Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Kochane psiaki
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Fotografia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 11:33, 13 Kwi 2006    Temat postu: Kochane psiaki


Barbet- Francuzki Pies Wodny
Kraj pochodzenia
Francja
Wygląd
Pies średniej wielkości, o charakterystycznej, grubej, wełnistej szacie, chroniącej go przed zimnem i wilgocią. Sierść na pysku tworzy brodę, czemu rasa zawdzięcza swą nazwę.Wielkość Minimalny wzrost w kłębie: psy 58 cm, suki 53 cm.
Szata
Długa, wełnista, kręcona, tworzy sznurki. Obfita, w stanie naturalnym pokrywa całe ciało. Jest to typowa cecha rasy. Od niepamiętnych czasów barbety strzyżono, aby ułatwić mu pracę i funkcjonowanie. Zależnie od wykorzystania psa, fryzura może być różna.
Maść
Czarna, szara, kasztanowa, ruda, piaskowa, biała lub łaciata. Dozwolone są wszystkie odcienie koloru płowego od intensywnej rudości do koloru piaskowego. Pożądane jest, aby cała szata była w jednym odcieniu.
Głowa
Grzywka powinna opadać na grzbiet kufy. Broda jest długa i obfita, „wąsy” pokrywają całą kufę. Mózgoczaszka zaokrąglona i szeroka. Stop wyraźny. Kufa dosyć graniasta. Grzbiet kufy szeroki i krótki. Wargi grube, pigmentowane, całkowicie zasłonięte przez długi włos. Błony śluzowe mogą mieć barwę czarną lub brązową.
Oczy
Okrągłe, pożądane ciemnobrązowe.
Uszy
Osadzone nisko długie, płaskie, szerokie, pokryte długim włosem, który tworzy sznury. Jeśli uszy przyciągnie się w kierunku nosa, to sięgną co najmniej 5 cm za nos. Chrząstka ucha sięga za kącik pyska.
Tułów
Grzbiet nieznacznie wysklepiony. Lędźwie wysklepione, krótkie i mocne. Zad z profilu zaokrąglony. Klatka piersiowa szeroka, dobrze wykształcona, dość głęboka, zaokrąglona.
Kończyny przednie:
Łopatki opadające. Kąt stawu ramieniowego wynosi 110-115°. Ramię długie i muskularne. Podramię proste, mocne, prostopadłe do podłoża, całkowicie pokryte długim włosem. Mocna kość.
Kończyny tylne
Uda lekko nachylone, mocno umięśnione. Stawy skokowe niskie, dobrze kątowane. Śródstopia proste.
Ogon
Nieco uniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu

Wyżeł Węgierski Szorstkowłosy
Kraj pochodzenia
Węgry
Wygląd
Pies średniej wielkości, żółto - złoty, o krzepkiej budowie i mocnym kośćcu. Jego szata jest wodoodporna, dzięki czemu rasa jest odporna na zimno i wilgotność. Jest wykorzystywany do prac w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Bardzo inteligentny i z temperamentem. Wielkość Psy 58-64 cm, suki 54-60 cm
Szata
Szorstka, przylegająca, twarda i gęsta; włos okrywowy długości 2-3 cm, wodoodporny podszerstek
Maść
Kolor rdzawożółty lub ciemnopiaskowy; nos w kolorze szaty
Głowa
Proporcjonalna. Część czaszkowa umiarkowanie szeroka i lekko okrągła. Część twarzowa jest krótsza od czaszkowej. Umiarkowany stop. Nos prosty i zakończony szeroko. Dolna szczęka dobrze rozwinięta, umięśniona. Zęby są mocne. Zgryz nożycowy.
Oczy
Kształtu owalnego, kolor harmonizuje z umaszczniem psa; pożądaną barwą jest jasny odcień brązu.
Uszy
Średniej wielkości, z dobrze zakrytym otworem usznym.
Tułów
Mocne, proporcjonalne. W kłębie bardzo umięśniony. Plecy krótkie i proste. Lędźwie mocne. Klatka piersiowa silnie rozbudowana, głęboka, sięgająca łokci. Żebra umiarkowanie sprężyste. Barki dobrze umięśnione. Łopatki swobodne.
Kończyny
przednie Proste, o mocnym kośćcu, łokcie przylegają ściśle do ciała.
Kończyny tylne
Dobrze umięśnione, umiarkowanie kątowane, z krótkimi stawami skokowymi. Palce mocne, dobrze wysklepione, zwarte. Stopy lekko owalne. Paznokcie mocne, poduszki elastyczne i mocne.
Ogon
U nasady umiarkowanie gruby, zwęża się ku końcowi. W 1/3 jest kopiowany

Wyżeł Fryzyjski- StabyHoun
Kraj pochodzenia
Holandia
Wygląd Naturalnie, mocno zbudowany długowłosy wyżeł, dłuższy niż wyższy. Nie powinien być ani zbyt ciężki ani zbytnio delikatny. Skóra dobrze przylega do ciała. Nie powinna tworzyć łałoka (podgardla) a wargi nie powinny być zbyt obwisłe. Wielkość Idealny wzrost dla psa: 53 cm, dla suki 50 cm.
Szata
Długa i gładka na całym ciele. Jedynie na zadzie może być lekko falista. Sierść na głowie krótka. Włos na tylnej stronie kończyn przednich i na portkach dobrze rozwinięty, gęsty. Włos nieco kręcony wskazuje na krzyżówkę i dlatego pies z tego typu szatą nie może być uznany za rasowego stabyhouna.
Maść
Umaszczenie czarne, czekoladowe lub pomarańczowe, z białymi znaczeniami. Dopuszczalna jest dropiatość (kropki) lub dereszowatość (przesianie) na białym tle.
Głowa
Sucha, proporcjonalna do ciała, dłuższa niż szersza. Mózgoczaszka i kufa równej długości. Mózgoczaszka powinna być lekko wypukła, nie wąska, nigdy jednak nie powinna sprawiać wrażenia szerokiej. Lekkim zaokrągleniem płynnie przechodzi w policzki, które są słabo wykształcone. Stop jest tylko lekko zaznaczony. Kufa mocna, zwężająca się w kierunku nosa, ale nie spiczasta. Grzbiet kufy prosty, nie powinien być ani zapadnięty, ani wysklepiony. Kufa szeroka, nozdrza szerokie. Wargi przylegające, nie obwisłe. Zęby mocne, zgryz nożycowy. Nos czarny u psów o barwie podstawowej czarnej, brązowy u psów o barwie podstawowej czekoladowej lub pomarańczowej. Nie rozszczepiony, nozdrza dobrze rozwarte, nos dobrze rozwinięty. Szyja krótka i okrągła, przechodzi w linię grzbietu pod bardzo rozwartym kątem, tak, że głowa jest zwykle noszona nisko. Szyja jest lekko wysklepiona. Brak łałoka.
Oczy
Osadzone poziomo, średniej wielkości, okrągłe, o przylegających powiekach, o niewidocznej trzeciej powiece. Nie są ani wyłupiaste ani głęboko osadzone. Ciemnobrązowe u psów o barwie podstawowej czarnej, brązowe u psów o barwie podstawowej czekoladowej lub pomarańczowej. Oczy „orle” (żółte) są niepożądane.
Uszy
Osadzone dość nisko, o niezbyt dużych małżowinach, nie wywinięte, przylegające do głowy. Uszy o sztywnej chrząstce, załamane powyżej nasady, są niepożądane. Umiarkowanie długie, mają kształt kielni. Owłosienie ucha jest cechą typową dla rasy: u nasady ucha włosy tworzą dość długie pióro, idąc w stronę końca są coraz krótsze, a końce uszu pokryte są krótkim włosem. Długi włos musi być prosty; dopuszczalny jest lekko falisty, jednak włos kręcony jest niewłaściwy.
Tułów
Mocny. Żebra dobrze wysklepione. Ostatnie żebra dobrze wykształcone. Grzbiet prosty, dość długi, zad tylko nieznacznie opadający. Lędźwie mocne, brzuch tylko umiarkowanie podkasany. Klatka piersiowa oglądana z przodu jest dość szeroka, bardziej szersza niż głęboka, przez co kończyny przednie są dość szeroko rozstawione. Dół klatki zaokrąglony, nie sięga niżej niż do łokcia.
Kończyny przednie
Powinny dobrze przylegać do klatki piersiowej. Łopatki dobrze nachylone do tyłu, dobrze ukątowane. Ramiona mocne i proste, podramiona proste, mocne środręcza. Palce dobrze wykształcone i wysklepione, łapa ani kocia ani zajęcza, poduszki mocne.
Kończyny tylne
Mocne, dobrze kątowane. Stawy skokowe umieszczone nisko; krótkie śródstopia. Tylne łapy okrągłe, o dobrze wykształconych poduszkach.
Ogon
Długi, sięgający do stawu skokowego. Osadzony niewysoko, noszony nisko, tylko końcowa 1/3 część ogona wznosi się ku górze lekkim łukiem. W akcji ogon jest uniesiony, ale nigdy zakręcony. Ogon pokryty jest dłuższym włosem aż do samego czubka, bez loczków i fal. Włos jest gęsty.

Seter Irlandzki
Kraj pochodzenia
Irlandia
Wygląd
Pies średniej wielkości, o szlachetnym wyglądzie, sportowej sylwetce i łagodnym usposobieniu. Wielkość Psy: 55-70 cm, suki: 54-67 cm. Ważniejsze od wzrostu są proporcje budowy ciała
Szata
Na głowie, przedniej stronie kończyn i u nasady uszu sierść krótka. Na pozostałych częściach ciała powinna być średniej długości, gładko przylegająca, może być lekko lokowata. Na końcach uszu powinny występować długie frędzle, tzw. pióro. Proste frędzle znajdują się na tylnej części kończyn, na brzuchu, szyi i przedpiersiu. Na ogonie obfite pióra.
Maść
Złocistomahoniowa bez czarnego nalotu. Białe znakowania na piersi, na palcach, mała gwiazdka na czole lub strzałka na grzbiecie nosa nie powodują dyskwalifikacji.
Głowa
Długa, sucha, lekka u nasady uszu. Mózgoczaszka owalna, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop uwydatniony przez wzniesione łuki nadoczodołowe. Kufa niezbyt szczupła ani słaba, umiarkowanie głęboka, tępo ścięta, kwadratowa, długa. Nos mahoniowy, czekoladowy lub czarny. Zgryz nożycowy.
Oczy
Niezbyt duże, okrągłe, ciemne.
Uszy
Umiarkowanej wielkości, długie, o cienkich płatkach, nisko osadzone, blisko potylicy, zwisają w delikatnych składkach, przylegające do głowy.
Tułów
O dobrych proporcjach, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa o znacznej pojemności, głęboka, oglądana z przodu raczej wąska. Lędźwie muskularne, lekko wypukłe. Zad szeroki, mocny.
Kończyny przednie
Długie, łopatki skośne i zakończone delikatnym szpicem. Ramiona proste, żylaste, o mocnej kości. Łokcie nisko opuszczone, nie odstające i nie wciśnięte. Palce wypukłe, mocne, zwarte w małą łapę, z długim owłosieniem.
Kończyny tylne
Od uda do stawu skokowego długie i dobrze umięśnione. W stawach kolanowym i skokowym dobrze wygięte.
Ogon
Średniej długości, proporcjonalny, nisko osadzony, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Noszony na lini grzbietu lub poniżej. Ozdobiony piórem ze sredniej długości prostych włosów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 13:09, 13 Kwi 2006    Temat postu:


Spaniel Bretoński
Kraj pochodzenia
Francja
Wygląd
Najmniejsza z ras wystawiających. Głowa w typie spaniela kontynentalnego, ogon krótki lub w ogóle go brak. Zbudowany harmonijnie i solidnie. Nie może być zbyt ciężki. Zwarty, dobrze związany, wystarczająco elegancki pies. Pełen energii, o bystrym spojrzeniu. Ważne proporcje - Mózgoczaszka dłuższa od kufy (proporcje 3:2). - Głowa proporcjonalna w stosunku do ciała. - Głębokość klatki piersiowej (mierzona od kłębu do mostka) jest nieco mniejsza niż połowa wysokości psa. - Długość tułowia (mierzona od rękojeści mostka do guzów kulszowych) jest równa wysokości w kłębie (format psa zamyka się w kwadracie). Wielkość Psy: 48-51 cm (tolerancja +/- 1 cm), suki 47-50 cm (tolerancja +/- 1 cm), wzrost idealny 48-49 cm.
Szata
Włos jest delikatny, lecz nie jedwabisty, płasko przylegający do ciała, ewentualnie lekko falisty. Nigdy kręcony. Krótki na głowie i przodzie kończyn. Tył kończyn przyozdobiony jest piórem.
Maść
Biało-pomarańczowe, biało-czarne, białe-czekoladowe, o mniejszych lub większych, nieregularnych białych łatach. Często występuje dereszowatość (przesianie włosów białych i maścistych) oraz dropiatość (kolorowe kropki na białym tle) – zwłaszcza na pysku i kończynach. Psy biało-czarne i biało-czekoladowe mogą posiadać także rude podpalania (od pomarańczowych do brązowych) na bokach pyska, nad oczami, na kończynach, barkach i pod ogonem (umaszczenie takie nazywany trójkolorowym – trikolor). Przy każdym umaszczeniu pożądana jest wąska biała strzałka na głowie. Szata jednokolorowa jest niedopuszczalna.
Głowa
Skóra ciasno przylegająca. Mózgoczaszka lekko zaokrąglona. Linie kufy i mózgoczaszki są równoległe. Szerokość mózgoczaszki jest nieco mniejsza niż jej długość. Stop jest umiarkowany. Guz potyliczny i łuki jarzmowe są umiarkowanie zaznaczone. Fafle przylegające, niezbyt duże, dość cienkie. Przykrywają dolne wargi. Dobrze pigmentowane. Kompletny zgryz nożycowy.
Oczy
Osadzone nieco skośnie. O inteligentnym, łagodnym i otwartym spojrzeniu. Nieco owalne, nie są wyłupiaste. Powieki przylegające, dobrze pigmentowane (barwa harmonizuje z umaszczeniem). Kolor tęczówek harmonizuje z barwą szaty. Pożądane oczy ciemne.
Uszy
Osadzone wysoko, trójkątne, dość duże, lecz krótkie (koniec ucha sięga stopu). Częściowo pokryte falistym włosem, zwłaszcza w górnej partii. Ruchliwe, kiedy pies jest czymś zainteresowany.
Tułów
Grzbiet prosty aż do początku zadu, krótki, dobrze związany. Kłąb ledwo zaznaczony. Lędźwie krótkie, szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa sięga łokci, jest szeroka, ale nie beczkowata. Brzuch lekko podkasany.
Kończyny przednie
Łopatki długie i dobrze ruchome. Nachylone jak u typowego galopera 55-60 stopni od poziomu. Ramiona mocno umięśnione. Nieco dłuższe od łopatek. Kątowanie stawu barkowego wynosi 115-120 stopni. Podramiona dobrze umięśnione, suche, nieco dłuższe od ramion, prostopadłe do podłoża. Łokcie przylegające. Śródręcza mocne, elastyczne, nachylone do podłoża pod kątem 15-20 stopni. Łapy raczej owalne, palce zwarte, poduszki mocne, pazury krótkie.
Kończyny tylne
Patrząc od tyłu równoległe do siebie. Uda bardzo dobrze umięśnione. Nachylone do poziomu pod kątem 70-75 stopni. Podudzia nieco dłuższe od ud, dobrze umięśnione, suche. Kąt stawu kolanowego bliski 130 stopni. Śródstopia suche, o wyraźnych ścięgnach. Łapy dłuższe niż przednie, o podobnych cechach.
Ogon Osadzony wysoko, noszony poziomo lub nieco niżej, często ruchliwy. Spaniel bretoński może urodzić się bez ogona lub z ogonem naturalnie skróconym. Idealna długość ogona obciętego to 3-6 cm, nie powinien on być dłuższy niż 10 cm.

Rhodesian RidgeBack
Kraj pochodzenia
Afryka Południowa
Wygląd
Pies średniej wielkości, silny, muskularny i zwinny. Ma harmonijną budowę, jest szbki i bardzo wytrzymały. Sylwetka prostokątna. Charakterystyczną cechą rasy jest pręga na grzbiecie. Wielkość Wzrost: pies 63 - 68 cm, suka 61 - 66 cm; waga: pies 39 kg, suka 32 kg.
Szata
Włos krótki, gęsty, gładki i błyszczący. Nie może być jedwabisty ani wełnisty.
Maść
Kolor od jasnopszenicznego do czerwonopszenicznego, powinien mieć jednolitą barwę na całym ciele. Dopuszczalne są białe znaczenia na przedpiersiu i palcach. Ciemniejszy pysk i uszy są dozwolone. Czarna maska i czarne uszy są wadą.
Głowa
Duża, płaska czaszka i dość szeroka między uszami z dobrze widocznymi zmarszczkami. Stop dobrze zaznaczony. Kufa długa, głęboka i mocna, wargi przylegające. Zgryz nożycowy. Nos czarny lub brązowy, w zależności od umaszczenia. Czarny nos jest wymagany przy oczach ciemnch, przy oczach bursztynowych - brązowy.
Oczy
Okrągłe, błyszczące o żywym i inteligentnym wyrazie, umiarkowanie rozstawione, harmonizujące z maścią.
Uszy
Średniej wielkości, dość wysoko osadzone, szerokie u nasady, zwężają się aż do lekko zaokrąglonych końców. Powinny przylegać wewnętzną krawędzią do policzka.
Tułów
Klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka i pojemna. Żebra umiarkowanie wysklepione, ale nigdy beczkowate. Grzbiet mocny, lędźwie muskularne i silne.
Kończyny przednie
Łopatki ukośne, muskularne, ramiona proste i mocne, łokcie przylegające.
Kończyny tylne
Muskularne, dobrze kątowane w stawie kolanowym.
Ogon
Mocny u nasady, zwęża się stopniowo ku końcowi, nie może być zbyt wysoko ani zbyt nisko osadzony. Noszony lekko zaokrąglony, ale nie zawinięty

Gończy Polski
Kraj pochodzenia
Polska
Wygląd
Pies średniej wielkości o lekkiej, zwartej sprężystej budowie, sylwetka prostokątna. Wielkość Psy: 55-59 cm, suki: 50-55 cm.
Szata
Włos na tułowiu twardy, sztywny i przylegający, podszycie gęste szczególnie zimą, na głowie i uszach włos krótki i jedwabisty.
Maść
Czarna, wyraźnie podpalana, często pojawiają się osobniki czekoladowe podpalana i jasnorude, które nie są do tej pory ujęte we wzorcu. Głowa Szlachetna, proporcjonalna, wargi mięsiste, nos czarny, nozdrza rozwarte, uzębienie mocne.
Oczy
Średniej wielkości, wyraźnie skośne, ciemnobrązowe, o łagodnym wyrazie.
Uszy
Zwisające, lekkie, trójkątne, średniej wielkości, osadzone nisko, przylegające do policzków, u dołu zaokrąglone, pokryte jedwabistą sierścią.
Tułów
Grzbiet prosty dobrze umięśniony, kłąb zaznaczony, lędźwie szerokie, zad nie przebudowany ani ścięty, klatka piersiowa głęboka, brzuch łagodnie podkasany.
Kończyny przednie
Proste, suche, łokcie skierowane do tyłu, nie odstające.
Kończyny tylne
Uda szerokie, muskularne, podudzie silnie umięśnione, palce wypukłe, opuszki o grubej skórze.
Ogon
Sięgający do stawu skokowego, średniej grubości, wygięty szablasto, a napięciu noszony nieco powyżej linii grzbietu.

Gończy Fiński
Kraj pochodzenia
Finlandia
Wielkość
Psy 55-61 cm, suki 52-58 cm.
Szata
Krótka, dwuwarstwowa: gęsty i miękki podszerstek; prosty, przylegający dość szorstki włos okrywowy.
Maść
Trójkolorowy (ruda z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 0:58, 14 Kwi 2006    Temat postu:


BloodHound
Kraj pochodzenia
Belgia (Ardeny)
Wygląd
Masywny, duży pies gończy i tropowiec, najpotężniejszy ze wszystkich psów gończych. Harmonijne zbudowany, o mocnym kośćcu, dobrej muskulaturze i dużej masie, ale nie sprawia wrażenia ciężkiego. Sylwetka prostokątna. Sprawia wrażenie szlachetnego i dostojnego psa. Głowa i szyja przyciągają uwagę obfitą, miękką skórą, zwisającą w wyraźnych fałdach. Wielkość Psy: 68 cm, suki 62 cm, tolerancja +/- 4 cm.
Szata
Krótka, gęsta, przylegająca. Na głowie i uszach włos bardzo krótki i miękki w dotyku; na grzbiecie nieco dłuższy i bardziej szorstki.
Maść
Trzy podstawowe umaszczenia: czarno-rude (czarne podpalane lub rude z czarnym czaprakiem), czekoladowo-rude (czekoladowo podpalane lub rude z czekoladowym czaprakiem) i jednolicie rude. Dopuszczalna mała biała plamka na piersi, palcach i końcu ogona.
Głowa
Jest głęboka, ale wąska w stosunku do długości, zaś długa w stosunku do długości tułowia. Struktura kostna jest dobrze widoczna. Z boków dość płaska; z profilu kwadratowa. Grzbiet nosa jest wyraźnie równoległy do górnej linii czaszki. Skóra obfita i cienka, na czole i policzkach tworzy głębokie zmarszczki i fałdy, opadające, kiedy pies trzyma głowę nisko. Ich przedłużenie stanowią fałdy podgardla, które jest silnie rozwinięte. U suk skóra jest mniej obfita.
Oczy
Koloru ciemnobrązowego lub orzechowego, o jaśniejszym odcieniu (bursztynowe) u psów nie mających czarnego siodła lub czapraka. Średniej wielkości, owalne, nie łzawiące, nie wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone w oczodołach; tęczówka jest w pełni widoczna.
Uszy
Miękkie i wąskie, porośnięte krótkim, miękkim i aksamitnym w dotyku włosem. Małżowiny uszne bardzo długie, wyciągnięte nad kufą sięgają co najmniej poza wierzchołek nosa; osadzone bardzo nisko, na wysokości oczu lub nawet niżej, na bokach głowy, wiszące we wdzięcznych fałdach, skręcone do wewnątrz i do tyłu
Tułów
Linie górna i dolna są prawie równoległe. Kłąb lekko zaznaczony. Grzbiet prosty, szeroki, długi i mocny. Lędźwie szerokie, mocne, krótkie, nieznacznie wysklepione. Zad dobrze umięśniony, prawie poziomy, nigdy nie spadzisty, szeroki i dość długi. Klatka piersiowa owalna, szeroka i głęboka. Jest odpowiednio długa; przedpiersie wyraźne, staw barkowy wydatny. Żebra dobrze wysklepione, ani płaskie, ani beczkowate.
Kończyny przednie
Dobrze umięśnione, silne, proste i idealnie równoległe. Łapy przednie: zwarte, bardzo mocne, nie zwrócone ani do środka, ani na zewnątrz; palce dobrze wysklepione, zwarte (łapa kocia); opuszki grube i mocne; pazury krótkie i silne.
Kończyny tylne
Mocne, silnie umięśnione, harmonizujące z kończynami przednimi. Widziane z tyłu idealnie równoległe, ani zbieżne, ani rozbieżne. Łapy tylne takie jak przednie.
Ogon
Długi, mocny, gruby, wysoko osadzony na przedłużeniu linii grzbietu, stopniowo zwęża się ku końcowi. Noszony szablasto wygięty, w akcji ogon wdzięcznie wygięty powyżej linii grzbietu, ale nigdy nie zakręcony lub noszony na bok. Spodnia strona ogona ozdobiona sztywniejszym włosem.

Beagle
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Wygląd
Pies średniej wielkości, o mocnej, krępej, ale szlachetnej budowie; nie może być ociężały. Wielkość Minimalna wysokość w kłębie 33 cm, maksymalna 40 cm.
Szata
Włos krótki i gęsty, odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
Maść
Każdy dopuszczalny kolor psa gończego poza wątrobianym, koniuszek ogona biały; najpopularniejsze umaszczenie trójbarwne (biało-płowe z czarnym czaprakiem).
Głowa
Średniej wielkości, mocna, ale nie ciężka, bez zmarszczek i fałd; mózgowioczaszka lekko wysklepiona, średniej szerokości, z nieznacznym guzem potylicznym; stop wyraźnie zaznaczony; kufa nie spiczasta; nos czarny, u psów jasno umaszczonych może być jaśniejszy; zgryz nożycowy.
Oczy
Dosyć duże, nie osadzone głęboko, ani zbyt wyłupiaste, szeroko rozstawione, o łagodnym wyrazie; kolor ciemnobrązowy lub orzechowy.
Uszy
Długie, nisko osadzone, z zaokrąglonymi końcami, zwisające wzdłuż policzków.
Tułów
Grzbiet prosty; klatka piersiowa głęboka, sięga poniżej łokci; żebra dobrze wysklepione i zachodzące daleko do tyłu; lędźwie krótkie i mocne; brzuch niezbyt podkasany.
Kończyny przednie
Proste, stabilnie ustawione pod klatką piersiową, dobrze umięśnione; łopatki dobrze kątowane; łokcie mocne, nie odstające ani zbyt mocno przylegające; stopy silne, palce zwarte.
Kończyny tylne
Uda muskularne; stawy kolanowe dobrze kątowane; stawy skokowe mocne, nisko umieszczone; stopy jak u kończyn przednich.
Ogon
Mocny, średniej długości, wysoko osadzony; noszony wesoło, ale nie zakręcony ponad grzbietem; dobrze porośnięty włosem, szczególnie na spodniej stronie.

Basset Hound
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Wygląd
Krótkonożny pies o znacznej masie i zrównoważonej sylwetce. Pożądana pewna ilość luźnej skóry. Wielkość 33-38 cm.
Szata
Krótka, dostatecznie gęsta, gładko przylegająca i niezbyt cienka; skóra luźna i elastyczna.
Maść
Biało-czarna z podpalaniem lub biało-cytrynowa. Dopuszczalne każde umaszczenie występujące u psów gończych.
Głowa
Czaszka średniej wielkości, dobrze wysklepiona, z silnie rozwiniętym guzem potylicznym; stop łagodnie zaznaczony. Kufa głęboka. Na czole i przy oczach występują niezbyt liczne zmarszczki. Nos duży, czarny; u psów jasno umaszczonych może być brązowy lub wątrobiany. Zgryz nożycowy.
Oczy
Nie mogą być wyłupiaste ani zbyt głęboko osadzone, ciemne; u psów jasnoumaszczonych mogą być jasnobrązowe. Dolne powieki nieco obwisłe.
Uszy
Nisko osadzone, nigdy powyżej linii oczu, bardzo długie, sięgają co najmniej do końca kufy. Przednią krawędzią dotykają do policzka.
Tułów
Klatka piersiowa ani wąska, ani zbyt głęboka, z wystającym mostkiem i żebrami zachodzącymi daleko do tyłu. Grzbiet dość szeroki, nie przesadnie długi, prosty, lędźwie mogą być lekko wysklepione. Zad umięśniony, szeroki, wypukły.
Kończyny przednie
Łopatki płaskie, skośne, odchylone ku tyłowi. Nogi krótkie, mocne, o grubej kości; łokcie swobodnie przylegające. Przedramiona w górnej partii lekko nachylone do wewnątrz. Palce wypukłe, skierowane do przodu lub lekko na zewnątrz.
Kończyny tylne
Silnie umięśnione, lekko podstawione pod tułów. Staw kolanowy dobrze kątowany; stawy skokowe nisko położone. Luźna skóra na pięcie tworzy workowatą fałdę. Palce mocne, wypukłe.
Ogon
Dobrze osadzony, dość długi, gruby u nasady, zwęża się ku końcowi. W ruchu noszony wesoło nad grzbietem, wygięty w kształcie szabli, nigdy nie zakręcony w pierścień.

Dalmatyńczyk
Kraj pochodzenia
Jugosławia (Dalmacja)
Wygląd
Pies średniej wielkości, o silnej, muskularnej i proporcjonalnej sylwetce. Cechuje go duża wytrzymałość, szybkość, a także żywe usposobienie. Wielkość Wzrost: pies 56 - 61 cm, suka 54 - 59 cm; waga: pies ok. 27 kg, suka 24 kg.
Szata
Włos krótki, gęsty i twardy z połyskiem.
Maść
Na czysto białym tle występują cętki czarnego lub brązowego koloru. Są okrągłe, o wyraźnych konturach, regularnie rozmieszczone, na kończynach drobniejsze niż na tułowiu.
Głowa
Czaszka płaska, dość szeroka między uszami. Stop umiarkowanie zaznaczony. Kufa długa i mocna, niespiczasta i nietępo zakończona. Żuchwa mocna, fafle przylegające. Zgryz nożycowy. Nos czarny u odmiany o czarnych cętkach, brązowy - u psów brązowo nakrapianych.
Oczy
Okrągłe, błyszczące i żywe, średniej wielkości, niezbyt głęboko osadzone. Ciemnobrązowe u czarno cętkowanych psów, u brązowo cętkowanych dopuszczalne jaśniejsze - bursztynowe.
Uszy
Osadzone wysoko, średniej wielkości, szerokie u nasady, o lekko zaokrąglonych końcach, przylegające wewnętrzną krawędzią do głowy. Na uszach powinny występować cętki. Wadą są całkowicie zabarwione uszy.
Tułów
Grzbiet mocny i prosty, kłąb wyraźny. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka. Lędźwie mocne i lekko wypukłe, zad zaokrąglony.
Kończyny przednie
Proste, umiarkowanie kątowane, o dość długim wykroku, łokcie przylegające. Kończyny tylne
Proste, równolegle ustawione, idące w ślad za przednimi. Podudzie dobrze umięśnione, zaokrąglone. Staw skokowy wyraźnie zaznaczony.
Ogon
Sięga stawu skokowego, mocny, dość gruby u nasady, zwęża się stopniowo ku końcowi. Noszony równo z linią grzbietu lub nieco zawinięty na kształt sierpa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 18:08, 14 Kwi 2006    Temat postu:


Basset Aztezyjsko- Normandzki
Kraj pochodzenia
Francja
Wygląd W stosunku do wysokości sprawia wrażenie długiego. Ma mocną i proporcjonalną budowę. Wielkość Wzrost: 30 - 36 cm; waga: 15 - 20 kg.
Szata
Krótka, gładka, przylegająca.
Maść
Trójkolorowa (ruda z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami) albo dwukolorowa (ruda z białymi znaczeniami).
Głowa
Mocno wysklepione czoło, średniej szerokości, szyja z fałdami skóry.
Oczy
Duże, owalne i ciemne, o spokojnym i poważnym spojrzeniu, czasami widoczna trzecia powieka.
Uszy
Nisko osadzone, nigdy powyżej linii oczu, wąskie u nasady, bardzo długie, zakończone spiczasto.
Tułów
Szeroka, owalna klatka piersiowa, żebra daleko zachodzące ku tyłowi, mocny i szeroki grzbiet, lekko wypukłe lędźwie, tył lekko spadzisty.
Kończyny przednie
krótkie, mocne, wygięte na zewnątrz, łopatki skośne i umięśnione, udo okrągłe i mocno umięśnione, stawy skokowe mocne, osadzone stosunkowo nisko i wyraźnie kątowane.
Kończyny tylne
krótkie, mocne, łopatki skośne i umięśnione, udo okrągłe i mocno umięśnione, stawy skokowe mocne, osadzone stosunkowo nisko i wyraźnie kątowane.
Ogon
Bardzo długi, mocny u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi.

Samojed
Kraj pochodzenia
Rosja (Ural)
Wygląd
Pies średniej wielkości, silny, zwinny, wytrwały, pewny siebie. Format sylwetki zbliżony do kwadratu. Charakterystyczny "uśmiech samojeda" powstaje dzięki kształtowi i osadzeniu oczu oraz lekko uniesionym do góry kącikom warg. Wielkość Wzrost idealny: pies 57 cm, suka 53 cm. Tolerancja 3 cm w górę lub w dół.
Szata
Włos bardzo bujny, sprężysty, gruby, prosty. Podszerstek krótki, miękki. Na głowie i przedniej stronie kończyn włosy krótkie. Na szyi i łopatkach tworzą grzywę, szczególnie wyrażną u samców. Na tylnej części uda obfite portki, ogon bardzo bogato owłosiony.
Maść
Czysto biała, kremowa lub biała z niewielkimi biszkoptowymi znaczeniami. Głowa Mocna i klinowata, czaszka oglądana z przodu i z boku lekko wysklepiona, najszersza między uszami. Stop zauważalny, ale niezbyt mocno zaznaczony. Kufa silna, głęboka, zwęża się stopniowo w kierunku nosa. Nos dobrze rozwinięty, preferowany czarny, blednie w określonych porach roku. Wargi dobrze przylegające, czarne. Zgryz nożycowy.
Oczy
Ciemnobrązowe, szeroko rozstawione, głęboko i nieco ukośnie osadzone, w kształcie migdałów.
Uszy
Wysoko osadzone, stojące, trójkątne, raczej małe o lekko zaokrąglonych końcach, ruchliwe.
Tułów
Zwarty, dłuższy. Kłąb dobrze rozwinięty, grzbiet średniej długości, dobrze umięśniony, prosty. Klatka piersiowa szeroka, głęboka i długa, żebra dobrze wysklepione. Lędźwie krótkie, bardzo mocne. Zad pełny, silny i muskularny, lekko opadający. Brzuch słabo podciągnięty.
Kończyny przednie
Muskularne, proste, o silnych kościach. Łopatki długie, skośnie ustawione i przylegające. Staw nadgarstkowy silny, ale giętki. Śródręcze ustawione lekko skośnie. Stopy owalne, długie, wysklepione, niezbyt zwarte palce.
Kończyny tylne
Oglądane od tyłu proste i równoległe. Udo średniej długości, bardzo szerokie, muskularne. Kolano dobrze kątowane. Staw skokowy głęboko osadzony i dobrze kątowany. Śródstopie silne, krótkie i proste. Stopy jak u kończyn przednich.
Ogon
Wysoko osadzony, bogato owłosiony. W ruchu noszony od nasady nad plecami lub zagięty na bok. W spoczynku opuszczony, sięga stawu skokowego.

Thai ridgeback
Kraj pochodzenia
Tajlandia
Wygląd
Pies średniej wielkości, krótkowłosy, z pręgą odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie. Nieustraszony, aktywny, właścicielom okazuje czułość i przywiązanie. Wielkość Wzrost: pies 56 - 61 cm, suka 51 - 56 cm (tolerancja 1,5 cm).
Szata
Włos krótki, twardy, gładki. Występuje pręga na grzbiecie utworzona z sierści rosnącej w przecinym kierunku. Początek pręgi nieco za kłębem, koniec (maksymalnie) na wysokości bioder. Pręga może mieć różną długość i kształt. Maść Rude z czarną maską lub bez, czarne, błękitne, srebrne.
Głowa
Stosunek długości kufy do mózgoczaszki 2:3. Czaszka płaska, stop umiarkowany, o łagodnym nachyleniu. Kufa w kształcie klina, o prostym grzbiecie. Wargi przylegające. Język czarno znaczony. Zgryz nożycowy.
Oczy
W kształcie migdała, ciemnobrązowe, u psów błękitnych i srebrnych mogą być bursztynowe.
Uszy
Osadzone wysoko, ale szeroko, stojące.
Tułów Stosunek długości do wysokości 11:10. Gzbiet mocny. Brzuch nieco podkasany.
Kończyny przednie
Proste.
Kończyny tylne
Dobrze umięśnione.
Ogon
Noszony wysoko. Prosty lub szablasto wygięty.

Łajka Zachodniosyberyjska
Kraj pochodzenia
Rosja
Wygląd
Pies średniej wielkości, suchy, silnej budowy. Dobrze rozwinięty kościec nie jest ani masywny, ani gruby. Umięśnienie silne i dobrze rozwinięte. Wielkość Psy 54-60 cm, suki 52-58 cm
Szata
Gęsty, twardy włos okrywowy, obfity podszerstek.
Maść
Dozwolone wszelkie umaszczenia; najczęściej spotykane: wilczaste, rude, białe, kremowe, łaciate. Głowa Sucha.
Oczy
Owalne, ustawione ukośnie, ciemne.
Uszy
Wysoko osadzone, spiczaste, stojące.
Tułów
Kłąb silnie zaznaczony. Grzbiet mocny, prosty. Lędźwie krótkie, elastyczne. Zad szeroki, muskularny, lekko opadający. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta. Brzuch lekko podciągnięty.
Kończyny przednie
Przedramię długie, łopatka muskularna, ustawiona ukośnie, śródręcze niedługie, lekko pochylone.
Kończyny tylne
Muskularne, silne, z dobrze zaznaczonym kątowaniem stawu skokowego. Wilcze pazury powinny być usunięte. Stopy owalne, wysklepione, z ciasno zwartymi palcami.
Ogon
Ciasno zwinięty ogon pierścieniowaty, noszony nad grzbietem lub nad pośladkami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
luki27
Pionek
<font color=blue><b>Pionek</b>



Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wawa

PostWysłany: Pon 3:09, 17 Kwi 2006    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
A To jest moj piesek:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:26, 18 Kwi 2006    Temat postu:


Owczarek Niemiecki
Kraj pochodzenia
Niemcy
Wygląd
Pies średniej wielkości, lekko wydłużony, silny i dobrze umięśniony, o suchych kościach i zwartej budowie. Wielkość Wzrost: pies 60 - 65 cm, suka 55 - 60 cm; waga: pies 30 - 40 kg, suka 22 - 32 kg.
Szata
Twarda, prosta, przylegająca; na głowie, uszach i kończynach włos krótki, na szyi i tułowiu dłuższy; na pośladkach dłuższe włosy tworzą portki, ogon obficie owłosiony; szata kosmata i długowłosa jest niepożądana.
Maść
Czarna z podpalaniem (od jasnoszarego po mahoniowe), z czarnym czaprakiem; wilczasta; czarna jednolita; preferowana czarna maska.
Głowa
Klinowata, odpowiednia do wielkości tułowia, bez wyrazu wydłużenia i ciężkości, w ogólnym wrażeniu sucha, między uszami umiarkowanie szeroka. Czoło widziane z przodu i z boku nieco wypukłe i bez lub ze słabo zaznaczoną bruzdą środkową. Szczęka i żuchwa są silnie rozwinięte. Grzbiet nosa prosty, siodło lub wygarbienie są niepożądane. Wargi są napięte, dobrze przylegające o ciemnym zabarwieniu. Płytka nosowa musi być czarna.
Oczy Średniej wielkości w kształcie migdała, nieco skośnie osadzone; barwa dostosowana do umaszczenia, możliwie ciemne; wyraz oczu - pojętny, żywy i wskazujący na pewność siebie.
Uszy Stojące, o średniej wielkości, noszone prosto i skierowane jednakowo (nie są ściągnięte w bok), zakończone w szpic i ustawione małżowinami do przodu. Wadliwe są uszy miękkie i wiszące. Uszy noszone, położone, przylegające do tyłu w czasie ruchu lub w stanie spoczynku nie są wadliwe.
Tułów
Górna linia przebiega bez widocznych przerw od nasady szyi poprzez dobrze ukształtowany kłąb i przez całkiem lekko opadający względem poziomu grzbiet aż do lekko opadającego zadu. Grzbiet sztywny, silny i dobrze umięśniony. Lędźwie szerokie, silnie ukształtowane i dobrze umięśnione. Zad powinien być długi i lekko opadający (ok. 23% względem linii poziomej). Bez przerywania linii górnej powinien przechodzić w osadzenie ogona. Pierś wyraźnie szeroka, jej dolna część powinna być możliwie długa i wybitna. Głębokość klatki piersiowej powinna wynosić 45% do 48% wysokości w kłębie. Żebra powinny wykazywać umiarkowane uwypuklenie. Wadliwa jest beczkowata klatka piersiowa, jak i z płaskimi żebrami.
Kończyny przednie
Widziane z boku są proste, a z przodu - równoległe. Łopatka i ramię jednakowej długości. Są silnie umięśnione. Ściśle przylegają do korpusu
Kąt łopatki i ramienia w sytuacji idealnej wynosi 90 stopni, a z reguły do 110 stopni. Łokcie zarówno na stój jak i w ruchu nie mogą być odstające ani wklęśnięte. Przedramiona widziane z boku są proste i równoległe względem siebie. Są suche i silnie umięśnione. Śródręcze ma długość ok. 1/3 przedramienia i znajduje się pod kątem 20 do 22 stopni względem niego. Łapy są okrągławe, dobrze zamknięte i uwypuklone, opuszki twarde, ale nie szorstkie. Pazury silne i o ciemnej barwie.
Kończyny tylne
Ustawione nieco do tyłu. Widziane od tyłu stoją równolegle względem siebie. Udo i podudzie w przybliżeniu tej samej długości. Tworzą kąt ok. 120 stopni. Uda silnie i dobrze umięśnione. Stawy skokowe silnie ukształtowane i sztywne. Śródstopie stoi pionowo pod stawem skokowym. Łapy zwarte, lekko uwypuklone, opuszki twarde, o ciemnej barwie. Pazury silne, także o ciemnej barwie, uwypuklone.
Ogon
Sięga co najmniej do stawu skokowego, nie poza środek śródstopia. Od spodu nieco obficiej owłosiony. Noszony miękkim łukiem. W ruchu i podniecieniu może być noszony bardziej podniesiony (nie powyżej linii poziomej). Zabrania się operacyjnych korekt.

Owczarek Podhalański
Kraj pochodzenia
Polska
Wygląd
Pies o mocnej, zwartej budowie i okazałaym wyglądzie. Jest silny i ruchliwy, o spokojnym usposobieniu. Format sylwetki prostokątny, psy są ieco krótsze od suk. Wielkość Pies 65-70 cm, suka 60-65 cm.
Szata
Na głowie, pysku i przedniej stronie kończyn sierść krótka, na szyi i tułowiu długa, gęsta, prosta lub lekko falista, twarda w dotyku, z obfitym podszerstkiem. Na szyi występuje bogata kryza, na udach obfite portki. Ogon mocno owłosiony, puszysty.
Maść
Jednolicie biała.
Głowa
Proporcjonalna, mózgoczaszka z profilu lekko wypukła. Bruzda czołowa płytka, stop wyraźny, ale niezbyt stromo załamany. Kufa mocna, zwężająca się ąłgodnie, szeroka, tej samej długości lub nieco dłuższa niż mózgoczaszka. Wargi ściśle przylegające, ciemne, zgryz nożycowy, dopuszczalny cęgowy. Wierzchołek nosa czarny.
Oczy
Średniej wielkości, wyraziste, nieco skośnie osadzone, ciemnopiwne. Brzegi powiek ciemne.
Uszy
Osadzone na wysokości zewnętrznego kącika oczu lub nieco wyżej, średniej długości, trójkątne, dosyć grube i mocno owłosione. Przylegają wewnętrzną krawędzią do głowy.
Tułów
Długi i masywny, kłąb wyraźny. Klatka piersiowa głeboka, żebra skośne, nieco płaskie. Grzbiet prosty, szeroki, lędźwie szerokie, dobrze związane, zad lekko spadzisty. Brzuch nieznacznie podciągnięty.
Kończyny przednie
Muskularne, proste, mocne, ale o niezbyt grubej kości. Łopatki skośne, przylegające, śródręcze nieznacznie wysunięte ku przodowi. Łapy duże, zwarte, owalne. Owłosienie między opuszkami.
Kończyny tylne
Proste, umiarkowanie kątowane, nieco odstawione do tyłu, śródstopie ustawione pionowo.
Ogon
Niezbyt wysoko osadzony, noszony poniżej linii grzbietu. W ruchu unoszony ponad tułowiem, ale nie zakręcony. W spoczynku sięga do stawu skokowego, może być lekko zagięty do góry

Owczarek StaroAngielski
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Wygląd
Pies o mocnej i harmonijnej budowie, pokryty obfitym i długim włosem. Nie może być wysokonożny. Wyższy w zadzie niż w kłębie. Porusza się toczącym kłusem lub inochodem. Wielkość Wzrost: pies min. 55,8 cm, suka nieco mniej; waga: 30 - 50 kg.
Szata
Bardzo długa i obfita, o dość twardym włosie; włos nie jest ani prosty ani kręcony. Bardzo obfity podszerstek. Włos szczególnie długi na zadzie. Struktura szaty znacznie ważniejsza niż jej długość. Włos nie powinien być podstrzygany ani trymowany.
Maść
Różne odcienie szarego lub niebieskiego, najczęściej z białymi znaczeniami. Tułów i tylne nogi jednolicie umaszczone, z białymi "skarpetami" lub bez nich. Białe plamy na tułowiu nie są wskazane. Głowa, szyja i przednie kończyny białe lub z łatami. Niepożądane odcienie rdzawe .
Głowa
Mózgoczaszka graniasta, stop wyraźny, kufa mocna i kanciasta, mniej więcej równie długa co mózgoczaszka, nos duży i czarny.
Oczy
Ciemne lub porcelanowe, pożądana pigmentacja powiek.
Uszy
Małe, płasko przylegające do boków głowy.
Tułów
Krótki i zwarty, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka.
Kończyny przednie
Idealnie proste, o mocnym kośćcu, łopatki długie, kłąb wąski. Wysokość w kłębie mniejsza od wysokości w lędźwiach.
Kończyny tylne
Lędźwie szerokie, dobrze wysklepione, zad mocno umięśniony, podudzie długie, stawy skokowe wyraźnie zaznaczone, śródstopie krótkie. Oglądane z tyłu są idealnie równoległe.
Ogon
Zwyczajowo bardzo krótko cięty.

Owczarek Szetlandzki
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Wygląd
Mały, długowłosy pies, o efektownym wyglądzie, proporcjonalnie zbudowany i harmonijny w ruchu. Charakterystyczna bujna kryza i grzywa. Ma wszelkie cechy, które czynią z niego doskonałego psa owczarskiego. Wielkość Wzrost: idealny dla psa - 37 cm, dla suki 35,5 cm. Dopuszczalna tolerancja nie więcej niż 2,5 cm w górę lub w dół.
Szata
Podwójna złożona z długich włosów, twardych i prostych. Podszerstek miękki, krótki i gęsty. Bogaty kołnierz i kryza. Na przednich kończynach występuje gęste pióro, tylne także mocno owłosione, ale poniżej stawu skokowego włos jest krótszy i przylegający. Na części twarzowej głowy sierść krótka. Ogon dobrze owłosiony.
Maść
Śniada, tricolor, marmurkowa (blue-merle), czarno-biała.
Głowa
Szlachetna w wyrazie, oglądana z góry i z boku ma kształt wydłużonego, tępego klina zwężającego się od uszu do wierzchołka nosa. Czaszka płaska, umiarkowanie szeroka między uszami, bez wyraźnego guza potylicznego. Czaszka i kufa jednakowej długości. Stop lekko zaznaczony, ale wyraźny. Nos, fafle i brzegi warg czarne. Zgryz nożycowy.
Oczy
Średniej wielkości, skośnie osadzone, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe (u odmiany marmurkowej oczy mogą być błękitne lub błękitno nakrapiane.
Uszy
Umiarkowanie szerokie u podstawy, małe, osadzone blisko siebie. W spoczynku złożone do tyłu, gdy pies jest pobudzony - półstojące, załamane w 1/3 wysokości i skierowane końcami do przodu.
Tułów
Jego długość nieznacznie przekracza wysokość w kłębie. Klatka piersiowa głęboka, sięgająca do łokci. Żebra dobrze zaokrąglone, w dolnej połowie nieco spłaszczone, aby zapewnić swobodny ruch. Grzbiet prosty, zad łagodnie opadający.
Kończyny przednie
Oglądane z przodu proste i muskularne, o mocnej kości. Śródręcze mocne i sprężyste. Łopatki skośnie ustawione. Staw barkowy dobrze kątowany. Ramię i łopatka mniej więcej jednakowej długości. Stopy owalne, palce wypukłe i zwarte.
Kończyny tylne
Uda szerokie i muskularne. Kości udowe tworzą z miednicą kąt prosty. Staw kolanowy z wyraźnym kątowaniem. Śródstopie ustawione prosto. Stopy jak u kończyn przednich.
Ogon
Nisko osadzony, sięga do stawu skokowego, bogato owłosiony, z lekkim wygięciem ku górze. W ruchu wzniesiony, ale nigdy ponad linię grzbiet.

Owczarek Szkodzki Collie (Długołosy)
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania (Szkocja)
Wygląd
Pies o zróżnicowanej harmonijnej sylwetce, mocnej budowie i średnio mocnej kości, nie powinien jednak sprawiać wrażenia ociężałego. Sylwetka ma format krótkiego prostokąta. Piętno płci powinno być wyraźne. Wielkość Wzrost: pies 56 - 61 cm, suka 51 - 56 cm.
Szata
Włos okrywowy prosty i twardy, podszerstek miękki i bardzo gęsty. Wymagana obfita grzywa i kryza, na przednich kończynach "frędzle", na tylnych obfite "portki", ogon obficie owłosiony.
Maść
Śniada - odcienie od złotego do ciemnomahoniowego. Kolor słomkowy - niepożądany. Tricolor - podstawą jest kolor czarny z intensywnym podpalaniem na głowie i kończynach. Kolor czarny powinien mieć czystą barwę. Marmurkowa (blue - merle) - przeważa kolor niebieskopopielaty nakrapiany czernią, która nie może dominować. Powinny występować niewielkie plamki, duże czarne łaty nie są dopuszczalne. We wszystkich umaszczeniach występują białe tzw. irlandzkie znaczenia: biały kołnierz, znaki na kończynach, biały koniec ogona, strzałka na grzbiecie nosa i na głowie. Brak białych znaczeń nie jest wadą.
Głowa
Ma kształt wyaźnie ściętego klina, mózgoczaszka płasko wysklepiona, stop nieznacznie zaznaczony. Długość kufy i czaszki jest taka sama. Pysk zwęża się łagodnie ku wierzchołkowi nosa. Zgryz nożycowy, nos czarny.
Oczy
O szczególnie łagodnym wyrazie, średniej wielkości, kształt migdału, nieco skośnie osadzone, ciemnopiwne z wyjątkiem psów marmurkowych, które mogą mieć oczy błękitne (lub jedno oko błękitne lub część tęczówki).
Uszy
Małe, umieszczone na wierzchu czaszki, osadzone niezbyt blisko siebie. W spoczynku pies trzyma je stulone do tyłu, w podnieceniu są skierowane do przodu w pozycji półstojącej.
Tułów
Grzbiet mocny i lekko wypukły w okolicy lędźwiowej, klatka piersiowa głęboka, żebra dobrze wysklepione.
Kończyny przednie
Proste, muskularne o średnio silnym kośćcu; łokcie nie wykręcone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Kończyny tylne
W udzie muskularne, suche i żylaste, dobre kątowanie. Stawy skokowe niskie i silne. Łapy owalne o silnych podeszwach, palce wysklepione i zwarte.
Ogon
Długi, sięgający co najmniej stawu skokowego, w spoczynku opuszczony i lekko wygięty na końcu. W ruchu noszony nieco wyżej, ale nigdy ponad grzbietem.

Owczarek szkodzki krótkowłosy
Kraj pochodzenia
Szkocja
Wygląd
Pies silny, ale nie ociężały, harmonijnie zbudowany. Wielkość Psy: 56-61 cm, suka: 51-56 cm.
Szata
Krótka, przylegająca, o gęstym podszerstku.
Maść
Śniada - odcienie od jasnozłocistego do ciemnomahoniowego lub śniada przyciemniona; tricolor; marmurkowa: o przewadze koloru niebieskopopielatego nakrapianego i marmurkowanego czerwienią.
Głowa
Oglądana z góry i profilu ma kształt klina. Czaszka płaska, linie kufy i mózgoczaszki równoległe, stop nieznaczny, ale zauważalny. Kufa i mózgoczaszka tej samej długości.
Oczy
Średniej wielkości, osadzone nieco skośnie, ciemnobrązowe; u marmurków mogą być niebieskie.
Uszy
Umiarkowanej wielkości, załamane od przodu w mniej więcej 2/3 wysokości, licząc od nasady. Tułów Pies nieco dłuższy niż wyższy, lędźwie lekko wysklepione.
Kończyny przednie
Proste, o elastycznym śródręczu, w ruchu prowadzoen zbieżnie.
Kończyny tylne
Uda muskularne, stawy skokowe dobrze kątowane, w ruchu prowadzone równolegle.
Ogon
Długi, opuszczony z lekko uniesionym końcem. W ruchu może być noszony wyżej, ale tylko do linii grzbietu.

Owczarek Węgierski Mudi
Kraj pochodzenia
Węgry
Wygląd
Średniej wielkości pies, o nieznacznie wydłużonej sylwetce. Wielkość Pies: 41-47 cm (idealny 43-45 cm), suki: 38-44 cm (idealny 40-42 cm)
Szata
Włos na głowie i przodzie kończyn jest krótki. Na uszach sięga poza ich brzegi; tworzy pióro na kończynach przednich i ogonie, a portki na tylnych. Na tułowiu włos jest mocno falisty lub lekko skręcony.
Maść
Czarna, biała, płowa, błękitna, czekoladowa, niebiesko-marmurkowa. Psy czekoladowo-marmurkowe uznawane są na Węgrzech po przejściu przeglądu. Dopuszczalna mała biała plamka na piersi i białe palce.
Głowa
W kształcie klina, zwężająca się w kierunku nosa. Czaszka lekko wysklepiona. Stop słabo zaznaczony. Grzbiet kufy prosty. nos spiczasty. Wargi przylegające. Nos, obwódki oczu, wargi: czarne u psów czarnych, białych, płowych i niebiesko-marmurkowych; brązowe u psów czekoladowych; łupkowe u psów błękitnych.
Oczy
Lekko skośne. Ciemnobrązowe. U psów czekoladowych i błękitnych mogą być jaśniejsze; u marmurkowych mogą być niebieskie.
Uszy
Osadzone wysoko, stojące, spiczaste, w kształcie litery "V".
Tułów
Grzbiet prosty o linii lekko opadającej w kierunku zadu. Zaznaczony, długi i umięśniony kłąb. Grzbiet krótki i prosty. Lędźwie średniej długości, mocno związane. Krótki, opadający, średnio szeroki i umięśniony zad.
Kończyny przednie
Dość dobrze kątowane. Łapy okrągłe, o dobrze wysklepionych palcach. Nieco włosa pomiędzy i pod palcami. Opuszki sprężyste, pazury łupkowo-szare, mocne.
Kończyny tylne
Charakterystycznie odstawione do tyłu poza linię zadu. Udo długie i dobrze umięśnione. Krótkie i strome śródstopie. Łapy takie jak przednie.
Ogon
Zakręcony w kierunku grzbietu, ale nigdy nie zawinięty na bok. Dopuszczalny naturalnie skrócony lub szczątkowy. Ogon cięty niepożądalny

Polski Owczarek Nizinny
Kraj pochodzenia
Polska
Wygląd
Pies średniej wielkości, krępy, silny i muskularny, o żywym usposobieniu, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wielkość Pies: 45-50 cm., suka: 42-47 cm.
Szata
Gęsta, gruba i kosmata, pokrywająca całe ciało, o miękkim podszerstku. Włos prosty, dopuszcza się lekką falistość. Długa sierść na głowie w sposób charakterystyczny przysłania oczy.
Maść
Każdy rodzaj umaszczenia jest dopuszczalny.
Głowa
Średniej wielkości, proporcjonalna, niezbyt ciężka. Mózgoczaszka szeroka, lekko wysklepiona, wyraźny guz potyliczny i bruzda czołowa. Stop dobrze zaznaczony. Kufa tej samej długości co mózgoczaszka lub nieco krótsza. Nos duży, o szerokich nozdrzach, jak najciemniejszy przy danym umaszczeniu.
Oczy
Średniej wielkości, owalne, o żywym wyrazie, możliwe ciemne.
Uszy
Średniej wielkości, sercowatego kształtu, opadające, osądzone umiarkowanie wysoko, przylegające wewnętrzną krawędzią do policzka.
Tułów
Sylwetka prostokątna, kłąb wyraźny. Grzbiet prosty, klatka piersiowa głęboka, umiarkowanie szeroka, żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Lędźwie szerokie, dobrze związane, zad krótki, lekko ścięty. Brzuch lekko podkasany.
Kończyny przednie
Proste, mocne, łopatka szeroka, średniej długości, ukośnie ustawiona. Łapy owalne, zwarte, palce lekko wysklepione, pazury możliwie ciemne.
Kończyny tylne
Dobrze kątowane, uda szerokie, muskularne, stawy skokowe wyraźnie zaznaczone.
Ogon
Bardzo krótki, lub szczątkowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>



Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 10:29, 09 Paź 2006    Temat postu:

Yorki

– bo taka jest potoczna nazwa tych psów - to maleńkie i słodkie maleństwa, które urzekają nas swymi błyszczącymi zawadiacko czarnymi oczkami w których widać chęć zbrojenia czegoś. Ich jedwabistość i długość włosa jest jednym z głównych atutów wyglądu tych psów, ale nie tylko... Yorka można przyrównać do motorów marki Harley Davidson - każdy jest inny, każdy ma swój styl i osobowość... kochamy je bardzo...

Yorkshire Terrier jest małym psem o ogromnym charakterze. Wbrew ogólnie panującym poglądom, nie jest to pies z kokardką, który tylko wyleguje się na kanapie i nic nie robi. Yorkshire Terrier -y są psami o niespożytej energii i zawsze zaskakują swoich właścicieli swoimi pomysłami. Ich odwaga przerasta często wielkie psy - a dzieje się to za sprawą ich charakteru - ich przodkowie służyli człowiekowi do tępienia szkodników w przędzy i wyrobach włókienniczych. Yorki potrzebują bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz stałego kontaktu z właścicielem. Chociaż zastanawiam się czy z tym „psim kontaktem” czasem nie jest na odwrót. Z moich obserwacji Wynika że 90% właścicieli Yorków śpi ze swoimi pociechami….i nie jest to zachowanie wymuszone przez naszego pupila. Co do wychowania naszego Yorkshire musimy wiedzieć, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas !!! Pamiętajmy że przy braku konsekwencji w naszym działaniu możemy wychować krnąbrnego i niesympatycznego yorka.

Pielęgnacja Yorka - wymaga sporych poświęceń od właściciela. Jeżeli chcemy aby włos u naszego psa był długi i zdrowy musi być specjalnie pielęgnowany, a co za tym idzie wymaga odpowiednich kosmetyków i to nie byle jakich , kupionych w zwykłym sklepie zoologicznym tylko specjalnych - które powstały specjalnie dla tej rasy. Częste szczotkowanie, oliwienie oraz papilotowanie włosa to podstawa pielęgnacji naszego yorka. Wbrew pozorom yorki ogromnie lubią częste czesanie (jeżeli oczywiście robimy to bardzo delikatnie).
Strzyżenie - jeżeli nie chcemy aby nasz York miał długą szatę proponuję udać się z nim do salonu fryzjerskiego gdzie w profesjonalny sposób zostanie obcięty na "sportowo" co z pewnością doda mu uroku, niż miałby biegać po naszym ogródku z postrzępionymi włosami.

Kończąc swoją wypowiedź na temat tych wspaniałych psów nadmienię że wszystkie osoby które myślą o zakupie Yorkshire Terrier -a, muszą pamiętać o tym, że nie jest to zabaweczka tylko mały pies z ogromnym charakterem, który za odrobinę uczucia z naszej strony odda całego siebie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
smuteczek
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ...z głębi.

PostWysłany: Wto 15:45, 10 Paź 2006    Temat postu:

psiaki... co mozna o nich pwiedziec? kochane psiaki...Smile wkoncu od dawna wiadomo, ze pies to najlepszy przyjaciel człowieka...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 21:50, 09 Lis 2006    Temat postu:

Owczarek niemiecki
UMASZCZENIA


[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
Czarny podpalany (czaprakowaty/czaprak)

[link widoczny dla zalogowanych]
Czarny podpalany

[link widoczny dla zalogowanych]
Czarny

Wilczaste (kilka odcieni):
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 22:05, 09 Lis 2006    Temat postu:



Owczarek belgijski malinois
Kraj pochodzenia
Belgia

Wygląd
Pies średniej wielkości, harmonijnie zbudowany, krzepki, odporny na warunki atmosferyczne. Powinien sprawiać wrażenie siły i elegancji. Jego spojrzenie jest żywe i czujne.

Wielkość
Wzrost: pies 62 cm, suka 58 cm (tolerancja 2 cm w dół i 4 cm w górę).

Szata
Włos gęsty, obfity, o dobrej strukturze, podszerstek wełnisty. Na głowie, uszach i przedniej stronie kończyn sierść krótka, nieco dłuższa na ogonie, udach i wokół szyi, gdzie tworzy niewielką kryzę.

Maść
Wyłącznie płowa z czarnym nalotem i czarną maską. Maska powinna pokrywać jednolicie czarną strefą górną i dolną wargę, miejsce ich złączenia i powieki.

Głowa
Ładnie rzeźbiona, sucha, długa, ale nie przesadnie. Czaszka i kufa mniej więcej tej samej długości. Kufa średnio długa, zwęża się stopniowo w kierunku nosa, stop umiarkowany. Czaszka średniej szerokości, proporcjonalna do długości głowy, widziana z przodu bardziej płaska niż okrągła, bruzda czołowa nie zaznaczona. Zgryz nożycowy.

Oczy
Średniej wielkości w kształcie migdałów, o inteligentnym wyrazie. Kolor brązowy, preferowany jak najciemniejszy.

Uszy
Wysoko osadzone, trójkątne, stojące, nie kopiowane, małżowiny zaokrąglone u podstawy.

Tułów
Silny, ale nie ciężki. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, dosyć głęboka, ukośnie opadająca. Kłąb dobrze zaznaczony. Grzbiet prosty, szeroki, muskularny. Zad nieznacznie spadzisty.

Kończyny przednie
Dobrze umięśnione i suche. Łopatki długie, ukośne, płasko przylegające; śródręcze mocne, krótkie. Stopy prawie okrągłe, palce łukowato wygięte i zwarte.

Kończyny tylne
Mocne, ale nie ciężkie, poruszające się w tej samej płaszczyźnie co przednie. Uda szerokie, dobrze umięśnione. Podudzie długie, muskularne, dobrze kątowane, ale nie przesadnie. Staw skokowy nisko położony, śródstopie mocne i krótkie; stopy jak u kończyn przednich.

Ogon
Dobrze osadzony, mocny u nasady, średniej długości, sięga do stawu skokowego. W spoczynku opuszczony z nieznacznym wygięciem do tyłu. W ruchu unoszony, nie może być wygięty w kształcie haka ani skręcony na bok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 22:22, 09 Lis 2006    Temat postu:


Border collie
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania

Wygląd
Pies średniej wielkości, o dobrych proporcjach i eleganckiej sylwetce (nie może być zbyt ciężki, ani za lekki). Łatwy do układania i nadający się do długotrwałej pracy pasterskiej.

Wielkość
Idealna wysokość psów w kłębie 53 cm, suki są nieco mniejsze.

Szata
Występuje w dwóch odmianach: półdługowłosej i krótkowłosej - w obu przypadkach włos okrywowy gęsty i dosyć twardy, podszerstek miękki i gęsty. U odmiany z dłuższym włosem występuje obfita kryza na szyi, portki na udach i pióro na ogonie; na kufie, uszach i przedniej części kończyn sierść krótka i gładka.

Maść
Dopuszczalne różne umaszczenia, ale nigdy z przewagą białego koloru (biel nie powinna przekraczać 30 proc. powierzchni).

Głowa
Mózgoczaszka szeroka i płaska między uszami, zwęża się nieznacznie ku oczodołom. Guz potyliczny niewidoczny, stop wyraźnie zaznaczony. Policzki dobrze wypełnione, ale nie wystające. Kufa dosyć mocna i krótka, zwężająca się w stronę nosa, tej samej długości co mózgoczaszka. Nos duży, o dobrze rozwartych nozdrzach, czarny; u psów brązowych - czekoladowy; u niebieskich może być szary (barwa nosa musi być jednolita, bez różowych plam). Wargi ciasno przylegające; uzębienie mocne i równe, zgryz nożycowy. Szyja dobrej długości, mocna i muskularna, lekko łukowata, rozszerzająca się ku łopatkom, bez luźnej skóry.

Oczy
Szeroko rozstawione, średniej wielkości, owalne, kolor dostosowany do umaszczenia - im ciemniejsze, tym lepsze; wyjątkiem są psy czekoladowe, u których dopuszcza się oczy jaśniejsze (bursztynowe), oraz psy marmurkowe (blue merle), które mogą mieć oczy niebieskie (jedno lub dwa, całe tęczówki zabarwione na niebieskie lub tylko częściowo). Wyraz oczu łagodny, bystry i inteligentny.

Uszy
Średniej wielkości, szeroko osadzone, ruchliwe, dobrze owłosione od wewnątrz, proste lub półzałamane. Obwisłe uszy są mniej pożądane, ale nie wadliwe.

Tułów
Tułów umięśniony, umiarkowanie długi, z dobrze wysklepionymi żebrami. Klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie szeroka. Lędźwie szerokie i muskularne, widziane z boku lekko wysklepione; pachwiny głębokie, ale nie podkasane. Zad szeroki i muskularny, lekko opadający ku nasadzie ogona.

Kończyny przednie
Proste i równoległe, o mocnej kości. Łopatki długie, ukośnie ustawione dobrze kątowane. Łokcie ani zbyt przylegające, ani odstające; śródręcze lekko skośne. Podramiona elastyczne, widziane z boku - lekko pochyłe. Stopy owalne, opuszki grube i mocne; palce umiarkowanie zaokrąglone i zwarte; pazury krótkie i mocne.

Kończyny tylne
Widziane z tyłu proste i równoległe, dobrze umięśnione. Uda długie, szerokie, głębokie i muskularne. Staw kolanowy dobrze ustawiony. Podudzie mocne i niskie, śródstopie krótkie. Stopy jak u kończyn przednich.

Ogon
Umiarkowanie długi, nisko osadzony, sięga co najmniej do stawu skokowego; jest fajkowato wygięty i dobrze owłosiony. W ruchu może być podniesiony, ale nie zakręcony nad grzbietem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 22:35, 09 Lis 2006    Temat postu:


Owczarek belgijski tervueren
Kraj pochodzenia
Belgia

Wygląd
Pies o średnich liniach, harmonijnych proporcjach, kombinacji siły i elegancji, średniego rozmiaru, o suchym i silnym umięśnieniu, tworzący kwadrat. Przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne.

Wielkość
Wzrost: pies 62 cm, suka 58 cm (tolerancja - 4 cm w górę i 2 cm w dół; waga idealna - 28 kg.

Szata
Włos krótki na głowie i dolnej części kończyn. Na części górnej od łokcia do nadgarstka tworzy pióro. Na tułowiu włos długi, na szyi i piersi tworzy kryzę i kołnierz. Na udach obfite portki, pióro na ogonie.

Maść
Czerwonopłowa z czarnym nalotem. Barwa musi być ciepła, ale nie jasna czy wyblakła. Występuje czarna maska.

Głowa
Pięknie rzeźbiona, dość długa i wąska. Nos czarny. Zgryz nożycowy.

Oczy
Średniej wielkości, w kształcie migdału, ciemne.

Uszy
Wysoko osadzone, trójkątne, nie kopiowane.

Tułów
Silny, klatka piersiowa głęboka, ale niezbyt szeroka. Zad nieznacznie spadzisty. Format sylwetki zbliżony do kwadratu.

Kończyny przednie
Szczupłe o mocnej muskulaturze, łopatki długie i ukośne.

Kończyny tylne
Mocne, ale nie ciężkie, postawione prostopadle do podłoża, idealnie równoległe.

Ogon
Średnio długi, w spoczynku opuszczony z końcem nieznacznie wygiętym do tyłu.
___________________________


Owczarek belgijski groenendael
Kraj pochodzenia
Belgia

Wygląd
Pies średniej wielkości, harmonijnie zbudowany, o suchym i mocnym umięśnieniu, elegancki i silny, wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne; format sylwetki powinien zamykać się w kwadracie.

Wielkość
Idealna wysokość w kłębie psów 62 cm, suk 58 cm (dopuszczalna tolerancja 4 cm w górę i 2 cm w dół); waga psów 25-30 kg, suk 20-25 kg.

Szata
Na głowie, zewnętrznej stronie uszu i na dolnych częściach kończyn - włos krótki, na tylnej krawędzi przedramienia włos dłuższy tworzący frędzle; na reszcie ciała włos długi i gładki, dłuższy na szyi i przedpiersiu, gdzie tworzy kryzę i żabot, na pośladkach występują obfite portki, na ogonie długie włosy tworzą kitę.

Maść
Jednolicie czarna, dopuszczalne białe znaczenia na piersi i łapach.

Głowa
Wysoko noszona, nie przesadnie długa, o prostych liniach; mózgoczaszka i kufa są tej samej długości, dopuszczalna nieznacznie dłuższa kufa. Mózgoczaszka średniej długości, proporcjonalna w stosunku do głowy, czoło raczej płaskie; bruzda czołowa niezbyt wyraźna, guz potyliczny, łuki brwiowe i jarzmowe - słabo rozwinięte; stop umiarkowany; policzki suche i płaskie, ale umięśnione. Kufa średniej długości, dobrze modelowana pod oczami, stopniowo zwężająca się w kierunku nosa, ma kształt wydłużonego klina; grzbiet kufy prosty, równoległy z przedłużeniem linii czoła; wargi cienkie, dobrze przylegające, z mocnym pigmentem; nos czarny; zęby silne, zgryz nożycowy, zgryz cęgowy tolerowany, brak dwóch przedtrzonowców (P1) i trzeciego trzonowca (M3) jest dopuszczalny. Szyja lekko wydłużona, dobrze osadzona i umięśniona, stopniowo rozszerzająca się w kierunku łopatek, bez luźnej skóry na podgardlu; kark lekko łukowaty.

Oczy
Średniej wielkości, w kształcie migdałów, skośnie ustawione, o żywym i inteligentnym wyrazie; kolor ciemnobrązowy; powieki czarne.

Uszy
Wysoko osadzone, raczej małe, trójkątne, u podstawy zaokrąglone, na końcach - spiczaste; stojące, noszone prosto i pionowo, gdy pies jest czymś zainteresowany.

Tułów
Silny i mocny, ale niezbyt ciężki; długość od stawu barkowego do guza biodrowego równa się w przybliżeniu wysokości psa w kłębie. Grzbiet prosty, krótki i dobrze umięśniony; kłąb wyraźny. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka; żebra zaokrąglone w górnej części; przedpiersie nie jest ani przesadnie szerokie, ani wąskie. Lędźwie mocne, krótkie, ale odpowiednio szerokie, z dobrym umięśnieniem. Zad muskularny, tylko nieznacznie opadający. Linia dolna wznosi się łagodnie od klatki piersiowej w stronę brzucha, nie jest ani opadająca, ani podkasana.

Kończyny przednie
O mocnych kościach, ale nie ciężkie, dobrze umięśnione, proste, oglądane z przodu - idealnie równoległe. Łopatki długie i skośnie ustawione, muskularne, razem z kośćmi ramienia tworzą kąt 110-115 stopni. Ramiona długie, skośne; łokcie mocne, nie mogą być odstawione na zewnątrz, ani podstawione pod tułowiem. Przedramiona długie i proste. Nadgarstki mocne i suche; śródręcza mocne i krótkie, ustawione prostopadle do ziemi, tylko nieznacznie nachylone do przodu. Stopy okrągłe, tzw. kocie, zwarte, palce wysklepione; pazury ciemne i mocne.

Kończyny tylne
Silne, ale nie ciężkie, oglądane z tyłu - idealnie równoległe. Uda i podudzia średniej długości, szerokie i muskularne. Kolano znajduje się w linii pionowej poprowadzonej od miednicy. Staw skokowy średnio kątowany, mocny, nisko umieszczony. Śródstopie mocne i krótkie, wilcze pazury niepożądane. Stopy mogą być lekko owalne, palce wysklepione; pazury mocne i ciemne.

Ogon
Średniej długości, mocny u nasady, sięgający co najmniej do stawu skokowego, ale preferowany dłuższy; w spoczynku opuszczony, zawinięty na kształt fajki na wysokości stawu skokowego; w ruchu bardziej uniesiony, ale nie może być noszony powyżej linii grzbietu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 22:42, 09 Lis 2006    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Owczarek holenderski
Kraj pochodzenia
Holandia

Wygląd
Średniej wielkości i masy, proporcjonalny, dobrze umięśniony, mocny, proporcjonalny pies o inteligentnym wyrazie i żywym temperamencie.

Wielkość
Długość tułowia przekracza wzrost w kłębie w stosunku 10 do 9. Wzrost: Psy 57-62 cm, suki 55-60 cm.

Szata
Ze względu na typ szaty wyróżnia się następujące odmiany: a) krótkowłosą, b) długowłosą i c) szorstkowłosą.

Maść
Odmiana krótkowłosa: Na całym ciele dość twardy włos, nie przesadnie krótki, z wełnistym podszerstkiem. Kryza, portki i pióro na ogonie muszą być wyraźne. Umaszczenie to mniej lub bardziej wyraźne pręgowanie na tle brązowym (złoty pręgowany) lub szarym (srebrny pręgowany). Pręgowane jest całe ciało, również kryza, portki i ogon. Niepożądana jest zbyt duża ilośc czerni we włosie okrywowym. Preferowana czarna maska. Odmiana długowłosa: Na całym ciele długi, prosty, przylegający włos, szorstki w dotyku, bez kędziorków i fal, z wełnistym podszerstkiem. Głowa, uszy, łapy i tylne nogi poniżej stawów skokowych powinny być pokryte krótkim, gęstym włosem. Tył przednich nóg posiada dobrze wykształcone pióro, które staje się krótsze w kierunku łap. Cały ogon jest mocno owłosiony. Uszy nie mają pióra. Umaszczenie jak u odmiany krótkowłosej. Odmiana szorstkowłosa: Na całym ciele gruby, twardy, szorstki, zmierzwiony włos z wełnistym podszerstkiem. Szata powinna być gęsta. Warga dolna i górna powinny byc dobrze pokryte odstającym, nie miękkim włosem (wąsy i broda). Brwi są krzaczaste i zwisające nad oczami. Włos na czaszce, policzkach i uszach jest słabiej rozwinięty. Ogon mocno owłosiony. Wymagane są dobrze wykształcone portki. Umaszczenie: Błękitno-szare i pieprz z solą, srebrno- lub złoto pręgowane. Pręgowanie jest słabiej wyrażone na włosie okrywowym w porównaniu do innych odmian.

Głowa
Proporcjonalna w stosunku do ciała, bardziej długa niż masywna, bez zmarszczek, sucha. Kufa jest nieco dłuższa od czaszki, która powinna być płaska. Górna linia kufy jest prosta i równoległa do linii czaszki, stop niewielki. Nos zawsze czarny. Zęby mocne i równe. Zgryz nożycowy, tzn. przy zamkniętym pysku, siekacze górnej szczęki zachodzą blisko na siekacze żuchwy. Szyja nie powinna być zbyt krótka. Jest sucha, tzn. bez łałoka (podgardla), delikatnie przechodzi w górną linię tułowia.

Oczy
Ciemne, średniej wielkości, kształtu migdałowego, osadzone nieco skośne, nie okrągłe ani wyłupiaste.

Uszy
Raczej małe niż duże. Kiedy pies jest zainteresowany, są nastawione do przodu. Osadzone wysoko. Nie mają kształtu łyżkowatego.

Tułów
Mocny; lekkie wygięcie żeber. Klatka piersiowa głęboka, ale nie wąska. Jej dolna linia płynnie przechodzi w linię brzucha. Grzbiet krótki, prosty i mocny. Lędźwie mocne, nie długi ani wąskie. Zad nie może być zbyt krótki ani zbyt stromy.

Kończyny przednie
Mocne, dobrze umięśnione, o dobrej kości. Proste, ale o wystarczająco nachylonych śródręczach. Łopatki dobrze nachylone i przylegające do klatki piersiowej. Ramię dobrej długości.

Kończyny tylne
Mocne, dobrze umięśnione, o dobrej kości, o normalnym kątowaniu stawu skokowego; dlatego udo nie jest przesadnie odchylone od pionu. Pożądane jest umiarkowane kątowanie stawu skokowego, dzięki czemu śródstopie jest prostopadłe do podłoża. Łapy dobrze wysklepione, zwarte palce, nie przesadnie długie. Pazury czarne; elastyczne, czarne poduszki.

Ogon
W spoczynku ogon powinien zwisać prosto lub lekko wygięty, sięgając do stawu skokowego. W ruchu jest wdzięcznie zadarty do góry, nigdy zakręcony ani opadający na bok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 22:56, 09 Lis 2006    Temat postu:

i zdjęcia mojego autorstwa:

Owczarek Belgijski Malinois


na zawodach agility


Owczarek Francuski Briard
także zawody agility Wink



Border Collie







Kerry Blue Terrier



Bokser



Owczarek Szkocki Collie Długowłosy



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
z!p3ku
Junior
<font color=blue><b>Junior</b>



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 23:08, 09 Lis 2006    Temat postu:

no to obniżamy przeszkody i schodzimy niżej Razz

Owczarek szetlandzki



Pudel




Yorkshire Terrier - a co mam sobie nie poradzić? Laughing niby kanapowiec a nie nadążałam z robieniem zdjęć Laughing na zdjęciu "wersja sportowa" Wink


Chihuahua - niby najmniejszy piesek świata a sobie nieźle radzi Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Fotografia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin