkę przeciwbólową z dodatkiem kofeiny (np. Saridon, Cefalgin).
Jak zapobiegać: Od wszelkich używek trzeba odzwyczajać się stopniowo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:09, 02 Sty 2007    Temat postu:

A może to migrena? Lekarze oceniają, że na migrenę cierpi około 18 procent kobiet i 6 procent mężczyzn. Przeważnie są to osoby w wieku 30–40 lat.

Niezwykły ból
Każdy inny ból głowy łatwo jest zlokalizować: pojawia się np. w okolicach skroni czy karku. Ból migrenowy powstaje jakby we wnętrzu głowy. Jest tętniący, świdrujący, może promieniować przez oko w kierunku szczęki, czasem aż do szyi, ogarniając w końcu połowę głowy. Najczęściej jest to właśnie ból jednostronny. Towarzyszą mu nudności, a nawet wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, zapachy, zawroty głowy. Ataki migreny mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Niektórzy chorzy mają je tylko raz w roku, inni kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu.

Nie zawsze z aurą
Panuje opinia, że o migrenie można mówić tylko wtedy, gdy atak bólu poprzedzają zaburzenia wzroku, czyli tzw. aura. Najczęściej są to błyski oślepiającego światła, iskry, zmieniające kształty figury geometryczne. Bywa, że ból poprzedzają zaburzenia mowy, dzwonienie w uszach, mrowienie twarzy. Stan ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Gdy mija, zaczyna się ból głowy. Na taki rodzaj migreny (nazywanej klasyczną lub z aurą) cierpi jednak tylko około 20 proc. chorych. Pozostali migrenowcy nie mają aury.

Wyzwalacze bólu
Migrena zaliczana jest do schorzeń nerwowo-naczyniowych. Mechanizmy powstawania bólu migrenowego nie są jednak do końca poznane. Ale wiadomo, że jedną z jego przyczyn jest nagły skurcz, a następnie nadmierne rozszerzenie się naczyń krwionośnych mózgu, ich stan zapalny. Stwierdzono też, że pewną rolę odgrywa w tym neuroprzekaźnik: serotonina. Opisane reakcje w mózgu mogą wywołać bardzo różne czynniki. Należą do nich:
- Produkty żywnościowe. U części chorych ból wyzwala czekolada, ser żółty, cytrusy, czerwone wino, orzechy.
- Zmiany pogody. Zwłaszcza pojawiające się nagle silne wiatry, np. halny.
- Stres, emocje. W takim przypadku ból migrenowy nie musi pojawiać się od razu, ale np. w kilkanaście godzin po stresującej sytuacji.
- Hormony. A dokładniej estrogeny. Ataki migreny u kobiet bardzo często zaczynają się wraz z pierwszą miesiączką. Później pojawiają się najczęściej bezpośrednio przed menstruacją, w trakcie lub po jej zakończeniu. Bardzo rzadko występują w czasie ciąży i zwykle zanikają po menopauzie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:18, 02 Sty 2007    Temat postu:

Pomoc w czasie ataku
Jest wiele sposobów łagodzenia bólu i innych dolegliwości migrenowych. Każdemu jednak pomaga co innego. Ale zawsze ważne jest, by zacząć walczyć z bólem już w chwili, gdy się on zaczyna. Oto co można zrobić.
- Jeżeli często miewasz migreny, z pewnością znasz zapowiadające je sygnały. W momencie, kiedy się pojawiają, weź jakiś środek przeciwbólowy, np. paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), naproksen.
- Przyłóż do głowy zimny okład lub odwrotnie: owiń ją mokrym, ciepłym ręcznikiem (wypróbuj, co w Twoim przypadku jest skuteczniejsze).
- Wypij filiżankę kawy, mocnej herbaty lub puszkę napoju z kofeiną. Substancja ta pobudza układ nerwowy
i rozszerza naczynia krwionośne. Dlatego właśnie zawierają ją niektóre leki na migrenę. Jeśli zwykle pomaga Ci aspiryna, również możesz popić ją mocną kawą, zadziała lepiej i szybciej.
- Weź gorący prysznic albo zrób sobie naprzemienną (gorącą i zimną) kąpiel nóg: około 10 min mocz je w gorącej wodzie (można dodać 3–4 krople olejku rozmarynowego lub napar z tego ziela), następnie kilka sekund w zimnej. Cały zabieg powtórz kilkakrotnie.
- Przez 1–2 min uciskaj palcami bolące miejsce na skroni. Na chwilę zwolnij ucisk i powtórz zabieg. Postępuj tak do czasu, aż poczujesz ulgę. Jeśli brak Ci cierpliwości, nałóż na czoło ściskającą opaskę.
- Połóż się w cichym, ciemnym i dobrze wywietrzonym pokoju. Spróbuj zasnąć.


Migrenę trzeba leczyć
Jeśli ataki migreny są częste lub tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a domowe sposoby nie skutkują, zgłoś się do lekarza. Jeżeli internista nie zdoła Ci pomóc, poproś o skierowanie do neurologa lub do poradni leczenia bólu (są prawie we wszystkich dużych miastach, zwykle przy szpitalach). Lekarz może przepisać Ci odpowiednie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. A jeśli okaże się to konieczne, leki przerywające ataki migreny albo zapobiegające im. Leczenie często jest długotrwałe. Czasem pierwsze efekty można zauważyć dopiero po 2–3 miesiącach. Niektóre preparaty (m.in. zapobiegające bólom) stosuje się pół roku. Zdarza się też, że już w trakcie kuracji trzeba zmieniać leki.
Jeśli jesteś zwolenniczką niekonwencjonalnych metod, możesz wybrać się do specjalisty od akupunktury. Nowością w leczeniu migren jest biofeedback, stosowany w niektórych prywatnych klinikach. Warto spróbować wszystkiego. I przestać cierpieć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:23, 02 Sty 2007    Temat postu:

Niezbędna jest wizyta u lekarza

Bóle głowy bywają sygnałem różnych chorób. Mogą informować m.in. o obecności tętniaków, o jaskrze, zapaleniu opon mózgowych. Jeśli więc często się pojawiają, idź do lekarza. Natychmiast szukaj fachowej pomocy, jeżeli ból:
- nie ustępuje mimo różnych zabiegów (masaże, zimne okłady). Nie łagodzą go środki przeciwbólowe;
- jest szczególnie silny, pojawia się nagle i bez przyczyny;
- utrzymuje się ponad dobę lub powraca kilkakrotnie falami;
- pojawia się często i zawsze w tej samej części głowy, np. za lub nad okiem:
- występuje okresowo i jest coraz silniejszy;
- pojawia się w nocy;
- towarzyszą mu zaburzenia świadomości, kłopoty ze wzrokiem, niedowłady, utrata przytomności, drgawki;
- dodatkowo występują gorączka, sztywność karku, trudności w poruszaniu głową.


To warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych
Są sytuacje, w których nie można zastosować domowych środków. Trzeba wtedy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. Biorąc te leki, warto pamiętać, że:
1. Środki przeciwbólowe należy wziąć w momencie, kiedy ból się zaczyna. Później, po to by go złagodzić, może być już konieczna większa dawka leku.
2. Żadnych leków przeciwbólowych nie wolno brać częściej niż 2 razy w tygodniu. Nie są one obojętne dla zdrowia, a poza tym bardzo łatwo można się od nich uzależnić.
3. Nadużywanie środków przeciwbólowych może być przyczyną nawracających bólów głowy.


Operacja nosa... na migrenę
Chirurdzy z Nowego Jorku twierdzą, że u niektórych osób przyczyną migrenowych bólów głowy może być stykanie się kości ścianek nosowych. Poddali oni 21 osób cierpiących na migrenę zabiegowi polegającemu na rozdzieleniu powierzchni kostnych nosa. Częstotliwość ataków migreny u operowanych pacjentów spadła z 18 do 8 dni w miesiącu, a ich intensywność zmalała o 53 proc. Być może zabiegi takie będą szerzej dostępne już za kilka lat.

Zioła kontra migrena
Niektóre rośliny zawierają substancje, które łagodzą ból migrenowy.

Stokrotka - zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Pomaga przy silnych bólach migrenowych.
Czubatą łyżeczkę kwiatów zalej filiżanką wrzątku i odstaw na pół minuty. Pij gorący napój, do 2 filiżanek dziennie.


Rumianek działa przeciwzapalnie, zwęża rozszerzone naczynia krwionośne.
Łyżkę kwiatów zalej ciepłą wodą, zagotuj, odcedź. Pij po pół szklanki 2 razy dziennie przy tępych, pulsujących bólach.


Złocień maruna - zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Zmniejsza skurcze mięśni gładkich, do których dochodzi w czasie ataku migreny.

W aptekach dostępny jest sok z liści złocienia (Mariomigran). Przyjmowany systematycznie skutecznie łagodzi przebieg ataków, a nawet im zapobiega.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Zdrowie,moda i uroda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin