Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna
Imiennik
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Czary, Magia, Wróżby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 0:33, 09 Cze 2007    Temat postu: Imiennik

Imiennik
Zastanawiasz się, jakie imię wybrać dla swojego dziecka? Chcesz się dowiedzieć, co znaczy imię, które nosisz?
Zapraszam co czytania


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 0:41, 09 Cze 2007    Temat postu:

ADAM

W języku sumeryjskim imię to oznaczało “mój ojciec”, w hebrajskim - “człowiek zbudowany z czerwonej gliny”. Na przestrzeni wieków wiązały się z nim rozmaite obyczaje i wierzenia. Nadawano je chłopcom z bliźniaczej pary różnej płci (dziewczynkę Ewa) albo chłopcu, którego starsi bracia przedwcześnie zmarli, wierząc że wychowa się zdrowo i przedłuży linię rodu.
Adam to indywidualista, bardzo stanowczy. Pragnie iść własną drogą i po swojemu budować życie. Trochę zarozumiały, łasy jest na pochlebstwa. Decyzji nie podejmuje pochopnie, jest bowiem nieufny wobec ludzi. Potrafi być bardzo przebiegły! Niełatwo więc robić z nim interesy. Ceni sobie spokój, dba o rodzinę, kocha dzieci. Bywa nadmiernie zazdrosny o partnerkę. Uwielbia przebywać na łonie przyrody. Dba o swój wygląd. Dom traktuje jak twierdzę, więc gości przyjmuje raczej niechętnie. Nieraz wybiera oryginalny, zawód, np. jubilera, lutnika, nurka-poszukiwacza. Niektórzy o tym imieniu mają pociąg do zawodów medycznych, weterynarii, czy hodowli zwierząt. Kolorem najlepiej harmonizującym z Adamem jest zieleń.
Roślina -­ kłos zboża.
Liczba ­ 1.
To odpowiednie imię dla urodzonych w znakach Byka lub Koziorożca; niezbyt dobre dla Barana i Skorpiona. Imieniny: 24 grudnia.


ADELA

Skrócona forma germańskiego imienia “Adelajda”, co oznacza “pochodząca ze szlachetnego rodu”. W Polsce imię to pojawiło się w XIX wieku i stało się popularne wśród mieszczan oraz szlachty. Dziś nadawane raczej rzadko.
Kobietę noszącą je obdarza wielce niezależnym i mocnym charakterem. To urodzona przywódczyni i organizatorka, niezwykle energiczna, posiadająca niespożyty zasób sił. Bardzo prostolinijna, nie znosi krętactwa, niedomówień i dwuznacznych sytuacji. Ma doskonałą umiejętność koncentracji, potrafi błyskawicznie podejmować decyzje. Dlatego doskonale sprawdzi się w zawodach, gdzie wymagane są takie właśnie cechy.
Kolorem, który najlepiej z Adelą harmonizuje jest ciemny róż.
Kwiat -­ różowy aster.
Liczba ­- 5.
To imię właściwe dla dziewczynek spod znaków Barana i Strzelca, lepiej nie nadawać go urodzonym w znakach Byka i Raka.
Imieniny: 28 sierpnia.


ADRIAN

Z łaciny ­ “pochodzący z Adrii” leżącej w okolicach Wenecji. Forma żeńska ­ Adrianna. Święty Adrian męczennik z pierwszych wieków chrześcijaństwa jest patronem żołnierzy i kowali. Broni także od nagłej śmierci. Znane też jako imię cesarza rzymskiego Hadriana, a także sześciu papieży. W Polsce nadaje się je ostatnio coraz częściej.
Adrian ma mocny charakter, lubi rządzić i podporządkowywać sobie innych. Posiada także artystyczną duszę, chociaż nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Nie jest zbyt ambitny, więc konkurowanie z kimkolwiek jest mu obce. Najodpowiedniejszym dla niego będzie jakiś konkretny zawód, np. inżynier, prawnik czy lekarz. Ale też Adrian sprawdzi się jako pisarz, artysta malarz czy muzyk. W każdym razie powinien być niezależny i samowystarczalny, a więc pracować na własny rachunek.
Adriannę natomiast imię to obdarza urokiem osobistym, ciepłem i wrażliwością. Noszące je kobiety pragną być podziwiane, adorowane, a także, by ktoś się nimi opiekował i zaspokajał ich potrzeby. Uwielbiają się stroić, kochają dobre kosmetyki, wszelkie wygody oraz luksusy. Z tych względów poszukują partnera, który potrafiłby im to zapewnić. Jeśli nie znajdą, popadają w świat marzeń. Oddają się pracy artystycznej, bo zwykle są utalentowane w jakimś kierunku.
Kolorem, który najlepiej z nimi harmonizuje jest ­ róż.
Kwiat -­ azalia.
Liczba ­ 5 (Adrian), 2 (Adrianna).
To dobre imię dla chłopca urodzonego w znakach Lwa lub Strzelca, nienajlepsze dla Raka i Koziorożca. Świetne dla dziewczynki urodzonej w znaku Byka lub Wagi, kiepskie dla Panny i Koziorożca.
Imieniny: 9 stycznia, 4 i 23 marca, 8 lipca, 8 września.


AGATA


Z greckiego znaczy “dobra”. Imię używane w Polsce od XIII wieku. Święta Agata, żyjąca w III w. n. e., umarła śmiercią męczeńską za wiarę. Patronka Katanii chroni wiernych przed ogniem, opiekuje się też ludwisarzami. Z tych względów w Europie Zachodniej nadawano to imię dzwonom mniejszym, zawieszanym na niższej z kościelnych wież. W dzień Św. Agaty - ­5 lutego - w wielu krajach, także i w Polsce święcono chleb, sól i wodę. Wierzono, że sól taka chroni dom od piorunów, a woda oczyszcza wodę w studni, nawet zamuloną. Św. Agata jest jedną z patronek kobiet. Kiedyś gospodynie domowe wznosiły do niej modły, by chroniła ich mąkę od szkodników, chleb od wysychania i pleśni, a wodę w studniach od zmącenia.
Agata jest niezwykle zaradna, energiczna, odważna i ambitna. Samodzielnie podejmuje nawet najtrudniejsze decyzje. Nie uznaje kompromisów, bywa surowa wobec bliskich. Ale też ma doskonałe poczucie humoru, co ułatwia jej kontakty z ludźmi. Bywa artystycznie i literacko uzdolniona.
Kolor, z którym imię to najlepiej harmonizuje ­- błękit.
Kwiat -­ czerwona róża.
Liczba ­ 1.
Dobre imię dla dziewczynek urodzonych w znakach Skorpiona i Strzelca, kiepskie dla Byka i Ryby.
Imieniny: 5 lutego.


AGNIESZKA

Z greki ­ “czysta”, “nieskalana”. Święta Agnieszka jako kilkunastoletnia dziewczyna oddała życie za wiarę. W dzień jej święta (21 stycznia) papież święci dwa baranki, a z ich wełny tka się potem pontyfikalne szaty Ojca Świętego. Święta Agnieszka jest patronką dzieci i niewinności. W Polsce nosiło to imię kilka księżniczek z rodu Piastów. Poczynając od lat 70. ubiegłego stulecia jest jednym z najczęściej u nas nadawanych.
Agnieszka od dzieciństwa wie, czego chce i z tego powodu niełatwo ją wychowywać. Trudno jej cokolwiek narzucić także w starszym wieku. Należy zostawić jej swobodę wyboru, inaczej będzie zaciekle walczyć o swoje. Jeśli przystanie się na jej warunki, będzie uroczą, ciepłą i miłą towarzyszką życia. Bardzo odpowiedzialna i wzorowa z niej matka. Podobnie jak pracownica czy szefowa. Na ogół trafnie wybiera drogę życiową ­ bez względu na to, czy poświęca się karierze zawodowej, czy rodzinie.
Kolor najlepiej z nią harmonizujący -­ żółty.
Kwiat -­ jaśmin.
Liczba -­ 1.
Dobre imię dla dziewczynek urodzonych w znakach Lwa i Wodnika, lepiej nie nadawać go Skorpionom i Koziorożcom.
Imieniny: 21 stycznia, 20 kwietnia, 27 sierpnia.

ALBERT

Z języków germańskich ­ “promieniejący szlachetnością”. Staropolska forma Alberta to Olbracht. Nosił je Jan Olbracht król Polski. W XIX wieku imię Albert spotykało się raczej w rodzinach szlacheckich i wśród bogatego mieszczaństwa. Beatyfikacja w roku 1989 Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) artysty malarza, opiekuna ubogich i założyciela zakonu Albertynów, sprawiło, że imię to odkryto na nowo.
Obdarza ono jego właściciela uporem i wytrwałością w dążeniu do celu. Jego prostolinijność i uczciwość sprawiają, że jest on doskonałym kandydatem na partnera życiowego. Zawsze zachowuje się z godnością i powagą. Oddany firmie pracownik. Najlepiej sprawdzi się w pracy mającej związek z prawem lub działalnością społeczną.
Kolor, który z nim najlepiej harmonizuje -­ jasny błękit.
Kwiat -­ lewkonia.
Cyfra -­ 6.
Imię dobre dla urodzonych w znakach Raka lub Skorpiona, nieodpowiednie dla Barana i Bliźniąt.
Imieniny: 25 stycznia, 18 lutego, 24 sierpnia, 15 listopada.


ALDONA

Imię litewskie o niejasnym znaczeniu. Nosiła je księżniczka litewska, córka księcia Giedymina, pierwsza żona króla polskiego Kazimierza Wielkiego, która przybrała imię Anna. Rozsławił je poemat Adama Mickiewicza “Konrad Wallenrod”. Obecnie spotykane wśród młodszych Polek.
Imię to obdarza dużą energią optymizmem i zgodnym usposobieniem. Jego właścicielki są miłe, opiekuńcze, przywiązane do tradycji rodzinnych i serdeczne dla innych. Nie brak im przedsiębiorczości, więc z reguły nie cierpią nigdy biedy. Mają dobrą rękę do prowadzenia upraw rolnych hodowli roślin i zwierząt. Aldona to dobra towarzyszka życia. Tym bardziej, że bardzo wierna w uczuciach.
Kolor, który najlepiej z nią harmonizuje -­ głęboka czerwień.
Kwiat -­ ciemnoróżowy tulipan.
Liczba -­ 3.
Imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Wagi i Koziorożca, niewskazane dla Barana i Skorpion.
Imieniny: 10 września, 11 października.


ALEKSANDER

Z greckiego­ “obrońca mężów”. Nosił je w starożytności król macedoński Aleksander Wielki (356­323 r. p. n. e.) zdobywca całego ówczesnego świata. W dawnej Polsce typowe imię szlacheckie.
Aleksander ma cechy przywódcy. Uwielbia wszelkie nowinki i chętnie wprowadza je w życie. Doskonały organizator, jest pracowity, dbały o partnerkę życiową oraz rodzinę. Kocha dzieci. Największą karierę zrobi jako adwokat lub lekarz. Ale też może go pochłonąć jakiś zawód artystyczny. Inteligentny i dowcipny, ma poczucie humoru. Kocha wszelką rozrywkę. Może nawet w tym względzie przesadzić i oddać się bez reszty przyjemnościom życia. Jego hobby to muzyka i czytanie książek.
Forma żeńska - Aleksandra ­stała się popularna pod koniec XIX stulecia za sprawą Oleńki Bilewiczówny z “Potopu” Henryka Sienkiewicza. Obecnie to jedno z najczęściej spotykanych imion w Polsce. Kto jest z Aldoną związany, ten wie, że ona zawsze chce grać pierwsze skrzypce.
Kolorem dla niej najlepszym jest jasna zieleń.
Roślina -­ liliowy bez.
Liczba -­ 4 (Aleksander), 9 (Aleksandra).
Dobre dla chłopców urodzonych w znakach Panny i Koziorożca, nieodpowiednie dla Barana i Ryby. Dla dziewczynki dobre, jeśli urodziła się w znakach Koziorożca i Wodnika; kiepskie dla Bliźniąt i Strzelca.
Imieniny: 3 i 20 maja, 2 czerwca, 12 grudnia ­ Aleksandra;
18 marca, 18 maja ­- Aleksandry.


ALICJA

Imię bardzo popularne w krajach anglosaskich, uważane za skróconą formę germańskiej “Adelajdy”, bądź też wywodzące się z greckiego słowa “aletheia” -­ “prawda”. W Polsce zaczęto je nadawać około 100 lat temu pod wpływem książki dla dzieci “Alicja w krainie czarów” Lewisa Carolla.
Imię to czyni jego właścicielkę żywiołową, bezpośrednią i umiejącą się dostosować do każdej sytuacji. Ze względu na duże poczucie humoru Alicja jest bardzo lubiana. Bywa duszą towarzystwa. Bystra i inteligentna uwielbia dyskusje na każdy temat, gry intelektualne, rozwiązywanie krzyżówek, rebusy, skomplikowane zagadki wymagające logicznego myślenia. Najlepiej sprawdza się w zawodzie nauczyciela, literata albo naukowca. Zwykle dość późno wybiera życiowego partnera. Jeśli założy rodzinę, bardzo o nią dba, szczególnie lubi dogadzać jej członkom wyszukanymi potrawami.
Kolor, który najlepiej z nią harmonizuje -­ różowy.
Kwiat -­ gardenia.
Liczba­ - 1.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Panny, niekoniecznie właściwe dla Raka i Koziorożca.
Imieniny: 18 maja, 21 czerwca.


ALINA

Imię najprawdopodobniej pochodzenia germańskiego, oznaczające zachętę w działaniu.
Nadaje jego właścicielce dość chwiejny charakter i sporą nerwowość. Alina lubi rządzić i przewodzić. Ale też potrafi być ciepła, radosna i żyć w zgodzie z otoczeniem, wierząc że ludzie są dobrzy, a życie jest piękne. U niej zależy to od nastroju chwili. Nie znosi plotkarstwa i kłamstwa. Jeśli znajdzie właściwego partnera, przeważą w jej charakterze wszystkie dobre strony. Będzie szczęśliwą żoną i matką zadowoloną z życia, nawet w skromnych warunkach. Bardzo wierna w związku partnerskim. Czasem popada w zbyt duże uduchowienie i staje się niezwykle pobożna.
Kolor, który najbardziej z tym imieniem harmonizuje -­ błękitny.
Roślina -­ brzoza.
Liczba -­ 2.
Alina to dobre imię dla urodzonych w znakach Byka lub Wagi, zdecydowanie nieodpowiednie dla Barana i Strzelca. Imieniny: 16 czerwca, 28 lipca.


AMELIA

Z języków germańskich ­ “dzielna obrończyni” lub “pracowita”. Popularne w Polsce, a od XVIII wieku, przede wszystkim wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa. Później nieco zapomniane, teraz przeżywa renesans. Być może sprawiła to tytułowa bohaterka francuskiego filmu “Amelia”, pragnąca uszczęśliwiać otoczenie optymistka.
Amelia jest odpowiedzialna i rozważna. Z wielką wnikliwością podchodzi do każdego problemu. Uwielbia zmiany i podróże. Ale miewa też zmienne nastroje, bez większych powodów popada w melancholię, a nawet depresję. Wtedy ujawnia się jej dusza artystyczna.­ Amelia może, np. pisać poezję albo malować. Niechętnie wchodzi w stałe związki. Dobrze sprawdza się w zawodach, gdzie wymagana jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
Kolor najlepiej harmonizujący z tym imieniem ­- jasny róż.
Kwiat -­ prymula.
Liczba -­ 3.
Amelia to imię dobre dla dziewczynek spod znaków Skorpiona i Strzelca, niezbyt odpowiednie dla Bliźniąt i Koziorożca.
Imieniny: 28 stycznia, 30 marca, 20 kwietnia.


ANDRZEJ

Z greckiego ­ “mężny, dzielny, męski”. Święty Andrzej Apostoł był rybakiem z Galilei, bratem Św. Piotra. Imię to nosili książęta prawosławni, kilku papieży, a także świątobliwych mężów wyniesionych na ołtarze. Jeden z nich, Andrzej Bobola - misjonarz, jezuita, zamordowany podczas wojen kozackich, został kanonizowany w latach 30. ubiegłego wieku.
Andrzej to typ prawdziwego mężczyzny: dzielny, odważny i szczery. Doskonały organizator i szef, który nie tylko potrafi egzekwować polecenia, ale też służyć radą i pomocą. Człowiek o gołębim sercu, godny zaufania. Szczególną troską i opieką otacza tych, którzy wiele w życiu wycierpieli. Wolny czas poświęca działalności publicznej. Optymistycznie nastawiony do świata. Doskonały mąż i ojciec. Dobrze sprawdza się w wojsku, służbach związanych z utrzymaniem ładu i porządku w państwie, a także w zawodach technicznych. Święty Andrzej Apostoł na przestrzeni wieków patronował wojskowym, strażnikom miejskim, szpitalom i domom dla ubogich.
Kolor dla niego najlepszy -­ intensywny błękit.
Roślina -­ drzewo laurowe.
Liczba -­ 7.
Andrzej to doskonałe imię dla Lwa i Koziorożca, niezbyt dobrane do osobowości Byka i Wagi.
Imieniny: 4 lutego, 16 maja (również Jędrzeja), 30 listopada.


ANGELIKA

Imię romańskie, które można tłumaczyć jako “anielska, należąca do aniołów”. Do Polski zawitało w latach 60. ubiegłego wieku wraz z francuskimi filmami “płaszcza i szpady” o przygodach markizy Angeliki de Peyrac, kreowanej przez Michele Mercier.
Angelika czyni swą podopieczną osobą utalentowaną artystycznie albo przynajmniej miłośniczkę sztuki. Wielka z niej estetka. Przywiązuje dużą wagę do wyglądu, lubi otaczać się pięknymi przedmiotami, kwiatami i rasowymi zwierzętami. Najlepiej sprawdzi się jako właścicielka galerii albo pracownik muzeum. Kocha być uwielbianą, adorowaną przez panów. Potrzebuje u swego boku zakochanego mężczyzny, który stanowiłby dla niej wielkie oparcie i nieustannie utwierdzał w przekonaniu, że jest naprawdę wyjątkowa. Takiemu będzie wierna. Czasem popada w rozmarzenie i melancholię. Nie jest miłośniczką licznej rodziny.
Kolor, który najlepiej z nią harmonizuje jest -­ jasny błękit.
Kwiat -­ kremowa róża.
Liczba -­ 2.
Amelia to imię dobre dla Wagi i Ryb, śle dobrane do Skorpiona i Barana.
Imieniny: 27 stycznia, 11 marca, 17 sierpnia.


ANIELA

Z greckiego oznacza posłannictwo. Imię nadawane u nas od XVIII wieku, kiedy w Polsce osiedlił się zakon sióstr Urszulanek, którego założycielką była Św. Aniela. Częste imię szlacheckich i mieszczańskich córek. Od pół wieku zapomniane, teraz znów wraca do łask.
Obdarza swoją właścicielkę subtelnym, delikatnym charakterem i nieodpartym wdziękiem. Aniela jest zwykle życzliwa ludziom, choć często przez nich wykorzystywana, jako że nie potrafi odmawiać. Kieruje się w postępowaniu bardziej sercem niż rozumem. Kto weźmie ją za żonę, może by pewien, że trafił na prawdziwy skarb.
Kolor, który najbardziej z nią harmonizuje -­ błękit.
Kwiat -­ herbaciana róża.
Liczba -­ 2.
Aniela to dobre imię dla urodzonych w znakach Wagi i Ryb. Kłóci się z osobowością Skorpiona i Barana.
Imieniny: 31 maja i 21 lipca.


ANITA

Z hiszpańskiego zdrobnienie formy Joanny ­- Juanita, ­Anita. Od kilkudziesięciu lat chętnie nadawane także w Polsce. Kobietę, która je nosi czyni poważną, odpowiedzialną i wielce rozsądną. Z tych względów najlepiej sprawdzi się jako działacz społeczny, polityk i doradca.
Anita jest odważna, pewna siebie, często postępuje niekonwencjonalnie ­ i dobrze na tym wychodzi. Wrażliwa na ludzką krzywdę, lubi pomagać potrzebującym. Nie znosi szarego, unormowanego życia, stąd nieraz wybiera niepewne profesje związane np. z show-biznesem, interesami, czy podróżami. W związku partnerskim oddana ukochanemu mężczyźnie i dzieciom.
Kolor, który z nią najlepiej harmonizuje -­ intensywna czerwień.
Kwiat -­ storczyk.
Liczba -­ 3.
Anita to najlepsze imię dla urodzonych w znakach Barana i Lwa, lepiej nie nadawać go Rakowi i Skorpionowi. Imieniny: 26 lipca, a także z Joanną ­ 24 maja i 21 sierpnia.


ANNA

Z hebrajskiego ­ “pełna wdzięku i łaskawości”. Imię matki Najświętszej Marii Panny. Wzywały ją w potrzebie żony, matki rodzin, babki, a także kobiety, które nie mogły doczekać się dziecka, bądź wnuków. Od najdawniejszych czasów jedno z najpopularniejszych imion.
Anna to kobieta o mocnym charakterze, rozsądna i praktyczna. Jest prawdziwym oparciem dla rodziny i przyjaciół. Niezwykle im oddana. Nie stroni jednak od towarzystwa ciekawych i zabawowych ludzi, którzy ponad wszelkie rozrywki przedkładają przebywanie na łonie natury. Lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, lubi ładne wnętrza, sama też stara się gustownie urządzać swój dom. Kocha dogadzać swemu podniebieniu, szczególnie jeśli potrawy są wykwintne i wyszukane. Dobrze radzą sobie w wielu zawodach, także artystycznych, w rzemiośle wymagającym zręczności i dobrych oczu.
Kolor, który najlepiej harmonizuje z Anną -­ jasnozłocisty.
Kwiat -­ słonecznik.
Liczba -­ 3.
To doskonałe imię dla urodzonych w znakach Byka i Lwa, lepiej nie nadawać go dziewczynkom, ze znaków Skorpiona i Wodnika.
Imieniny: 26 lipca i 9 czerwca.


ANTONI

Z łacińskiego ­ “pochodzący z rodu Antoniuszy”. Ród ten znany był i wielce poważany w Rzymie. Największą sławą z grona posiadaczy tego imienia cieszy się święty Antoni Padewski, franciszkański mnich i kaznodzieja żyjący w średniowieczu. Jest niezawodny w niesieniu pomocy nie tylko w przypadku zguby, bądź utraty cennych czy ważnych rzeczy. Jest także orędownikiem w sprawach matrymonialnych i sercowych. Uczniowie i studenci od wieków wierzą, że modlitwy proszalne zanoszone do Św. Antoniego pomagają podczas egzaminów. W Polce imię to zaczęło być nadawane w XVIII wieku, także w formie żeńskiej -­ Antonina. Popularne do połowy ubiegłego wieku, później zapomniane, dziś raczej nadawane z powodu rodzinnych tradycji.
Imię obdarza swego właściciela zdecydowaniem i umiejętnością udzielania właściwych rad. Z tego względu, zarówno mężczyźni, jak i kobiety noszące je cieszą się opinią ludzi pomocnych w wielu życiowych sytuacjach. Doskonale więc sprawdzą się jako, np. psycholodzy, pracownicy instytucji charytatywnych, wszelkiego poradnictwa, czy telefonów zaufania. Nieraz przeznaczenie czyni ich los zmiennym i niepewnym. Nie powoduje to ich frustracji, gdyż potrafią znaleźć właściwe wyjście z każdej sytuacji. Są doskonałymi partnerami w małżeństwie, bardzo opiekuńczy w stosunku do rodziny i dzieci. Ciepli i przyjaźni dla ludzi, umieją się bawić, bywają nawet duszą towarzystwa. Kochają przyrodę, a wolny czas spędzają na wędrówkach po lasach i górach.
Kolor, z którym najlepiej harmonizuje to imię -­ ciemny fiolet.
Kwiat -­ chińska róża.
Liczba - 5 dla Antoniego, dla Antoniny - 2.
Imię dobre dla chłopca spod znaków Lwa i Strzelca; dla dziewczynki ­ Byka lub Wagi. Niekorzystne dla chłopca spod znaków Panny lub Koziorożca; dla dziewczynki ­ Barana czy Skorpiona.
Imieniny: 17 stycznia, 13 czerwca -­ Antoniego; 1 marca, 3 maja ­- Antoniny.


ARKADIUSZ

Z greckiego -­ “mieszkaniec Arkadii” -­ miejsca na Peloponezie, które uchodziło za krainę szczęśliwości. Imię w czasach antycznych często nadawane wyzwoleńcom na dobrą wróżbę i szczęśliwe życie na wolności. W Polsce zyskało popularność w XVIII stuleciu; teraz znowu wróciło do łask.
Arkadiusz to urodzony optymista i wesołek pełen życiowej fantazji. Do każdej sytuacji potrafi wprowadzić radosny nastrój. Erudyta lubiący życie towarzyskie. Uwielbia kobiety i one uwielbiają jego. Ale też budzi sympatię u mężczyzn. Uroczy z niego czaruś. Niestety, nie przepada za nauką, więc większej kariery w życiu nie zrobi. Szczególnie na stanowiskach, które wymagają solidnej wiedza. Mimo to potrafi zarabiać pieniądze, ale też je przepuszczać. Życie u jego boku jest przyjemne i urozmaicone.
Kolor dla niego najlepszy -­ pomarańczowy.
Roślina -­ krzew migdałowca.
Liczba -­ 5.
Arkadiusz to bardzo odpowiednie imię dla zodiakalnych Bliźniąt i Lwów, niezbyt dobre dla Panny i Koziorożca. Imieniny: 12 stycznia, 13 listopada.


ARTUR

Imię celtyckie, które można tłumaczyć jako “niedźwiedź kwitnący”, sławne w Europie w XVIII stuleciu. Rodowe imię XVIII- i XIX-wiecznych hrabiów Potockich, zaczęło być w Polsce popularne w drugiej połowie ubiegłego wieku. Mężczyzna o tym imieniu to duży indywidualista, chodzi własnymi drogami. Żądny władzy, popada z tego powodu w konflikty. Wychodzi z nich zwycięsko, dzięki analitycznemu umysłowi i umiejętności przekonywania. Doskonale gospodarzy swymi zasobami, toteż rzadko popada w tarapaty finansowe. Chętnie pomaga innym i służy radą. Dba o kontakty towarzyskie, szczególnie ma je rozległe wśród kobiet. I to z ich powodu staje się czasem utracjuszem. Romanse i miłostki utrudniają mu założenie szczęśliwego stadła. Artur zwykle lubi przyrodę, zwierzęta, wędrówki, żeglowanie i wszelkie sporty wodne. Wrażliwy na zmiany pogody.
Kolor dla niego najlepszy -­ zieleń.
Roślina -­ dąb.
Liczba -­ 6.
Dobre imię dla znaków Raka i Byka, nieodpowiednie dla Barana i Strzelca.
Imieniny: 6 października, 15 listopada.


AURELIA

Z łaciny ­ “złoto”, “złocista”. Forma męska -­ Aureliusz. Imię znane w Polsce od XVIII wieku, dziś raczej nadawane dziewczynkom, chociaż rzadko.
Aurelia ma szczęśliwą rękę do interesów i zdobywania uczciwie materialnych dóbr. O niej można powiedzieć, że czego się dotknie, w złoto się zamienia. Najlepiej sprawdzi się w instytucjach bankowych i finansowych czy jako makler i gracz giełdowy. Nie jest ani chciwa, ani skąpa. A wręcz przeciwnie -­ chętnie wspomaga groszem znajomych w potrzebie. Wspiera rozmaite akcje społeczne i instytucje filantropijne. Lubi się bawić, jest bardzo gościnna. Warto mieć Aurelię za żonę - gospodarna, kochająca i opiekuńcza, zadowoli każdego mężczyznę.
Kolor, który z nią najlepiej harmonizuje ­- jasnożółty.
Kwiat -­ żółta róża.
Liczba -­ 4.
Najlepiej imię to pasuje do dziewczynki spod znaków Byka lub Lwa, nie jest dobre dla urodzonej w znakach Panny lub Koziorożca.
Imieniny: 25 września, 16 października.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:08, 09 Cze 2007    Temat postu:

BARBARA

Z greki znaczy - obca, cudzoziemka. Jak głosi opowieść, pewna Barbara, piękna dziewczyna z Azji Mniejszej, nie chcąc odrzucić wiary w Chrystusa, poniosła śmierć z rąk ojca poganina. Została z tego powodu ogłoszona świętą. Jest patronką górników, flisaków, artylerzystów, saperów, strażaków, marynarzy, murarzy, a także architektów. Wzywali ją na pomoc także ludwisarze i więźniowie. W Polsce imię to stało się popularne w XVI wieku, dzisiaj znowu wraca do łask.
Barbara to kobieta niezależna i pewna siebie, posiadająca ogromną energię życiową. Bardzo lojalna wobec przełożonych i przyjaciół, wierna także swym zasadom. Niezawodna, kiedy ktoś prosi ją o pomoc, potrafi rozwiązywać najtrudniejsze problemy. Wychodzi bowiem z założenia, że w każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. Ruchliwa i ciekawa świata, lubi dużo podróżować. Posiada talenty artystyczne, ale nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Bywa, że wykonuje dwa zawody jednocześnie albo kilka razy w życiu zmienia zawód. Świetna kandydatka na żonę i matkę. Lubi podtrzymywać więzy rodzinne, prowadzi dom otwarty. Często to właśnie Barbara posiada gromadkę dzieci.
Kolor, który najlepiej z nią harmonizuje - srebrny.
Kwiat - biały hiacynt.
Liczba - 2.
Doskonałe imię dla urodzonych w znakach Byka i Ryby, niezbyt nadaje się dla Wag i Bliźniąt.
Imieniny: 4 grudnia.


BARTŁOMIEJ

Imię biblijne, z aramejskiego znaczy „syn oracza”. Święty Bartłomiej był jednym z dwunastu Apostołów, który poniósł męczeńską śmierć. Patron rzeźników, garbarzy i introligatorów. W Polsce imię to nadawane jest obecnie dość często, także w skróconej formie Bartosz. Bartłomiej (Bartosz) to mężczyzna godny zaufania, uczciwy i dobry. Naturę ma jednak dość złożoną. Z jednej strony inteligentny i dowcipny, lubi brylować w towarzystwie. Czasem jednak ucieka nagle w samotność i melancholię. Uwielbia wtedy rozmyślać na łonie przyrody albo w domowym zaciszu zgłębia poważne książki. Nieprzewidywalny w swoich reakcjach i życiowych zamiarach. Ta jego tajemniczość sprawia, że kobiety za nim szaleją. Ale on, jeśli już wybierze którąś na żonę, będzie jej wierny. Ognisko domowe i tradycje rodzinne są bowiem dla niego najważniejsze. Doskonale sprawdzi się w zawodach księgowego, lekarza a także działacza społecznego.
Kolor dobrze z nim harmonizujący - ciepły brąz.
Roślina - pigwa.
Liczba - 3.
Odpowiednie imię dla chłopców urodzonych w znakach Lwa i Strzelca, lepiej nie nadawać go Pannom i Koziorożcom.
Imieniny: 30 kwietnia, 6 lipca, 24 sierpnia.


BEATA

Z łaciny znaczy “szczęśliwa, wspaniała, bogata”. Nadawane dziewczynkom od czasów antyku, jako imię wróżące dobrą przyszłość. W Polsce często spotykane w renesansie, Wśród szlachty i mieszczan. Później na długo zapomniane, dość nieoczekiwanie wróciło do łask w ubiegłym wieku.
Beata pragnie życia na dobrym poziomie materialnym, lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Nie znosi szarej codzienności, zbytnio wypełnionej obowiązkami i pracą. Ale że jest z natury szlachetna i troskliwa, chętnie zajmuje się filantropią i działalnością społeczną. Bardzo sobie ceni spokój, więc w jej domu jest zawsze sympatycznie i przyjemnie. Doskonała z niej matka i oddana żona. Uwielbia przyrodę i dalekie podróże, a także muzykę, więc temu poświęca każdą wolną chwilę. Doskonale sprawdzi się w zawodach historyka sztuki, muzykologa, może poprowadzić galerię obrazów albo kwiaciarnię.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - jasny fiolet.
Kwiat - irys.
Liczba - 4.
Beata to bardzo odpowiednie imię dla urodzonych w znakach Byka i Wagi, nie należy ich nadawać Pannie i Strzelcowi.
Imieniny: 8 marca, 6 września.


BENEDYKT

Z łaciny “benedictus” znaczy “błogosławiony”. Imię to nosiło 15 papieży. w Polsce znane od XII stulecia, kiedy na naszych ziemiach osiedlił się zakon Benedyktynów szerząc kult Św. Benedykta jednego z patronów Europy. Imię to ma też skróconą włosko-hiszpańską formę żeńską Benita, znaną w Polsce od XVIII wieku.
Benedykta cechuje spokój wewnętrzny i poczucie godności. Zwykle posiada analityczny umysł i zdolności do nauk ścisłych. Bardzo odpowiedzialny i lojalny, jest dobrym materiałem na męża, także opatrznościowego. Lubi dom, w którym pielęgnuje tradycje rodzinne. Pracowity i dokładny, dobrze radzi sobie w zawodach związanych z budownictwem i mechaniką.
Kolorem najlepiej harmonizującym z nim jest niebieski.
Roślina - winorośl.
Liczba - 6.
Benedykt doskonale się nadaje dla urodzonych w znakach Panny i Koziorożca, niezbyt dobre dla Bliźniąt i Strzelcy. Imieniny: 12 stycznia, 31 marca, 11 lipca.


BENIAMIN

Imię z języka hebrajskiego znaczy “syn prawicy", w przenośni “dziecko szczęścia”. W Biblii nosił je najmłodszy z dwunastu męskich potomków Jakuba i Racheli. Bardzo popularne w krajach anglosaskich, czasem nadawane też w Polsce być może pod wpływem filmów. Tradycyjnie imię to nadawano najmłodszym w rodzinie synom.
Beniamin jest zazwyczaj człowiekiem spokojnym, zamyślonym i rozmarzonym. Może dlatego w młodości jest ulubieńcem rodziny, bo nie sprawia kłopotów. Jednak w głębi duszy pragnie być w centrum zainteresowania. W życiu osiąga powodzenie, umie robić pieniądze, więc nigdy nie zazna prawdziwej biedy. Uwielbia towarzystwo. Często ma predyspozycje do zajęć związanych z show biznesem i sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu.
Kolor, który najlepiej z nim harmonizuje - jasnożółty.
Kwiat - dalia.
Liczba - 4.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Wagi i Wodnika, lepiej nie nadawać go Baranom i Koziorożcom.
Imieniny: 31 marca, 19 grudnia.


BERNADETA

Imię pochodzenia francuskiego, będące zdrobnieniem żeńskiej formy imienia „Bernard”, z języka germańskiego - “silny niedźwiedź”. Na świecie i w Polsce rozpowszechniło się wraz z kultem objawień maryjnych, których doznała w Lourdes kilkunastoletnia wieśniaczka Bernardette Soubirous, później zakonnica wyniesiona na ołtarze. Do dziś imię to czasem nadawane jest, szczególnie na Śląsku.
Bernadeta to osoba wrażliwa, szlachetna i niezwykle religijna. Bywa nawet wręcz ascetyczna. Często oddaje się działalności filantropijnej, jako że jest wrażliwa na nieszczęścia i problemy innych. Ma dużą wyobraźnię i intuicję. Rozumie innych bez słów i potrafi przejrzeć ich zamiary. Może dlatego niewielu ma prawdziwych przyjaciół. Bardzo odpowiedzialna. Pociągają ją zwykle zawody związane z nauczaniem i psychologią. Niechętnie zakłada rodzinę, bowiem wolność bardzo sobie ceni.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - ciemny błękit.
Kwiat - bławatek.
Liczba - 2.
Imię odpowiednie dla dziewczyn spod znaków Raka i Ryb; nie nadaje się dla Baranów i Koziorożców.
Imieniny: 16 kwietnia.


BIANKA (Blanka)

Oba imiona oznaczają to samo "biała, jasnowłosa, o jasnej cerze". Nadawano je przez całe wieki dziewczynkom w krajach romańskich. Do Polski dotarło dzięki literaturze epoki romantyzmu. Nadawane czasami przez rodziców gustujących w niezwykłych imionach.
Bianka (Blanka) nawet jeśli niezbyt urodziwa, ma wiele wrodzonego wdzięku i umie podkreślać swoje walory odpowiednio dobranym strojem i makijażem. Z tego powodu nikt nie dostrzega żadnych mankamentów w jej urodzie. Pociągają ją zawody związane z upiększaniem innych oraz otoczenia. Doskonale więc sprawdzi się jako projektantka mody, kosmetyczka, fryzjerka, wizażystka czy architekt wnętrz. Lubi brylować w towarzystwie i uwodzić mężczyzn. Zawsze wokół niej kręci się paru wielbicieli. Rodzinę zakłada w późniejszym wieku, często tłumacząc bliskim, że zbyt kocha wolność.
Kolor, który najbardziej harmonizuje z tym imieniem - biel.
Kwiat - biała róża.
Liczba - 2.
Dobre imię dla dziewczynek urodzonych w znakach Wagi i Ryb, niezbyt odpowiednie dla Baranów i Strzelców. Imieniny: 2 grudnia.


BOGDAN /Bohdan/

Imię słowiańskie znaczy “dany od Boga". Niektórzy widzą w nim tłumaczenie greckiego imienia “Teodor". W Polsce od wieków cieszy się popularnością, ale dziś nadawane jest raczej ze względu na tradycję rodzinną.
Imię to obdarza swego właściciela wesołym usposobieniem i wdziękiem. Bez względu na wiek i urodę, Bogdan potrafi przyciągnąć uwagę płci przeciwnej. Dobrze więc sobie radzi wszędzie tam, gdzie pracuje się z kobietami czy dla kobiet, np. jako pedagog, przy tworzeniu receptur kosmetyków, projektowaniu mody itp. Zwykle udaje mu się zrobić karierę zawodową. Ma duże poczucie własnej wartości, nie zniechęca się niepowodzeniami, uparcie dążąc do celu. Bardzo dobry i opiekuńczy mąż, niestety niezbyt garnie się do prac domowych. Ceni sobie spokój, chętnie pomaga innym.
Kolor najbardziej harmonizujący z tym imieniem - pomarańczowy.
Kwiat - chryzantema.
Liczba - 4.
Doskonałe imię dla chłopca urodzonego w znakach Byka i Ryby, niezbyt odpowiednie dla Panny i Wagi.
Imieniny: 19 marca, 17 lipca.


BOGNA


Niektórzy uważają, że jest to słowiańska forma łacińskiego imienia “Benigna” - “miła, uprzejma, życzliwa", inni że imion Bogdan czy Bogumił. Dość rzadkie, ale nadal się je nadaje.
Imię daje jego posiadaczce zainteresowanie historią (także sztuki), szacunek dla tradycji, pragnienie zgłębiania tajemnic przeszłości, także rodzinnej. Często właśnie Bogny budują drzewa genealogiczne swoich rodów. Bogna lubi zwiedzać zabytki, podziwiać dawną sztukę i rzemiosło, odbywać dalekie podróże do słynnych miejsc. To pochłania ją tak bardzo, że niechętnie chce się wiązać na stałe z mężczyzną, chyba że będzie on podzielał jej zainteresowania. Ciepła pełna kobiecego uroku przyciąga płeć przeciwną. Ale jej serce dość trudno zdobyć. Wybrankowi jest wierna aż po grób.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - zieleń.
Kwiat - nasturcja.
Liczba - 9.
Właściwie dobrane imię do osobowości Raków i Strzelców, raczej nie powinno się nadawać go dziewczynkom urodzonym w znakach Barana i Ryby.
Imieniny: 20 czerwca, 23 lipca.


BOGUMIŁ

Imię słowiańskie. Jego forma żeńska - Bogumiła. Znaczy "ten (ta) który jest miły bogom", w przenośni "szczęśliwy, bogaty, obdarzony życiowym powodzeniem". Bardzo popularne do XV stulecia, później przypomniane przez słowiańskie kalendarze imion. Wielu mężczyzn urodzonych w latach 70. ubiegłego stulecia zawdzięcza to imię Bogumiłowi Niechcicowi, głównemu bohaterowi popularnego filmu "Noce i dnie", nakręconego na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej.
Imię to obdarza swego właściciela idealistycznym spojrzeniem na świat, kierowaniem się w życiu jasno określonymi zasadami moralności i prawa, często również religii. Właśnie z tych powodów Bogumił nieraz wybiera zawody związane ze służbą innym ludziom. Doskonale sprawdza się w zawodach medycznych, jako pedagog oraz w pracy społecznej. Dla siebie niewiele potrzebuje, troszczy się przede wszystkim o bliskich. Świetny z niego partner życiowy, odpowiedzialny, opiekuńczy, łagodny, emanuje wewnętrznym ciepłem.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - błękit.
Roślina - bluszcz.
Liczba - 8.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Raka i Ryb, niezbyt stosowne dla Baranów i Wodników.
Imieniny: 10 czerwca, 20 grudnia.


BOGUSŁAW

Imię słowiańskie znaczy “sławiący Boga". Dynastyczne imię książąt Pomorza z rodu Gryfitów, spotykane też w familii Radziwiłłów. Forma żeńska - Bogusława jest znacznie mniej popularna.
Noszący to imię są spokojni, lubią wokół siebie porządek w dosłownym znaczeniu, a w życiu ład moralny. Szczerzy i uczciwi, starają się dotrzymywać słowa, nie lekceważą ludzi, rzetelnie wypełniają obowiązki zarówno w rodzinie, jak i pracy. Najlepiej sprawdzają się w zawodzie pedagoga. Często też wybierają konkretne profesje prawnika czy inżyniera. Miewają też uzdolnienia literackie. Bogusław jest bardzo dobrym mężem i ojcem. Lubi pomagać ludziom. Chętnie podróżuje.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - jasny brąz.
Roślina - lipa.
Liczba - 4.
Imię najbardziej odpowiednie dla urodzonych w znakach Byka lub Raka, niezbyt korzystne dla Baranów i Skorpionów.
Imieniny: 29 kwietnia, 18 grudnia - Bogusława;
29 maja - Bogusławy.


BOLESŁAW

Imię słowiańskie, które w tłumaczono jako “większa sława" lub jako “od wielu sławniejszy”. Było to dynastyczne imię Piastów, przy czym śląska linia używała go w skróconej formie “Bolko". Aż do XV wieku nie nadawano go poza panującym rodem. Tuż po II wojnie światowej, było jednym z najczęściej wpisywanych do metryk we Wrocławskiem czy Zielonogórskiem. Dzisiaj nadawane raczej rzadko.
Bolesław jest prostolinijnym człowiekiem i sprawiedliwym. Bardzo wrażliwy i czuły na ludzkie nieszczęście, chętnie służy pomocą w potrzebie. Ale też pragnie żyć z fantazją. Lubi towarzystwo, szczególnie ludzi dobrze postawionych społecznie czy powszechnie znanych. Sam także stara się osiągnąć odpowiedni poziom materialny i społeczny, i na ogół mu się to udaje. Ma bowiem przysłowiowy łut szczęścia. Doskonale sprawdzi się jako dyplomata, naukowiec czy prawnik. To dobry materiał na męża i ojca, jako że wielce jest odpowiedzialny, lojalny i wierny.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - głęboka czerwień.
Roślina - dąb.
Liczba - 3.
Właściwe imię dla urodzonych w znaku Lwa i Strzelca. Niezbyt odpowiednie dla Panien i Raków.
Imieniny: 19 sierpnia.


BOŻENA / Bożenna/

Imię słowiańskie z czeskim rodowodem znaczy "obdarowana przez Boga" lub "błogosławiona", wyrażająca uczucia rodziców oczekujących na przyjście dziecka. W Polsce zaczęto je nadawać w XIX wieku. Dość popularne w dwudziestoleciu międzywojennym i później aż do lat 50. ubiegłego wieku. Używane również w formie Bożenna. Bożena dobrze sobie radzi w każdej sytuacji życiowej, ale tak naprawdę lubi być rozpieszczana i pragnie oparcia w partnerze. Niewielu ma u niej szanse, jako że wybredna jest mocno. Nie lubi się zajmować domem, więc by się dobrze czuła w małżeństwie, powinna mieć na stałe pomoc domową. Dzieci kocha bardzo, ale też nie przepada za niańczeniem ich. Za to ma do nich podejście pedagogiczne. To urodzona nauczycielka i taki często zawód wybiera. Lubi przyjmować gości. Cechuje ją doskonała intuicja, którą z powodzeniem kieruje się w życiu.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - jasna zieleń.
Kwiat - narcyz.
Liczba - 9.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Strzelca, lepiej nie nadawać go Wagom i Rybom.
Imieniny: 13 marca.


BRYGIDA

Z celtyckiego znaczy “siła, męstwo i cnota”. Święta Brygida krzewiła wiarę chrześcijańską w Irlandii i jest patronką tej wyspy. Inna święta Brygida Szwedzka jest patronką Europy. W Polsce nadawane od XV wieku. Ostatnio znów wraca do łask.
Imię to obdarza swą właścicielkę niezależnością. Zwykle więc poszukuje własnej drogi życiowej, często nietuzinkowej i nieakceptowanej przez otoczenie. Bardzo bystra i inteligentna niechętnie godzi się na zjawiska społeczne nie licujące jej systemem wartości. Wielce krytyczna jest wobec zwierzchników w pracy, czy członków swojej rodziny. Często daje się ponieść nerwom. Jest bardzo stanowcza i uparta. Jej partner musi być uległy, ale w sposób mądry. Brygida nie znosi pantoflarzy i lizusów. Niekiedy posiada szczególne zdolności dar uzdrawiania i niezwykłą intuicję. Jako żona jest bardzo wierna i lojalna. Potrafi i lubi rozwiązywać cudze problemy.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - ciemna zieleń.
Roślina - fioletowa koniczyna.
Liczba - 5.
Bardzo dobre imię dla urodzonych w znakach Wodnika i Ryby, niekoniecznie harmonizuje z Panną i Koziorożcem. Imieniny: 1 lutego, 23 lipca


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:11, 09 Cze 2007    Temat postu:

CECYLIA

Z łaciny znaczy “pochodząca z rodu Cecyliuszy”. Była to rzymska rodzina, której przedstawiciele piastowali w Rzymie wysokie stanowiska. Święta Cecylia, męczennica z czasów pierwszych chrześcijan jest patronką muzyki i śpiewu kościelnego. Imię to często nosiły córki muzyków, organistów, a także dziewczęta z rodzin kochających muzykę. W Polsce zaczęto je nadawać od XVII wieku, kiedy to król Władysław IV Waza poślubił niezbyt urodziwą, za to inteligentną i wykształconą księżniczkę z rodu Habsburgów Cecylię Renatę. Obecnie występuje w naszym kraju raczej rzadko. Dawniej w dzień Św. Cecylii odbywały się koncerty, na których kompozytorzy po raz pierwszy prezentowali swoje utwory.
Imię to nadaje swej właścicielce spokojne, usposobienie, skłonność do refleksji i mistycyzmu. Także marzycielstwo i umiejętności poetyckie. Cecylie w ogóle mają zdolności artystyczne, więc najlepiej sprawdzą się w zawodach związanych ze sztuką. Ale zazwyczaj zdolne i pracowite mogą odnosić sukcesy także w innych profesjach. Wtedy jednak starają na co dzień obcować z różnymi dziedzinami sztuki. Dom Cecylii jest przytulny, pełen gustownych bibelotów i książek, którym ona poświęca każdą wolną chwilę. Jej partner musi się liczyć z tym, że obiad będzie częściej jadał w barze szybkiej obsługi niż w domu.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - ciemny błękit.
Kwiat - niebieski powój.
Liczba - 8.
Dobre imię dla dziewczynek urodzonych w znakach Raka i Ryby, zdecydowanie nie nadaje się dla Baranów i Bliźniąt. Imieniny: 22 listopada.


CELINA

Z łacińskiego znaczy “niebiańska”, “ta, którą zesłało niebo”. Imię znane od czasów pierwszych chrześcijan, do dzisiaj cieszy się popularnością, szczególnie we Francji. Do Polski trafiło pod koniec XVIII wieku, ostatnio wraca do łask. Celina to osoba miła i życzliwa ludziom. Każdego wysłucha i chętnie pomoże. Urodzona z niej rewolucjonistka. Wrażliwa na krzywdę i niesprawiedliwość, nie cofnie się przed niczym, jeśli tylko trzeba rozpocząć poprawianie świata. Doskonała jest w organizowaniu akcji charytatywnych, sprawdzi się w prowadzeniu hospicjów, domów późnej starości itp. Sprawdza się w zawodach związanych z medycyną i psychologią. Kocha przyrodę i podróżowanie. Bardzo dobra matka, żona i opiekunka, która bliskim gotowa nieba przychylić.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - jasny błękit.
Kwiat - pachnący groszek.
Liczba - 5.
Imię bardzo odpowiednie imię dla Bliźniąt i Raka, lepiej nie nadawać go Strzelcom i Wodnikom.
Imieniny: 21 października, 15 grudnia.


CEZARY

Z łacińskiego znaczy “dziecko urodzone cesarskim cięciem” lub od słowa “caesaries” - “długowłosy, kędzierzawy”, albo też “należący do rodu Cezara”. Odmianami tego imienia są: Cezar, Cezariusz, Cezaryn. Forma żeńska - Cezaryna - jest bardzo rzadko nadawana. Popularne do dziś w krajach romańskich, w Polsce nadawano je w XIX wieku. Do łask wróciło w latach 20. ubiegłego wieku, za sprawą Cezarego Baryki, bohatera powieści Stefana Żeromskiego “Przedwiośnie”. Popularne w latach 50. i 60. obecnie znowu się je nadaje.
Cezarego (a także jego żeńskie odpowiedniki) cechuje nieugięty i nie znoszący sprzeciwów, zakazów i ograniczeń charakter. To człowiek z gruntu dobry, ale typowy twardziel i urodzony buntownik szukający własnej drogi. Bardzo pracowity i żądny wiedzy, którą nieustannie zgłębia. Dzięki temu szybko robi karierę, osiąga liczne sukcesy zawodowe i biedy nigdy nie cierpi. Należy zwykle do ludzi spełnionych. Ale też jego buntowniczość może sprawić, że popadnie w nieustające konflikty z najbliższymi. W małżeństwie nie uznaje partnerstwa, jest w tym względzie bardzo konserwatywny. Wierny swej połowicy i opiekuńczy wobec dzieci, wymaga od nich pełnego podporządkowania się. Inaczej urządza im awantury, bo nerwy go ponoszą.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - purpura.
Roślina - ostrokrzew.
Liczba - 1.
To imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Barana i Strzelca; nie nadaje się dla Byka i Ryby.
Imieniny: 27 lipca Cezarego, Cezara, Cezariusza;
12 stycznia - Cezarii, Cezaryny.


CHRYSTIAN

Z greckiego znaczy “należący do Chrystusa, chrześcijanin, wyznawca Chrystusa”. Imię królów i książąt duńskich, również często spotykane w Niemczech. W Polsce popularność zdobyło w minionym wieku. Obecnie nadawane, zarówno w oryginalnym brzmieniu Chrystian, jak i spolszczonym Krystian.
Właściciel tego imienia to marzyciel, kochający podróże, życiowe zmiany, żądny niezwykłych przeżyć. Typowy wolny ptak, który nie znosi ograniczeń, a ponad małżeństwo przedkłada luźne związki, bez zobowiązań i przysiąg. Zwykle stawia sprawę jasno wybrance swego serca, że nie gwarantuje jej niczego na zawsze, a już na pewno małżeństwa. Można go jednak usidlić, przystając na jego warunki. Tak jak w wielu mężczyznach, także w Chrystianie drzemie bowiem gnuśny osobnik, który po jakimś czasie przyzwyczaja się do ciepełka, które stworzy mu jego partnerka. Doskonale sprawdza się jako właściciel firmy podróżniczej, projektowej, czy wykonującej jakieś rzemiosło artystyczne. Lubi zabawę w doborowym towarzystwie, które podziela jego odlotowe pomysły i dorównuje mu w nich kroku.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - srebrny.
Roślina - sosna.
Liczba - 7.
Imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Wodnika i Ryb; trudno będzie się z nim żyło Pannom i Koziorożcom. Imieniny: 4 grudnia
.

CYRYL

Z greckiego znaczy “należący do pana” (Chrystusa). Imię często spotykane wśród wyznawców prawosławia. W Polsce dość rzadkie, ale ostatnio znów przypomniano sobie o nim. Święty Cyryl (brat Św. Metodego) był apostołem Słowian, tłumaczem Biblii na język starocerkiewnosłowiański. Stworzył pierwszy alfabet słowiański oparty na alfabecie greckim. Stał się on podstawą nowego alfabetu słowiańskiego nazwanego na jego cześć “cyrylicą”. W prawosławiu Święty Cyryl obok Metodego jest patronem uczniów, studentów i pedagogów.
Imię to skłania swego właściciela do interesowania się literaturą i nauką. To typowy mól książkowy. Cyryl już od dzieciństwa dużo czyta, ma chłonny umysł i rozliczne zainteresowania. Zdobywanie wiedzy przychodzi mu bez trudu. Najlepiej sprawdza się jako pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, drukarz, historyk, wydawca itp. Może też być szefem księgarni, antykwariuszem, ale i pracownikiem naukowym. Praca zwykle tak bardzo go pochłania, że dość późno przypomina sobie o założeniu rodziny. Wybiera partnerkę, która nie tylko będzie podzielała jego zainteresowania, ale także weźmie na siebie prowadzenie całego domu. Cyryl nie przepada za dziećmi, może dlatego, że ich wychowanie pochłonełoby mu zbyt wiele cennego czasu.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - czerń.
Roślina - rozmaryn.
Liczba - 8.
Imię dobre dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Panny, niewłaściwe dla Baranów i Lwów.
Imieniny: 14 lutego, 18 marca, 27 czerwca.


CZESŁAW

Imię słowiańskie znaczy “sławny z czci” (uczciwości). Forma żeńska - Czesława. Obecnie obie formy tego imienia są używane raczej rzadko. Błogosławiony Czesław z rodu Odrowążów, żyjący w XIII wieku, był jednym z pierwszych kanonizowanych Polaków.
Imię to obdarza swego właściciela (obu płci), prostolinijnością i życiową zaradnością. Czesław szybko podejmuje decyzje, ale bywa nazbyt porywczy, co czasem przysparza mu kłopotów. Tym bardziej, że słowo "tolerancja" bywa mu obce. Jest bardzo pracowity i uwielbia kierować ludźmi. Niestety nie ma do tego zbytnich predyspozycji, więc kiepsko mu to wychodzi. Nie liczy się ze zdaniem innych, choćby najmądrzejszym. Trochę zarozumiały, myśli, że wszystkie rozumy zjadł. Tymczasem jego wiedza jest dość powierzchowna, jako że niechętnie zgłębia mądre książki. Najlepiej sprawdzi się jako rzemieślnik pracujący w drewnie albo rolnik hodowca. Kocha partnerkę życiową i jest jej wierny. Troszczy się nie tylko o najbliższych, ale i dalszych krewnych.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - złocisty.
Roślina - jabłoń.
Liczba - 1.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Raka i Strzelca, niezbytą właściwe dla Skorpionów i Koziorożców
Imieniny: 20 lipca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:16, 09 Cze 2007    Temat postu:

DAGMARA

W językach skandynawskich znaczy “sławna z dobroci”, “ciesząca się dobrą sławą”. Niektórzy uważają, że jest to skandynawska forma czeskiego imienia “Dragomira”. Dragomira Dagmara czeska księżniczka, która w XIII wieku poślubiła króla Danii i została koronowana na królową. Imię poprzez Niemcy trafiło do Polski i jest nadawane do dzisiaj. Dagmara ma bogatą osobowość. Ulega silnym emocjom i namiętnościom, miewa nietuzinkowe zainteresowania. Z tych względów wybiera zawody, które jej pozwolą na ich realizację, np. archeologię śródziemnomorską czy oceanografię lub turystykę. Z powodu artystycznych zdolności sprawdza się również w zawodzie grafika, rysownika, czy architekta. Ciepła i pełna uroku osobistego Dagmara jest marzycielką, pragnie życia niezwykłego i pełnego fantastycznych przygód. I co ciekawe, często się jej te marzenia spełniają. Nienajlepsza z niej jednak gospodyni, bo sprawy przyziemnej codzienności domowej śmiertelnie ją nudzą. Za to kochająca z niej, wierna i pełna fantazji partnerka życiowa. Kolor najbardziej z nią harmonizujący morska zieleń. Roślina jemioła. Liczba 7. Imię odpowiednie dla dziewczynek urodzonych w znakach Skorpiona lub Wodnika; nie nadaje się dla Baranów i Wag. Imieniny: 24 maja, 20 grudnia.

DAGNA / Dagny/

Imię skandynawskie oznaczające “dziecko nowego dnia”. Tradycyjnie nadawane dziewczynkom urodzonym o świcie. W Polsce pojawiło się w środowiskach artystycznych, najprawdopodobniej za sprawą Norweżki Dagny Juel-Przybyszewskiej, żony dramaturga i pisarza Stanisława Przybyszewskiego. Spotykane także dziś. Imię to obdarza osobowością, która potrafi się przystosować do wielu sytuacji i środowisk. Dagna jest tolerancyjną kosmopolitką. Niczemu się nie dziwi, niewiele rzeczy ją gorszy czy zniechęca. Dusza towarzystwa, ma przyjaciół w różnych kręgach społecznych. Łatwo zawiera znajomości, uwielbia podróże i długie pobyty za granicą. Niechętnie wychodzi za mąż, woli luźny związek partnerski, bez większych zobowiązań. Ale chce być kochana i adorowana przez mężczyzn. Ma niezbyt rozwinięte uczucia macierzyńskie. Dzieci za bardzo by ją ograniczały. Kolor najbardziej z nią harmonizujący różowy. Roślina wrzos. Liczba 5. Imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Wodnik. Nie nadaje się dla Byków i Panien. Imieniny: 24 maja, 20 grudnia.

DAMIAN

Imię łacińskie o niewiadomym pochodzeniu, niektórzy tłumaczą je jako “pogromca, poskramiacz”. W Polsce znane od XIII wieku. Później rzadko spotykane. W ostatnich 40 latach stało się dość popularne. Damian to na ogół mężczyzna pełen energii, o mocnej psychice i tężyźnie fizycznej. Władczy, doskonale nadaje się na kierownicze stanowiska. Sprawiedliwy i uczciwy w stosunku do podwładnych. Lubi uprawiać różne sporty, chętnie podróżuje. Pociągają go zawody uznane za typowo męskie, np. wojskowego, ochroniarza i śledczego, które wymagają odporności i dobrego zdrowia. Dość nieśmiały w stosunku do kobiet, ale przez nie lubiany. Swojej wybrance będzie wierny aż po grób. Bardzo dobry ojciec, który dba szczególnie o wykształcenie swoich dzieci. Kolor najbardziej z nim harmonizujący czerwień. Roślina buk. Liczba 6. Imię odpowiednie dla Baranów i Strzelcy, raczej nie należy go nadawać urodzonym w znakach Raka i Ryby. Imieniny: 23 lutego, 27 września.

DANIEL

Imię biblijne, z języka hebrajskiego znaczy “Bóg jest moim sędzią”, tłumaczono je też jako “potężny jest mój Bóg”. Biblijny Daniel był prorokiem, odczytywał sny, ostrzegał przed Bożym gniewem. Imię nadawane w całym chrześcijańskim świecie także w formie żeńskiej Daniela. Popularne w dawnej Polsce, później zapomniane. Teraz znów stało się modne, chociaż bardziej w wydaniu męskim. Właściciel tego imienia jest zwykle silnym indywidualistą, odpowiedzialnym i zaradnym organizatorem. Doskonale nadaje się na szefa. Ma nieprzeciętną intuicję. Pomysłowy i konsekwentny w działaniu, nie uznaje słomianego zapału i narzekania na trudności życiowe. Zbytnia pewność siebie przeszkadza mu w podporządkowaniu się innym, więc bywa dość kłopotliwy dla zwierzchników. Najlepiej sprawdza się w działalności na własną rękę. Ceni sobie wolność i niezależność, nie lubi liczyć się z potrzebami innych. Dobry przyjaciel, ale groźny wróg. Nie jest najlepszym materiałem na męża, zbyt dba o swoje wygody, niechętnie uczestniczy w życiu domu i rodziny. Kolor najbardziej z nim harmonizujący purpura. Roślina dąb. Liczba 1. Imię odpowiednie dla zodiakalnych Lwów i Wodników; lepiej nie nadawać go Rakom i Wagom. Imieniny: 16 lutego, 21 lipca.

DANUTA

Imię litewskie o nieznanym znaczeniu. Nosiła je litewska księżniczka, córka Kiejstuta - brata Władysława Jagiełły, która poślubiając władcę Mazowsza Janusza II przybrała imię Anna. Polskie Danuty z końca XIX wieku zawdzięczają swe niespotykane wówczas imię Danuśce Jurandównie bohaterce “Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Imię dość popularne do lat 50. ubiegłego wieku, dziś raczej rzadko nadawane. Imię to czyni swą właścicielkę osobą towarzyską, inteligentną, pełną radości życia i kultury osobistej. Bywa kokietką. Energiczna i pracowita, zawsze pełna jest pomysłów i planów, które konsekwentnie realizuje bez względu na to, czy poświęca się karierze zawodowej, czy rodzinie. Jest doskonałym pracownikiem, pod warunkiem, że to, co robi jest niezwykłe, nietuzinkowe, nieprzeciętne. Zabija ją rutyna i bylejakość. Wtedy po prostu porzuca pracę. Podobnie jak nieciekawych ludzi. Sama bardzo uczciwa i lojalna, odwraca się od osobników nielojalnych i zawistnych. Na zawsze. Krzywd nie zapomina i nie wybacza. Czasem porzuca solidne stanowisko dla ciekawszej choć niepewnej pracy. Zwykle ma szerokie grono znajomych. Do małżeństwa i rodziny nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi. Chętniej trwałaby w luźnym związku. Lubi poznawać tajemnice życia i wiary. To nieraz wpędza ją w melancholię. Kolor najbardziej z nią harmonizujący złocisty. Kwiat tygrysia lilia. Liczba 3. Imię odpowiednie dla zodiakalnych Bliźniąt i Wodników; trudno będzie z nim urodzonym w znakach Byka i Ryby. Imieniny: 3 stycznia, 24 czerwca, 1 października.

DARIUSZ

Z perskiego znaczy “posiadający dobro”. Imię perskich władców z dynastii Achemenidów. Forma żeńska Daria, nadawana od XV wieku. W Polsce pojawiło się w ostatnich dziesięcioleciach. Imię to daje swemu właścicielowi mocny charakter. Bardzo uparty, zwykle osiąga wytyczone sobie cele. Jest głęboko przekonany, że został powołany do odegrania w życiu swego rodzaju posłannictwa, więc inni powinni go w tym wspierać. Często pełni kierownicze stanowiska w różnych zawodach i dobrze mu to wychodzi. Lubi się bawić i brylować w doborowym towarzystwie. Jako mąż i ojciec dość trudny wymaga pełnego podporządkowania mu się przez członków rodziny. Kolor najbardziej z nim harmonizujący ciemny brąz. Roślina palma. Liczba 6. Imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Lwa lub Koziorożca, niekoniecznie dobre dla Byka i Wagi. Darią można nazwać Strzelca i Wodnika, raczej nie należy Raka i Skorpiona. Imieniny: 3 kwietnia, 25 października, 19 grudnia - Dariusza; 3 kwietnia, 22 września, 25 października - Darii.

DAWID

Imię biblijne, z hebrajskiego znaczy “ulubieniec, godny kochania”. Król Dawid postać ze Starego Testamentu założył państwo żydowskie, zwyciężył olbrzyma Goliata, był prorokiem, układał psalmy. Do dziś jedno z najpopularniejszych imion w krajach anglosaskich. Dawid to osobnik o wszechstronnych zainteresowaniach. Niezwykle uzdolniony, w młodości często zmienia szkoły, kierunki studiów, rozpoczyna pracę w różnych zawodach. Generalnie ma umysł ścisły. Jest bardzo pracowity, ma zmysł organizatorski. Urodzony z niego dyplomata i handlowiec. Umie robić pieniądze, więc zwykle dochodzi do sporego majątku. Chętnie dzieli się tym, co ma z potrzebującymi, nie odmawia pożyczek. Nieraz przenosi się z dużego miasta na prowincję lub odwrotnie. To niespokojny duch, który zawsze jest gotów zacząć od nowa. Zwykle tak bardzo pochłania go praca, że zaniedbuje rodzinę i dom. Jego partnerka jest zdana raczej na samą siebie. Kolor najbardziej dla niego odpowiedni ciemna czerwień. Roślina kaktus. Liczba 6. Dawid to imię dobre dla Wodników i Strzelcy, nieodpowiednie dla Byków i Raków. Imieniny: 1 marca, 15 lipca, 17 września, 29 grudnia.

DIANA

Imię łacińskie, które nosiła rzymska bogini lasów i zwierząt. Zaczęto je nadawać dziewczynkom we Włoszech i Francji w czasach renesansu. W Polsce pojawiło się w czasach królowej Bony. Moda na nie powróciła w XIX wieku. Dzisiaj imię znów cieszy się u nas powodzeniem za sprawą amerykańskich seriali, a także lady Diany Spencer, tragicznie zmarłej księżnej Walii. Właścicielka tego imienia jest osobą miłą i serdeczną, wyrozumiałą dla ludzi. Bardzo opiekuńcza, chętnie udziela pomocy. Zwykle wspiera akcje charytatywne, udziela się jako wolontariuszka w domach opieki społecznej, pracuje w różnego typu fundacjach. Pociąga ją wszystko, co wiąże się z naturą ma szczęśliwą rękę do roślin i zwierząt. Nieraz uprawia wiążący się z tym zawód. W ogóle lubi życie wśród przyrody. Doskonała z niej matka, wierna, lojalna i gospodarna żona Kolor najbardziej z nią harmonizujący srebrny. Kwiat konwalia. Liczba 6. Bardzo dobre imię dla urodzonych w znakach Byka lub Strzelca, nie nadaje się dla Bliśniąt i Wodników. Imieniny: 13 sierpnia.

DOBROCHNA

Imię słowiańskie będące niegdyś zdrobnieniem imion dawno zapomnianych, zawierających w pierwszym członie “Dobro-”, np. Dobromiła, Dobrosława, Dobromira. Dobrochna przetrwała, kojarząc się z życzeniami, by ludzie byli dla nowo narodzonej dziewczynki dobrzy. Imię rzadkie, ale nadawane do dzisiaj. Obdarza ono swoją właścicielkę spokojnym usposobieniem, życzliwością dla ludzi i wielką odpowiedzialnością. Dobrochna zawsze dotrzymuje słowa. Wielce ceni sobie więzy rodzinne, pielęgnuje tradycję i stare dobre obyczaje. Kochająca z niej matka i żona. Wierna aż po grób. Często wybierają zawód związany z historią, etnografią, muzealnictwem, czy konserwacją zabytków. Dobry z niej będzie architekt wnętrz, a także dziennikarz i działacz społeczny. Kolor najbardziej z nią harmonizujący złocisty. Kwiat czerwony mak. Liczba 4. Imię dobre dla urodzonych w znakach Raka i Koziorożca; lepiej nie nadawać go Baranom i Strzelcom. Imieniny: 20 stycznia, 11 października.

DOMINIK

Z łacińskiego znaczy “należący do Pana” (domyślnie Boga, Chrystusa). Imię powstało w czasach pierwszych chrześcijan. Najbardziej znanym jego właścicielem jest Święty Dominik Guzman, który żył w Hiszpanii na przełomie XII i XIII stulecia, założyciel zakonu Dominikanów. Do Polski przywędrowało wraz z tym zakonem. Prawdziwą popularność zdobyło u nas dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Formę żeńską - Dominika - dawniej w Polsce nie spotykaną, nadawano natomiast w krajach romańskich, szczególnie dziewczynkom, które przyszły na świat w niedzielę. Imię to niesie ze sobą skłonności do mistycyzmu. Jego właściciel ma konserwatywne przekonania, jest bardzo religijny i tak też wychowuje swoje dzieci. Wykazuje większe zainteresowanie sprawami intelektu i ducha niż codzienną rzeczywistością. To osobnik o szerokich horyzontach, dociekający prawdy. Najlepiej sprawdzi się jako naukowiec, szczególnie w takich dziedzinach, jak sztuka, filozofia, religia czy psychologia. Jest zawsze przekonany o słuszności swego postępowania, a jeśli ktoś się z tym nie zgadza, Dominik zamyka się w sobie i popada w melancholię. Kolor najbardziej z nim harmonizujący ciemny brąz. Kwiat biała róża. Liczba 6. Imię najlepsze dla urodzonych w znakach Wagi i Ryby, niedobre dla Baranów i Skorpionów. Imieniny: 6 maja, 9 czerwca, 8 sierpnia - Dominika; 6 czerwca, 4 sierpnia - Dominiki.

DOROTA

Z greckiego znaczy “dar bogini”. Święta Dorota jest patronką hodowców róż, sadowników i położnic. Imię to obdarza charakterem wybuchowym, skłonnym do zajmowania skrajnych stanowisk. Często niekonwencjonalnym podejściem do życia. Dorota od dzieciństwa wykazuje zainteresowanie dziwnymi sprawami, często nieprzystającymi do jej płci, środowiska i zwyczajów. Jest kobietą wszechstronną, która łatwo przyswaja zarówno nauki ścisłe jak i humanistyczne. Wie, czego chce w życiu i uparcie dąży do celu, nawet jeśli otoczenie uważa, że to zły wybór. Potrafi rzucić stałą, nieźle płatną pracę na rzecz zajmowania się czymś niezwykłym. Ma także skłonność do zawierania niekonwencjonalnych związków partnerskich. Wszystkie te ekstrawagancje z reguły wychodzą jej na dobre. Wiele podróżuje, uwielbia życie towarzyskie. Niestety nie jest dobrym materiałem ani na żonę, ani na matkę. Dzieci, jeśli je ma, wychowuje także w sposób niekonwencjonalny, co często oburza otoczenie. Kolor najbardziej z nią harmonizujący purpurowy. Kwiat czerwona róża. Liczba 7. Imię najlepsze dla Wodników i Koziorożców; niedobre dla Byka i Wagi. Imieniny: 6 lutego, 7 września.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 10:55, 04 Lip 2007    Temat postu:

EDWARD

Ze staroangielskiego znaczy „stróż (opiekun) majątku”. Dynastyczne imię władców Anglii. W Polsce pojawiło się w XVIII wieku. Modne do lat 40. ubiegłego wieku, obecnie nadawane rzadziej. Właściciel tego imienia jest ambitny i pracowity. W życiu realista stojący mocno na ziemi, wybiera konkretne zawody, często związane z techniką. Realizuje się też jako rzemieślnik. Zwykle ma szczęście do robienia pieniędzy i Świetnych interesów. Doskonały mąż i ojciec bardzo sobie ceni życie rodzinne. Dość chłodny w okazywaniu uczuć, jednak towarzyszkę swego życia kocha do grobowej deski i jest jej bezgranicznie wierny. Kolor najbardziej z nią harmonizujący ciemny fiolet; Roślina jawor; Liczba 4. Imię dobre dla urodzonych w znakach Panny i Koziorożca, niedobre dla Wagi i Ryby. Imieniny: 5 stycznia, 18 marca, 13 października.

EDYTA

Imię ze staroangielskiego znaczy “walcząca o szczęście”, chociaż niektórzy tłumaczą je jako “szczęście walecznych”. W Polsce zaczęło być używane w latach 60. ubiegłego wieku. Edyta jest zazwyczaj rozsądna, trzeźwo ocenia sytuacje. Wytrwale dąży do osiągnięcia wytyczonych sobie celów. Zdolna nieprzeciętnie i pracowita dochodzi do wysokich i dobrze płatnych stanowisk. Sprawdza się jako wysoko postawiony pracownik urzędów państwowych, banków, instytucji związanych z prawem. Ważna jest dla niej także rodzina, o którą bardzo się troszczy. Wierna żona, ale niekoniecznie dobra gospodyni. Woli zapłacić gosposi, zamiast krzątać się po domu. Kolor najbardziej z nią harmonizujący ciemnoniebieski; Roślina kaprifolium; Liczba 6. Imię odpowiednie dla Panien i Koziorożców, niedobre dla Baranów i Strzelców. Imieniny: 16 września.

ELWIRA

Imię niejasnego pochodzenia, podobno wywodzi się z hiszpańskiego. Niektórzy tłumaczą je jako “opiekunka wszystkich”. W Polsce zaczęto je nadawać w XIX wieku. Dziś występuje dość rzadko. Elwira ma zwykle w sobie dużo kobiecości lubi eleganckie stroje w pastelowych kolorach, dobre perfumy i oryginalną biżuterię. Jest marzycielką i sprawia wrażenie jakby zagubionej we współczesnym Świecie. Karierę zawodową robi zwykle w jakiejś dziedzinie sztuki czy kultury. Pełna uroku osobistego, uwodzi mężczyzn od wczesnej młodości do późnego wieku. A oni dla niej tracą głowę. Tak jak jej partner życiowy, który poza nią Świata nie widzi. Do macierzyństwa nie przykłada zbyt wielkiej wagi. Zbyt ono jest absorbujące dla niej. Kolor najbardziej z nią harmonizujący blady fiolet; Kwiat żółty goździk; Liczba 2. Imię dobre dla urodzonych w znakach Wagi i Ryby. Niekorzystne dla Barana i Koziorożca. Imieniny: 25 sierpnia, 21 listopada.

ELŻBIETA

Imię biblijne, z hebrajskiego znaczy “mój Bóg jest doskonałością”. Elżbieta była żoną kapłana Zachariasza, ciotką Marii matki Jezusa, matką Jana Chrzciciela. Jedno z najpopularniejszych, od wieków nadawanych we wszystkich krajach. W Polsce rodowe imię Jagiellonów. Wciąż chętnie nadawane dziewczynkom. Elżbieta to silna indywidualność. Zazwyczaj pewna siebie, wie, czego chce. Robi karierę zawodową w wielu dziedzinach, a jeśli pociąga je życie rodzinne, grają w domu pierwsze skrzypce. Imponuje otoczeniu silną wolą, zdecydowaniem, ale także umiejętnością właściwych wyborów, jakie prawie zawsze wychodzą im na dobre. Inną formą imienia Elżbieta, która narodziła się pod wpływem francuskim w XIX wieku, jest „Eliza” nadawana, chociaż dość rzadko, jako odrębne imię. Kolor najbardziej z nim harmonizujący - jasny błękit; Kwiat błękitny hiacynt; Liczba 1. Imię dobre dla Strzelcy i Koziorożców; lepiej nie nadawać go Wagom i Rybom. Imieniny: 18 czerwca, 2 lipca, 5 listopada, 19 listopada.

EMILIA


Z łaciny znaczy “wywodząca się z rodu Emiliuszy”. Trafiło do Polski pod koniec XVIII wieku. W minionym wieku, szczególnie w drugiej połowie nadawano je rzadko. W ostatnich latach Emilia wraca do łask. Forma męska Emil, względnie Emilian i Emiliusz. Dziś imiona te występują sporadycznie. Imię to obdarza swego właściciela zapałem wobec rozmaitych idei i zainteresowań. Często zajmują się tylko tym, co ich naprawdę pociąga, a lekceważą inne dziedziny życia. W pewnych sytuacjach potrafią być skłonni do najwyższych poświęceń jednakże pod warunkiem, że będą one dotyczyć tego, co dla nich najważniejsze. Uparci i trudni do przekonania. Kolor najbardziej z nim harmonizujący ciemny błękit; Roślina rododendron, Liczba 6. Imię odpowiednie dla Raków i Ryb, raczej nie należy nadawać go urodzonym w znakach Strzelca i Wodnika. Imieniny: 23 maja, 5 czerwca, 30 czerwca Emilii; 10 marca, 22 maja, 25 czerwca Emila; 5 stycznia, 18 lipca, 11 października Emiliana (Emiliusza).

ERYK

Z języków skandynawskich znaczy “zaszczytnie panujący, sławny władca”. Dynastyczne imię w szwedzkich, norweskich i duńskich rodach panujących. Jeden z władców noszący to imię Eryk IX, żyjący w XII wieku, został wyniesiony na ołtarze i jest patronem Szwecji. W Polsce pewną popularność zyskało sobie w XIX wieku wśród bogatego mieszczaństwa. Obecnie też czasem nadawane. Imię obdarza swego właściciela pewnością siebie, dojrzałością i chęcią odgrywania wiodącej roli w najbliższym otoczeniu. Eryk już w dzieciństwie bywa wybierany do pełnienia ważniejszych funkcji dyżurnego, zastępowego w harcerstwie i tym podobnych. Później też dąży do znaczących stanowisk i je zazwyczaj zdobywa. Bardzo sumienny pracownik. W rodzinie lubi grać pierwsze skrzypce, dzieci trzyma twardą ręką. Wierny żonie. Kolor srebrny; roślina sosna; cyfra 4. Bardzo odpowiednie imię dla urodzonych w znakach Byka i Lwa, niekoniecznie harmonizuje z usposobieniem Bliźniąt i Wodników. Imieniny: 9 lutego, 18 maja.

ESTERA

Imię biblijne, wywodzące się z języka perskiego, tłumaczone jako “gwiazda” lub “kapłanka bogini Astarte” (Astarte pani zmysłowej miłości, płodności, ale także urody). Biblijna Estera była żoną perskiego króla Kserksesa I. Imię popularne Wśród żydów, ale także protestantów. W Polsce nadawane dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. Estera jest zazwyczaj pełna uroku osobistego, wdzięku i radości życia. Bardzo towarzyska, przyciąga mężczyzn do późnego wieku. Lubi flirtować i nie odmawia sobie tego nawet, kiedy jest mężatką. Nie chętnie godzi się na macierzyństwo, ale jeśli ma dziecko, dba o nie z nadmierną troskliwością. Ma uzdolnienia w kierunku sztuki dekoracyjnej czy rzemiosła artystycznego. W tym zresztą realizuje się najlepiej. Powinna natomiast unikać zawodów związanych z ryzykiem i odpowiedzialnością. Kolor najbardziej z nią harmonizujący błękit; Kwiat żółta róża; Liczba 5. Imię odpowiednie dla Bliźniąt i Lwa, niezbyt dobre dla Baranów i Koziorożców. Imieniny: 19 grudnia.

EUGENIA

Z greki “dobrze urodzona”, “ze szlachetnego rodu”. Forma męska Eugeniusz. Imię “Eugenia” stało się popularne w Europie dzięki ostatniej cesarzowej Francji żonie Napoleona III, pięknej hiszpańskiej arystokratce Eugenii de Montijo. “Eugeniusza” spopularyzował poemat Puszkina “Eugeniusz Oniegin”. W Polsce obie formy imion nadaje się od czasu do czasu. Właściciel tego imienia jest wszechstronnie uzdolniony, ale ma zbyt mało determinacji i uporu, by uczynić z tego daru użytek. Lubi zmieniać kierunki nauki, pracę, niekiedy też życiowych partnerów. Trochę z niego niebieski ptak. Ma szczęście do pieniędzy, ale też się one go długo nie trzymają. W każdym razie biedy nie cierpi. Uwielbia podróże i poznawanie interesujących ludzi. Niechętnie zajmuje się domem i dziećmi. Kolor najbardziej z nią harmonizujący jasny fiolet; Roślina liliowy bez; Liczba 5. Imię dobre dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Wodnika, lepiej nie nadawać go dzieciom spod znaku Byka i Koziorożca Imieniny: 7 lutego, 16 września, 25 grudnia Eugenii; 4 stycznia, 2 czerwca, 13 lipca, 6 września, 13 listopada, 30 grudnia Eugeniusza.

EWA

Imię z języka hebrajskiego znaczy “dająca życie”, “życie”, “matka”. Biblijna pierwsza kobieta stworzona przez Boga z żebra Adama. W Polsce znane od XIII wieku. Ewa ma zdecydowany charakter. Jej wielka ciekawość Świata sprawia, że żyje wśród ciągłych zmian. A dotyczą one wszystkiego miejsca pobytu, otoczenia, często i partnera. Nieraz namiętnie uprawia jakieś hobby, np. maluje, zbiera znaczki czy bibeloty. Uzdolniona wszechstronnie i pracowita, dzięki czemu zwykle zdobywa dobrą pozycję zawodową w rozmaitych profesjach. Lubi pomagać ludziom, więc nieraz można ją spotkać działającą w różnych akcjach charytatywnych. Do małżeństwa i posiadania rodziny podchodzi z umiarkowanym entuzjazmem. Kolor najbardziej harmonizujący z tym imieniem ciepły brąz; Roślina jabłoń; Liczba 3. Imię odpowiednie dla Bliźniąt i Skorpionów, niedobre dla Byków i Wag.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 10:56, 04 Lip 2007    Temat postu:

FAUSTYNA

Imię łacińskie od słowa „faustus” - “błogi, szczęśliwy”. Przez długie wieki typowe dla zakonników. Po beatyfikacji siostry zakonnej Faustyny Kowalskiej, żyjącej w ubiegłym wieku zaczęto je nadawać dziewczynkom, jako niosące dobrą wróżbę. Faustyna jest osobniczką refleksyjną. Ma tendencje do mistycyzmu, interesuje się psychologią, pragnąc zgłębić duszę drugiego człowieka. Jej literackie zdolności przejawiają się w twórczości poetyckiej. Ale nieprzeciętny umysł pozwala jej także na zgłębianie nauk ścisłych. Pielęgnuje rodzinne tradycje, jest świetną matką i kochającą żoną. Kolor najbardziej z nią harmonizujący to złocisty. Kwiat nagietek. Liczba 6. Imię dobre dla zodiakalnych Raków i Ryb, raczej niedobre dla Baranów i Strzelcy. Imieniny: 20 września.

FILIP

Imię biblijne, wywodzące się z języka greckiego, znaczy “miłośnik koni” lub “lubiący konie”. Święty Filip Apostoł jest patronem hodowców koni, opiekunem stadnin i jeźdźców. Imię to nosili także królowie hiszpańscy i francuscy. W Polsce niegdyś częste, później zapomniane, ostatnio cieszy się popularnością. Imię obdarza swego właściciela mnogością zainteresowań jak również skłonnością do życia pełnego atrakcji i przygód. Pragnie nieustannie nowych wrażeń, szalonych zmian i ciekawych znajomości. Kocha wino, kobiety i śpiew. Bywa przysłowiową alfą i omegą, zna się na wielu sprawach, potrafi doradzać innym i chętnie to robi. Partner z niego niezbyt stały w uczuciach. Niechętnie też zajmuje się sprawami domowymi. Żona niewiele ma więc z niego pożytku. Kolor najbardziej z nim harmonizujący pomarańczowy. Roślina drzewo pomarańczowe. Liczba 3. Najlepsze dla urodzonych w znakach Lwa i Wagi, niedobre dla Panien i Koziorożców. Imieniny: 1, 3, 6 i 14 maja, 6 czerwca, 23 sierpnia, 13 października.

FRANCISZEK

Z języków germańskich znaczy “człowiek wolno urodzony”. Uważa się też, że wywodzi się ono od przezwiska Francisco, czyli Francuzik, którym w szkole obdarzono Giovanniego Bernadone, syna bogatego włoskiego kupca i jego żony Francuzki. Chłopiec, gdy dorósł, został mnichem i założycielem zakonu Franciszkanów. Był mistykiem i poetą, który sławił urodę wszystkiego, co żyje. Imię od XIV wieku używane w całym katolickim świecie także w żeńskiej formie - Franciszka. W jego dzień 4 października odprawiane są msze o błogosławieństwo dla przyrody i zwierząt. Właściciel tego imienia to człowiek życzliwy całemu światu. Opiekuje się potrzebującymi i słabszymi, w ogóle wszystkim, co żyje. Często czynnie wspiera akcje na rzecz ratowania natury i zwierząt. Zwykle wybiera zawód biologa, leśnika, weterynarza. Uczciwy i prostolinijny, ma wielu przyjaciół. Przywiązują dużą wagę do życia rodzinnego, które układa mu się harmonijnie. Kolor najbardziej z nim harmonizujący różowy. Roślina jarzębina. Liczba 1. Imię odpowiednie imię dla ludzi spod znaków Raka i Ryby. Niezbyt dobre dla Barana i Bliźniąt. Imieniny: 2 kwietnia, 4 i 10 października


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 11:01, 04 Lip 2007    Temat postu:

GABRIEL

Z hebrajskiego “mąż boży”. Imię jednego z Archaniołów, najczęściej odwiedzającego Ziemię, pośrednika pomiędzy Bogiem a ludźmi. To właśnie Archanioł Gabriel zwiastował Marii, że narodzi Syna Bożego. W islamie to on miał podyktować prorokowi Mahometowi świętą księgę Koran. Archanioł Gabriel jest patronem radia, poczty i telekomunikacji. Niegdyś uchodził za opiekuna sierot i dzieci porzuconych, które trafiały do przytułków. W istniejącym od XVIII wieku warszawskim przytułku dla sierot, założonym przez francuskiego jezuitę ojca Gabriela de Bauduin, był zwyczaj, że co piąty trafiający tam wychowanek bez imienia, dostawał na cześć swego opiekuna imię Gabriel. Za to żeńska odmiana imienia - Gabriela była nadawana włoskim i francuskim arystokratkom. W Polsce znacznie więcej jest Gabrieli niż Gabrielów, a imię to popularne jest wśród w młodszych roczników. Właściciel tego imienia to niespokojny duch, pełen fantazji i nietuzinkowych pomysłów w każdej dziedzinie życia. Osobnik pewny siebie, przekonany, że wszystkie rozumy zjadł. W szkole nad wiek inteligentny, jest postrachem pedagogów, których zasypuje pytaniami wykraczającymi poza szkolny program. Zwykle miewa jakieś nietuzinkowe, wręcz dziwaczne hobby, które czasami staje się jego zawodem. Urokliwy i sympatyczny przyciąga przedstawicieli płci przeciwnej. Nigdy więc nie bywa samotny. Ale do trwałego związku zbytnio się nie spieszy. Woli życie na "kocią łapę", w którym najlepiej się sprawdza. Wtedy nawet dochowuje wierności swemu partnerowi. Kolor najbardziej z nim harmonizujący - złocisty. Kwiat tygrysia lilia. Liczba 8. Imię dobre dla urodzonych w znakach Barana lub Strzelca, kiepskie dla Byków i Ryb. Imieniny: 24 marca, 29 września, 19 października.

GRACJA

Z łaciny “wdzięk, urok, powab”. W mitologii Gracje (Charyty) były boginiami wdzięku i radości towarzyszącymi Wenus. Imię znane także w męskiej formie Gracjan. W Polsce spotykane w renesansie, w rodzinach szlacheckich, nigdy nie zyskało większej popularności. Właścicielka tego imienia jest zazwyczaj miła, urodziwa i pragnie, by otoczenie zawsze było z niej zadowolone. Bywa lekkomyślna i czasami miewa wpadki w poważnych sprawach. Ale jest jej to zwykle wybaczane. Czasem wykazuje pewną lekkomyślność w traktowaniu poważnych stron życia. Nikt się jednak na nią zbyt długo nie gniewa. Najlepiej sprawdza się w zawodach mających związek z kulturą czy show- biznesem. Wielka estetka, miewa też uzdolnienia plastyczne. To urocza partnerka życiowa, z którą nie sposób się nudzić. Kocha dzieci, uwielbia urządzanie i przystrajanie swego domu. Kolor najbardziej z nią harmonizujący różowy. Kwiat różowa piwonia. Liczba 5. Imię dobre dla Bliźniąt i Wag, lepiej nie nadawać go dzieciom spod znaków Barana czy Koziorożca. Imieniny: 1 czerwca, 18 grudnia.

GRAŻYNA

Imię pochodzące od litewskiego słowa „grażús” - „piękny”, którym obdarzył swą bohaterkę Adam Mickiewicz w poemacie “Grażyna”. Szczególną popularnością cieszyło się w pierwszej połowie minionego wieku. Obecnie rzadziej nadawane. Kobiety noszące to imię na pierwszy rzut oka powolne, spokojne, a nawet nieporadne, w trudniejszych chwilach pokazują prawdziwy hart ducha. Szybko podejmują trudne decyzje, rozwiązują problemy, działają jak błyskawica, przez co ratują siebie i bliskich od poważnych nieraz opresji. Potrafią być prawdziwym wsparciem dla innych. Dobrze sobie radzą w zawodach związanych z medycyną i nauczaniem, ale także hodowlą roślin i zwierząt. Grażyna to odpowiedzialna partnerka życiowa, lojalna i wierna, a także doskonała matka. Kolor najbardziej z nią harmonizujący złocisty. Roślina forsycja. Liczba 2. Najlepiej harmonizuje z urodzonymi w znakach Raka i Koziorożca. Niedobre dla Barana i Lwa. Imieniny: 1 kwietnia, 26 lipca, 9 września.

GRZEGORZ

Z greki “gorliwy, czuwający”. Imię nadawane od początku chrześcijaństwa. Nosili je liczni święci i papieże. Bardzo popularne w Polsce średniowiecznej, później częstsze na wsi niż w miastach. W ostatnich dziesięcioleciach stało się modne we wszystkich środowiskach. Mężczyzna noszący to imię nieraz wyróżnia się w swym ponadprzeciętnymi zdolnościami w jakimś kierunku. Ma niezwykle mocny charakter i chce zmieniać wszystko na lepsze. To urodzony przywódca i łatwo sobie podporządkowuje ludzi. Doskonały szef i organizator, najlepiej czyje się w zawodach inżyniera i ekonomisty. W domu także rządzi on. żona ma w nim wielkie oparcie. Kolor najbardziej dla niego odpowiedni ciemna zieleń. Kwiat pierwiosnek. Liczba 9. Imię odpowiednie dla urodzonego w znakach Skorpiona lub Koziorożca, zdecydowanie nie nadaje się dla Bliźniąt i Ryby. Imieniny: 13 lutego, 12 marca, 24 kwietnia, 9 maja, 17 listopada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 11:03, 04 Lip 2007    Temat postu:

HALINA

Imię uważane przez niektórych za oboczną formę Heleny. Popularne w XIX wieku, a później około połowy ubiegłego wieku. Dziś mało popularne. Właścicielkę tego imienia cechuje zdrowy rozsądek, trudno ją więc namówić na jakiekolwiek szaleństwo. Poukładana aż do bólu, kocha porządek w każdej dziedzinie, przejrzyste zasady postępowania. Ostra z niej moralistka, która wyznaje konserwatywne poglądy. Uczciwa i prostolinijna, bywa nieraz bezkompromisowa. To przysparza jej wrogów. Najlepiej sprawdza się jako księgowa, prawnik albo urzędniczka. Zwykle dobrze sobie radzi w życiu, niezależnie od tego czy poświęca się rodzinie, czy karierze zawodowej. Biedy nie cierpi nigdy, bo jest bardzo zaradna i gospodarna. Doskonała matka i partnerka dla tego, kto lubi spokój i ład domowy. Kolor najbardziej z nim harmonizujący barwa miodu; Kwiat żółta gerbera; Liczba 7. Imię dobre dla znaków Byk i Koziorożec, niekoniecznie nadaje się dla Baranów i Strzelcy. Imieniny: 1 lipca.
HELENA

Z greki znaczy “blask, jasność” lub “pochodnia”. Jedno z najstarszych, imion świata nadawano je już ponad 4 tys. lat temu. Święta Helena żyjąca w III wieku n.e. była cesarzową Bizancjum. Podobno to ona odnalazła w Jerozolimie drzewo z Krzyża Świętego. Jest patronkę farbiarzy, wytwórców gwoździ i szpilek. W Polsce imię znane od XII wieku. Dziś znów wraca do łask Helena jest zazwyczaj bardzo opanowana i zrównoważona. Histerie i nerwówki są jej zupełnie obce. Potrafi sobie radzić nawet w trudnych sytuacjach. Choroby ją omijają, więc należy do długowiecznych. Bardzo ambitna, wspina się po drabinie kariery, chcąc osiągnąć odpowiednio wysoki status społeczny i materialny. Najlepiej sprawdzi się jako urzędnik bankowy czy państwowy, w zawodach medycznych i prawniczych. Jako partnerka życiowa odpowiedzialna, spokojna i gospodarna. Brak jej jednak fantazji w sprawach męsko damskich. Warto ją mieć jednak za żonę, bo potrafi zgrabnie ominąć życiowe zakręty. Kolor najbardziej z nią harmonizujący jasnozłocisty; Kwiat konwalia; Liczba 6. Imię dobre dla urodzonych w znakach Raka i Koziorożca, kiepskie dla Bliźniąt i Strzelcy. Imieniny: 2 marca, 22 maja, 18 sierpnia.

HENRYK

Z języków germańskich znaczy “władca ojczyzny”. Imię to nosiło wielu królów i cesarzy. W Polsce prawdziwą popularność zyskało w XIX wieku, kiedy pojawiła się też jego forma żeńska Henryka. Dziś nadawane rzadko. Właściciel tego imienia to urodzony działacz polityczny i samorządowy. Angażuje się więc we wszelkie działania pozwalające mu się w tym realizować - polityka, praca społeczna, stowarzyszenia wyższej użyteczności... Ideowiec. Doskonały z niego mówca, który bez zahamowań zabiera głos na forum publicznym i potrafi przekonać do swoich pomysłów. Inteligentny i błyskotliwy, ma charyzmę. Najczęściej zdobywa zawód politologa, filozofa albo historyka. Troskliwy mąż i ojciec stanowiący oparcie dla rodziny. Kolor najbardziej z nim harmonizujący _ ciepły brąz; Roślina słonecznik; Liczba 2. Imię Dobre dla dzieci urodzonych w znakach Byka i Raka, trudne dla Barana i Bliźniąt. Imieniny: 19 stycznia, 19 lutego, 2 marca, 15 lipca.

HIERONIM

Z greki znaczy “noszący Święte imię”. Święty Hieronim, żyjący na przełomie IV i V wieku n.e., przetłumaczył Nowy Testament. Patron biblistów; Watykan uznał go za opiekuna dziennikarzy. Imię popularne w krajach romańskich i w Anglii, w Polsce używane od Średniowiecza. Dziś nadawane rzadko. Właściciel tego imienia kocha książki jest erudytą i &sup3;kopalnią wiedzy” ze względu na doskonałą pamięć. Oczywiście także dlatego, że wszelką wiedzę nieustannie zgłębia. Najlepiej sprawdza się jako naukowiec i zwykle wybiera karierę naukową. A jeśli wykonuje inny zawód, studiuje wówczas na własną rękę to, co go interesuje. To miły i spokojny człowiek, życiowo trochę nieporadny, bo jest jakby lekko oderwany od twardej rzeczywistości. Dobry partner dla kobiety o mocnym, władczym charakterze, która pokieruje zarówno nim jak i domem. Troskliwy ojciec, który rozpieszcza swoje dzieci. Kolor najbardziej z nim harmonizujący żółty, Kwiat lwia paszcza, Liczba 8. Imię dobre dla urodzonych w znakach Lwa i Skorpiona, lepiej nie nadawać go Pannie i Rybom. Imieniny: 20 lipca, 30 września.

HUBERT

Z języków germańskich znaczy “promieniejący rozumem”. Święty Hubert, żyjący w VIII wieku, był francuskim biskupem i zapalonym myśliwym. Jest patronem myśliwych i jeźdźców, a jego święto 3 listopada to czas konnych gonitw za lisem i myśliwskich spotkań. Właściciel tego imienia najchętniej przebywa w kręgu bliskiej i dalszej rodziny oraz w gronie stałych i zaufanych przyjaciół. Kocha przyrodę i zwierzęta. Często wybiera zawody z tym związane, np. zootechnikę, weterynarię, biologię czy biochemię. Doskonale realizuje się jako pracownik firm związanych z ochroną środowiska. Tradycyjna rodzina, wygodny dom, dobra, gospodarna żona i przysłowiowy święty spokój oto, co ceni sobie Hubert najbardziej. Kolor najlepiej z nim harmonizujący ciemna zieleń Roślina buk; Liczba 6. Imię dobre dla Raków i Ryb, ale niekoniecznie dla Baranów i Wodników. Imieniny: 3 listopada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:55, 05 Lip 2007    Temat postu:

IDA

Imię wywodzące się z języków germańskich, tłumaczone przez językoznawców jako „wieszczka, jasnowidząca”. Popularne w średniowieczu zarówno w Niemczech, jak i na polskim Śląsku, później zapomniane, pojawiło się w XIX wieku w literaturze. Dziś nadawane przez rodziców lubiących oryginalne miana. Ida wyrasta na kobietę oryginalną, tak w stroju jak i w poglądach czy innych cechach charakteru. Nieraz odznacza się dużą przenikliwością, doskonale ocenia ludzi już od pierwszego wejrzenia, chociaż nie zawsze zdradza się ze swymi opiniami na czyjś temat. Nieraz dar interesującej konwersacji, wywiera też wpływ na ludzi i to nie tylko na płeć przeciwną. Imię to najlepiej kojarzy się z charakterami kobiet spod znaku Raka i Skorpiona, niekoniecznie – z usposobieniem urodzonych w znaku Barana i Koziorożca.
Kolor: jasnożółty.
Roślina: malwa
Cyfra: 9
Imieniny: 13 kwietnia, 4 września.


IDALIA

Z greckiego „ta, która widzi słońce”. Jeden z przydomków Afrodyty, bogini miłości. To oryginalne miano pojawiło się w Polsce w epoce sentymentalizmu pod wpływem lektury cudzoziemskich powieści. Spotykane w kręgach bogatej szlachty i arystokracji. Przez pewien czas, w XIX wieku należało do imion modnych. Idalia to osoba obdarzona dobrym gustem, wrodzoną dystynkcją i wdziękiem. Posiada też wiele czysto kobiecej umiejętności dostawania od otoczenia tego, co pragnie bądź jest jej na danym etapie życia potrzebne. W kontaktach z ludźmi sympatyczna i miła, chociaż ewentualnym przyjaciołom czy partnerom stawia wysokie wymagania pod każdym względem.
Kolor: seledyn
Roślina: biała róża
Cyfra: 7 Imieniny: 15 listopada


IGNACY

Z łaciny znaczy “ogień, ognisty”; w przenośni - “gorliwy”. Najbardziej znanym przedstawicielem tego imienia jest święty Ignacy Loyola, założyciel zakonu Jezuitów. Jako młodzieniec pędził burzliwy żywot najemnego żołnierza. Kiedy w jednej z bitew odniósł ciężkie rany, ślubował, że swe życie poświęci Bogu. W Polsce imię to było bardzo popularne w XVIII i XIX wieku. Nadawali je często przedstawiciele stanu szlacheckiego swym pierworodnym synom. Dziś traktowane jest jako imię oryginalne, mające za sobą tradycję rodzinną. Ignacy jest pełen fantazji i życiowych planów, czasem zupełnie dzikich i nierealnych. Nie znosi nudy, sztampy i szarej codzienności. Pragnie mocnych wrażeń i wyzwań, życia ze wszech miar ciekawego. Często wybiera więc zawód związany z podróżami albo wolny, np. artysty czy dziennikarza. Poszukuje partnerki o tych samych zainteresowaniach i równie szalonej jak on albo takiej, która pogodzi się z jego sposobem bycia. Typowy pędziwiatr nie jest troskliwym mężem i ojcem. Codzienność domowa zbyt go przytłacza więc chętniej bywa poza domem.
Kolor, który najbardziej z nim harmonizuje - czerwień.
Kwiat - georginia.
Liczba - 5.
Imię doskonałe dla Lwa i Strzelca, niedobre dla Byka i Panny.
Imieniny: 1 lutego, 31 lipca.


IGOR

Imię pochodzenia skandynawskiego, przyniesione przez Wikingów - założycieli pierwszego ruskiego państwa. Jest słowiańską formą nordyckiego imienia “Ingwar” - “wojownik boga Yngwi”. Do Polski trafiło w ostatnich 100 latach, podobno wraz z białymi emigrantami po rewolucji. Ostatnio coraz częściej u nas nadawane. Igor to wielce oryginalny osobnik. Typowy samotnik. Interesuje się niezwykłymi zjawiskami i sprawami uznanymi powszechnie za tajemnicze i niezrozumiałe. Ma ogromną intuicję, niekiedy przejawia zdolności radiestezyjne czy bioterapeutyczne. Najlepiej więc sprawdzi się jako naturoterapeuta, radiesteta, psycholog i filozof. Jeśli decyduje się na małżeństwo to w późniejszym wieku. Ale partnerem nie jest łatwym - zbyt oderwany od przyziemnej rzeczywistości. Potomstwo przyjmie wprawdzie jak dopust Boży, ale się nim opiekuje.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - jasnożółty.
Kwiat - dziewanna.
Liczba - 4.
Imię odpowiednie dla urodzonych w znakach Koziorożca i Ryby, niedobre dla Barana i Wodnika.
Imieniny: 1 i 5 października.


ILONA

Węgierska forma imienia Helena. Stąd jego właścicielka charakteryzuje się tym samym, co Helena. W Polsce nadaje się je dopiero w ostatnich dziesięcioleciach.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - biel.
Roślina - biały narcyz.
Liczba - 8.
Imię odpowiednie dla Skorpionów i Ryb, niezbyt dobre dla Barana i Wodnika.
Imieniny: 18 sierpnia.


INGEBORGA

W języku germańskim „ta która otoczona jest opieką boga Ingi”. Był to bóg wichru, powietrza i wszelkich zjawisk związanych z tym żywiołem. Przedstawiano go jako barczystego, przystojnego mężczyznę o rozwianych długich włosach. Imię występujące w Polsce częściej na Pomorzu i Śląsku, nadawane też w skróconej formie Inga. Ingeborga (Inga) odznacza się zwykle stanowczym usposobieniem, wytrwałością w dążeniu do celu i uporem, dzięki któremu zawsze osiąga to co chce. Sprawdza się nieraz w męskich profesjach, w małżeństwie i związkach partnerskich prawie zawsze gra pierwsze skrzypce. Imię właściwie dobrane do osobowości Baranów i Koziorożców, niekoniecznie odpowiada usposobieniu Raków i Ryb.
Kolor: jasny błękit
Kwiat: niebieska ostróżka
Cyfra: 6
Imieniny: 27 lutego, 22 października.


IRENA

Z greckiego znaczy "pokój". Pochodzi od imienia greckiej bogini pokoju. W czasach antyku nadawano je dziewczynkom urodzonym podczas wojny - z prośbą, by bogini pokoju uśmierzyła żądzę walki obu zwaśnionych stron. To także imię cesarzowych Bizancjum. Jedna w nich zaliczona została w poczet świętych. Forma męska - Ireneusz. W Polsce imię znane od XVIII wieku, nadawane częściej kobietom. Popularne w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia, dziś nadawane rzadziej. Właścicielka tego imienia jest zazwyczaj wszechstronnie uzdolniona. Niezwykle inteligentna i dowcipna, potrafi bawić otoczenie żartami i śmiesznymi opowiastkami. Pełna fantazji żyje w ciągłym ruchu, robi kilka rzeczy naraz, zmienia co jakiś czas zawód. A wszystko po to, by się nie nudzić, by nie popaść w rutynę. Zdarza się, że przez to marnuje swój prawdziwy talent. Jest życzliwa i serdeczna dla otoczenia. Lubi zwierzęta i przebywać na łonie przyrody. Nieraz działa w organizacjach walczących o ochronę przyrody. Bardzo odpowiedzialna matka i wierna żona.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - jasny błękit.
Kwiat - pachnący groszek.
Liczba - 5.
Imię dobre dla Lwa lub Wodnika, nienajlepsze dla Raka lub Wagi.
Imieniny: 21 lutego, 3 kwietnia, 5 maja, 20 października - Ireny;
25 marca, 28 czerwca - Ireneusza.IRMA

Imię germańskie, znaczy "świat, ziemię, obejmujący wszystko". Znane też w formie Irmina. Do Polski trafiło w XIX stuleciu wraz z cudzoziemskimi romansidłami. Rzadko jest u nas nadawane. Imię to obdarza swą właścicielkę ogromną wyobraźnią i pogodą ducha. Irma żądna jest niezwykłych przeżyć, szczególnie w sferze romansów. Lubi oddawać się marzeniom o wielkiej romantycznej miłości. I często udaje się jej taką przeżyć. Ma ukryty talent poetycki i czasem, gdy dopadnie ją melancholia, zaczyna pisać wiersze miłosne. Sprawdza się jako polonista, dziennikarz, a także prowadząca galerie sztuki. Jest towarzyska i gościnna, prowadzi zazwyczaj dom otwarty. Od małżeństwa woli życie na kocią łapę. Wierna partnerowi.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący - srebrny.
Kwiat - biały bez.
Liczba - 5.
Imię dobre dla Raka i Wagi, nieodpowiednie dla Baranów i Panien.
Imieniny: 20 marca, 14 września.


IZABELA

Imię to jest hiszpańską formą "Elżbiety". Nosiła je Izabela I Katolicka, która wysłała Kolumba na odkrywanie nowych lądów. W Polsce pojawiło się pod koniec XVIII wieku, kiedy to arystokratki postanowiły zmienić nadaną im na chrzcie swojską "Elżbietę"; na bardziej oryginalną "Izabelę". Potem imię to było przede wszystkim nadawane w rodzinach arystokratycznych. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach stało się popularne i pozostało nim do dziś.
Izabela to od dzieciństwa prawdziwa dama. Ma nienaganne maniery, zawsze elegancka jest i zadbana. Uwielbia pięknie stroje, drogie kosmetyki, dobre perfumy, także otaczać się pięknymi przedmiotami. Dąży do zdobycia wysokiej pozycji społecznej i zawodowej. Ma talenty artystyczne. Najlepiej sprawdza się jako architekt wnętrz, właścicielka galerii, antykwariuszka, projektantka mody itp. Ale też doskonały z niej prawnik. Z gustem urządza dom, w którym chętnie przyjmuje gości. Jej partner także musi być człowiekiem zadbanym, dystyngowanym, dobrze wykształconym i...zamożnym. Izabela dba o dobre i wszechstronne wychowanie i wykształcenie dzieci.
Kolor najbardziej dla niej odpowiedni - jasnozłocisty.
Kwiat - żółty goździk.
Liczba - 2.
Imię dobre dla urodzonych w znakach Bliźniąt i Wagi, niedobre dla Barana i Strzelca.
Imieniny: 16 marca, 14 lipca, 3 września.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:01, 05 Lip 2007    Temat postu:

JADWIGA

Z języków germańskich, prawdopodobnie oznaczało „walka”. W Polsce popularne od XII wieku, po kanonizacji Jadwigi z Meranu, księżnej Śląskiej. Była żoną Henryka I Brodatego, a po jego śmierci poszła do klasztoru w Trzebnicy. Jest patronką Śląska. Drugą świętą o tym imieniu jest u nas królowa Jadwiga, żona Władysława Jagiełły. Jej kult zaczął się zaraz po jej śmierci, ale kanonizowana została dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Od tej pory imię to przeżywa renesans. Jadwiga jest kobietą nieprzeciętną. Obdarzona dużym rozumem rozsądkiem i inteligencją, poradzi sobie w każdym zawodzie. Chętnie się uczy i doucza, dużo czyta, uczestniczy w rozmaitych kursach. Bywa, że zdobywa wiedzę wszechstronną. Ciepła i bardzo kobieca jest dobrą żoną i matką. Bardzo gospodarna przywiązuje dużą wagę do wystroju domu i porządku. świetnie gotuje.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący – blady fiolet.
Kwiat – biała róża.
Liczba – 8.
Imię dobre dla urodzonych w znakach Panny i Koziorożca. Nie powinno się go nadawać znakom Byka i Wagi.
Imieniny: 15 października (św. Jadwigi Śląskiej), 17 października
(św. Jadwigi królowej z rodu Andegawenów).


JACEK

Imię pochodzenia greckiego. Według mitologii, nosił je urodziwy młodzieniec, który został ulubieńcem boga Apollina. Kiedyś podczas igrzysk sportowych Apollo rzucił dyskiem, trafiając niechcąco Hiacynta, a z jego krwi wyrosły kwiaty hiacynty, nazwane jego imieniem. Nosili je antyczni Grecy, Rzymianie, a później chrześcijanie. Do Polski trafiło w XIII wieku, stając się Jackiem. Święty Jacek Odrowąż, żyjący w XIII wieku był dominikaninem, założył w Polsce jeden z pierwszych klasztorów tego zakonu. Imię to stało się bardzo popularne w XVII i pozostało nim do dzisiaj. Imię to obdarza swego właściciela dużym temperamentem. Jacek uwielbia uprawiać różnego typu sporty. Błyskotliwy i inteligentny, ma szerokie zainteresowania. Jest wszechstronnie uzdolniony. Oczytany wielce, często studiuje różne kierunki. Najlepiej sprawdza się w zawodach prawnika, politologa, dziennikarza, a także literata. Potrafi robić pieniądze, więc żyje na dość wysokim poziomie materialnym. Warto go mieć za męża, gdyż opiekuńczy i odpowiedzialny jest bardzo. Ale nie znosi zajęć domowych, więc nie pomaga swojej połowicy.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący - ciemnobłękitny.
Kwiat – hiacynt.
Liczba – 3.
Imię najlepsze dla Bliźniąt i Wodnika. Nie za dobre dla Raka i Panny.
Imieniny: 17 sierpnia, 11 września.


JAKUB

Z hebrajskiego znaczy „niech Bóg opiekuje się Tobą”. W Biblii występuje dwóch Apostołów i patriarcha o tym imieniu. Jeden z nich zwany Jakubem Starszym został patronem Hiszpanii i Portugalii. Jest też orędownikiem walk z islamem oraz patronem pielgrzymów i kapeluszników. Imię znane w Polsce od XIII wieku. Do mody wróciło kilkadziesiąt lat temu i jest popularne do dzisiaj.
Jakub jest pełen życiowej werwy. Słynie z odwagi. Niczego, ani nikogo się nie boi. Osobnik bardzo pogodny i optymistycznie nastawiony do życia. Potrafi dać wsparcie duchowe załamanym życiowymi problemami . Doskonały doradca. Lubiany przez otoczenie, cieszy się dużym powodzeniem u kobiet. Sprawdza się w zawodach psychologa, prawnika, ale też policjanta i śledczego. Dobry z niego mąż i ojciec.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący – złocisty.
Roślina – rozmaryn.
Liczba – 3.
Imię odpowiednie dla Bliźniąt i Wodnika, niekoniecznie dobre dla Wagi i Ryb.
Imieniny: 25 lipca (Apostoła Jakuba Starszego) oraz 6 maja, 1 czerwca, 14 lipca, 9 października.


JAN

Z hebrajskiego – „Bóg jest łaskawy”. Imię biblijne – Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty – Apostoła. Jest ponad 200 świętych o tym imieniu, wśród nich Jana Kantego - Polaka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, żyjącego w XVI wieku, który jest patronem studentów i profesorów tej uczelni. Św. Jan Ewangelista jest patronem pisarzy, winogradników i wytwórców świec; św. Jan Nepomucen strzegł od powodzi i szkód wyrządzanych przez wodę; francuski duchowny Jan Maria Vianney jest patronem wszystkich proboszczów, a Jan Gwalbert ma oddane
w opiekę miasto Sao Paulo w Brazylii. Imię Jan jest jednym z najczęściej nadawanych imion chrześcijańskich na całym świecie. W XIX wieku pod wpływem języka francuskiego rozpowszechniła się w Polsce żeńska forma tego imienia – Janina. Dziś nadawana rzadko.
Właściciel tego imienia ma konserwatywne poglądy. Bardzo rozważny i uważny rzadko kiedy popełnia życiowe pomyłki. Właściwie wybiera zarówno zawód, jak i partnera. Pewnie dlatego omijają go wielkie rozczarowania. Potrafi myśleć perspektywicznie i rozsądnie planować, ma szczęście do interesów. Zdobywa zazwyczaj dość wysoką pozycję społeczną.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący – jasny błękit.
Roślina – jałowiec.
Liczba - 7.
Dobre imię dla urodzonych w znakach Raka i Ryby, lepiej nie nadawać go Baranowi i Wadze.
Imieniny: 24 czerwca (Jana Chrzciciela), 19 października (Jana Kantego), 27 grudnia (Jana Ewangelisty).


JANUSZ

Stanowiło niegdyś zdrobniałą formę imienia „Jan”, od wieków nadawane jest jako samodzielne imię. Występowało w rodzie Piastów mazowieckich i Radziwiłłów. Dzisiaj przewyższa popularnością „Jana”.
Właściciel tego imienia to człowiek ciekawy świata, interesujący się wieloma sprawami. Towarzyski, lubi życiowe zmiany. Bardzo inteligentny, ale mimo to nie odnosi prawdziwych sukcesów. Ma dobrą pamięć, łatwo przyswaja wiedzę. Często cieszy się opinią prawdziwego erudyty. Sprawdza się najlepiej w zawodach wymagających szybkich decyzji i pomysłowości. W małżeństwie osiąga powodzenie i szczęście tylko wtedy, kiedy jego partnerka podziela całkowicie jego zainteresowania i akceptuje styl życia.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący – żółty.
Kwiat – kaczeniec.
Liczba 5.
Imię odpowiednie dla Bliźniąt i Wodnika, niedobre dla Raków i Koziorożców.
Imieniny: 21 listopada.

JAROSŁAW

Imię słowiańskie, znaczy „sławny z surowości”. Nosili je m.in. wielki książę kijowski Jarosław Mądry i książęta czescy. W Polsce zaczęło być popularne dopiero pod wpływem kalendarzy imion słowiańskich. Obecnie też nadawane raczej rzadko.
Noszący to imię są pewni, że los da im to, co najlepsze. Wierzą w swoją dobrą gwiazdę. Uwielbiają doborowe towarzystwo. Zwykle mają duże powodzenie. Bywają utalentowani muzycznie lub malarsko. Są świetnymi gawędziarzami, potrafią opowiadać dowcipy. W związki małżeńskie wstępują niechętnie, a jeśli już się na nie decydują to w późniejszym wieku. Ale ich partnerki życiowe na ogół nie narzekają na nich, bo odpowiedzialni są i opiekuńczy. I zawsze trzymają się ich pieniądze.
Kolor najbardziej z nimi harmonizujący – niebieski.
Roślina – azalia.
Liczba – 6.
Imię dobre dla Lwa i Strzelca, lepiej nie nadawać go Pannom i Koziorożcom.
Imieniny: 21 stycznia, 25 kwietnia, 7 czerwca.

JERZY

Z greki znaczy „rolnik, mieszkaniec wsi”. Święty Jerzy przedstawiany jako rycerz w zbroi na koniu, godzący włócznią w smoka jest patronem rycerzy i płatnerzy, ale także rolników i pasterzy. Kobiety pragnące urodzić syna prosiły go o wstawiennictwo. Modlili się do niego dotknięci trądem, morową zarazą. Jest patronem Anglii i Litwy, a także skautingu i organizacji pokrewnych.
Imię to obdarza swego właściciela przenikliwym umysłem, zdrowym rozsądkiem i umiejętnością podejmowania właściwych decyzji. Jerzy potrafi się doskonale koncentrować. Jeśli tylko otrzyma odpowiednie wykształcenie – sprawdza się jako szef dużych firm, lekarz czy inżynier. W domu to on lubi rządzić, ale warto mu oddać ster, bo rodzinie dobrze się wtedy dzieje. Bardzo odpowiedzialny i opiekuńczy z niego mąż.
Kolor najbardziej dla niego odpowiedni – zieleń.
Kwiat – georginia.
Liczba – 7.
Imię najlepsze n dla Panien i Skorpionów, niekoniecznie dobre dla Byków i Wag.
Imieniny: 23 kwietnia.


JOANNA

Imię biblijne. Joanna była na Golgocie podczas męczeństwa Chrystusa. Inna święta to Dziewica Orleańska, Joanna D’Arc, patronka Francji. Imię to nosiły zarówno królowe Francji jak i dziewczęta z ludu. W Polsce bardzo popularne do dzisiaj.
Joanna wywiera dobry wpływ na otoczenie i ma dar kojarzenia ludzi z sobą – niekoniecznie w pary małżeńskie. Dzięki niej nawiązują się przyjaźnie i poznają wspólnicy. Jest bardzo gościnna i towarzyska, zwykle prowadzi dom otwarty. Powinna wybrać zawód związany z pracą bezpośrednio dla ludzi, np. nauczycielki, lekarza czy terapeutki. Dobra
z niej żona, gospodyni domowa i matka. Wierna ideałom i mężowi.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący – jasna zieleń.
Kwiat – biały bez.
Liczba – 2.
Imię dobre dla Raka i Skorpiona, lepiej nie nadawać go Baranom i Koziorożcom.
Imieniny: 24 maja, 21 sierpnia.


JOLANTA

Imię to można kojarzyć z greckim słowem „iolanthe” – „fiołek”, albo z germańskim – „lipowa tarcza”. Przyszło do Polski z Węgier – z określeniem madziarskim „j&ograve; léany” – „dobra dziewczyna”. Nosiła je córka króla Beli IV (młodsza siostra Św. Kingi), żona księcia Bolesława Pobożnego. Zaliczona w XIX wieku w poczet błogosławionych. Od tego czasu Jolanta jest często nadawana.
Właścicielka tego imienia ceni urodę życia – piękne przedmioty, dobre kosmetyki, modne stroje. Ma szczęśliwą rękę do kwiatów. Kocha zwierzęta. Posiada zdolności plastyczne albo muzyczne. Lubi romansować, flirtować i uwodzić mężczyzn. Nie narzeka też na ich brak. Nie kwapi się jednak do małżeństwa. Jeśli już wybierze tego jedynego, z pewnością będzie miał on zasobną kieszeń.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący – jasnozłocisty.
Kwiat – fiołek.
Liczba – 7.
Imię dobre dla Byków i Ryb, raczej niekorzystne dla Baranów i Skorpionów.
Imieniny: 15 czerwca, 15 września.


JOWITA

Imię o niejasnym pochodzeniu, niektórzy wywodzą je z łaciny „młodzieńcza, rześka”. Spotykane – chociaż rzadko w krajach romańskich, a także w Ameryce Łacińskiej. W Polsce zaczęto je nadawać w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku, być może pod wpływem filmu Janusza Morgensterna „Jowita” według scenariusza Stanisława Dygata. Tytułową rolę – pięknej i tajemniczej studentki, którą kochał Zbyszek Cybulski, kreowała ciesząca się wówczas wielką popularnością gwiazdka polskiego kina Barbara Kwiatkowska. Imię to obdarza zmiennym kapryśnym usposobieniem, ale też umiejętnością radzenia sobie w życiu dzięki stosowaniu kobiecych sztuczek i wybiegów. Jowity od dzieciństwa otoczone podziwem i serdecznością otoczenia, a później adoracją płci przeciwnej, zawsze osiągają to, co chcą. Warto nadać to oryginalne miano córce spod znaku Byka czy Wagi, raczej nie nadaje się dla Koziorożców i Lwów.
Kolor: jasna zieleń
Kwiat: wszelkie odmiany bluszczu.
Cyfra: 5
Imieniny: 15 lutego.


JÓZEF


Imię biblijne – „niech Bóg pomnoży” (w domyśle: obdarzy dobrem, bogactwem, miłością). Święty Józef Cieśla, oblubieniec Marii Panny i opiekun Jezusa jest patronem rodzin, robotników, dobrej śmierci. Modlono się do niego o pomoc w znalezieniu dobrego towarzysza życia. Śluby zawierane w jego święto mają być początkiem długoletnich, dobranych małżeństw. Imię znane także w żeńskiej formie Józefa, a od XIX wieku również jako Józefina. Dziś nadawane w Polsce dość rzadko – jeśli już, to dziewczynkom w formie - Józefina.
Właściciel tego imienia jest człowiekiem poważnym i odpowiedzialnym, przywiązanym do tradycji. Lubi gromadzić przedmioty mające wartość pamiątkową, interesuje ich nieraz historią. Najbardziej sprawdza się w zawodzie pedagoga lub innym związanym z pracą z dziećmi i młodzieżą. Jest wspaniałym rodzicem i partnerem życiowym. Ale nie każdy potrafi pogodzić się z jego zbyt konserwatywnym podejściem do spraw małżeństwa wychowania dzieci i roli mężczyzny w rodzinie.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący – ciemny błękit.
Kwiat – biała lilia.
Liczba – 1.
Imię dobre dla Raka i Koziorożca, lepiej nie nadawać go Baranom lub Rybom.
Imieniny: 19 marca, 1 maja.


JULIA

Imię rzymskie znaczy „należąca do rodu Juliuszy”. Wywodził się z niej m.in. założyciel Cesarstwa Rzymskiego – Gajusz Juliusz Cezar. Do Polski trafiło z Francji w XVIII wieku. W naszych czasach przeżywa renesans, w przeciwieństwie do imienia Juliusz, nadawanego sporadycznie. Inne odmiany tego imienia: Julian, Julianna, Julita. Wszystkie oprócz Julity są obecnie nadawane rzadko.
Właściciel tego imienia to zwykle pełen życia wesołek, nie obawiający się niczego ani nikogo. Cenią sobie piękno i wszelkie przyjemności życia, często wybiera pracę związaną z mediami, kulturą czy sztuką. Nieraz zdobywa sławę lub popularność. Nie dla niego jest proza codzienności w domu, więc dokąd się da, odciąga decyzję o małżeństwie. Chętniej żyje w wolnym związku. Jest wtedy wierny, oddany i opiekuńczy.
Kolor najbardziej z nim harmonizujący – biel.
Roślina – jaśmin.
Liczba: 3 (Julia, Juliusz); 8 (Julian, Julianna); 4 (Julita).
Imię dobre dla Byków i Wag, niekoniecznie odpowiednie dla Baranów i Skorpionów.
Julian, Julianna najlepsze są dla Lwa i Skorpiona, gorsze dla Byka i Panny.
Julitą najlepiej nazwać dziewczynkę spod Bliźniąt i Wagi, nie kojarzyć tego imienia z Baranem i Rakiem.
Imieniny: 22 maja, 27 lipca – Julii, Juliusza; 28 stycznia, 16 lutego,
17 sierpnia – Julianny, Juliana; 30 lipca – Julity.


JUSTYNA

Z łaciny znaczy „sprawiedliwa”. W Polsce popularne w XVIII wieku, później na długo zapomniane, ostatnio wróciło do łask.
Właścicielka tego imienia jest dużą indywidualistką, ma własne zdanie na każdą sprawę. Często żyje inaczej, niż jej rodzice. Wyjeżdża daleko od rodzinnych stron, wybiera inny zawód, coś innego jest dla niej ważne. Na ogół jednak znajduje zadowolenie ze swych życiowych wyborów. Bardzo inteligentna i utalentowana, łatwo sobie przyswaja nowe umiejętności. Na partnera życiowego wybiera osobnika co najmniej równie inteligentnego jak ona i nie biednego, który ma jakąś dobrą pozycję społeczną. Na dzieci decyduje się dość późno, jako że ma niezbyt rozwinięty instynkt macierzyński.
Kolor najbardziej z nią harmonizujący – seledyn.
Kwiat – begonia.
Liczba – 3.
Imię dobre dla Lwów i Wodników, niezbyt dobrane dla Panny i Koziorożca.
Imieniny: 1 i 16 czerwca, 26 września.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:05, 05 Lip 2007    Temat postu:

KAMIL

Imię to ma pochodzenie rzymskie i jest tłumaczone jako “ten, który pochodzi z rodu Kamiliuszy”. Kamil jest człowiekiem zaradnym, umiejącym wyeksponować swoje zalety, człowiekiem kochającym życie, towarzyskim i pełnym uroku. Dobrze radzą sobie zarówno w oficjalnych, jak i prywatnych sprawach. Forma żeńska - Kamila. Kolorem najlepiej harmonizującym z Kamilem jest pomarańczowy;
Roślina azalia;
Liczba 2 (Kamil), 3 (Kamila). To imię odpowiednie dla Lwów i Skorpionów, niezbyt dobre dla Raków i Ryb. Imieniny: 18 lipca Kamil; 16 września Kamila.


KAROL

W językach germańskich znaczyło tyle co: “mąż, chłop, wolny człowiek nie rycerskiego stanu”. Stało się popularne w Europie od czasów Karola Wielkiego. Forma żeńska - Karolina. Ludzie obdarzeni tym imieniem są dojrzali i pełni godności. Mają wiele zdolności (w tym mentalnych), co w wieku dojrzałym pozwala osiągać eksponowane stanowiska. Znajomi, koledzy i przełożeni darzą ich wielkim zaufaniem i często powierzają funkcję “męża zaufania”.
Kolor purpura;
Kwiat czerwona gladiola.
Liczba 6 (Karol), 4 (Karolina).
Imię Karol jest najodpowiedniejsze dla chłopców spod znaku Byka i Koziorożca. Nie najlepiej pasuje do chłopca spod Bliźniąt czy Ryb oraz dziewczynki urodzonej w znaku Barana i Strzelca.
Imieniny: 4 czerwca, 4 listopada Karola; 9 maja, 5 lipca - Karoliny.


KASPER

Stare imię wywodzące się z języka polskiego, tłumaczone przez orientalistów jako „stróż skarbca, skarbnik”. Albo, jako skrót innego perskiego imienia Gathasper „wspaniały” bądź „godny czci”. Według Nowego Testamentu takie imię nosił jeden z trzech króli, który pojawił się w stajence betlejemskiej, aby złożyć hołd Jezusowi. W Polsce znane od średniowiecza, od XVIII stulecia należało do imion często nadawanych na wsi. Dziś przeżywa renesans popularności przede wszystkim w dużych miastach. Imię to obdarza mocnym, zdecydowanym charakterem, umiejętnością stawiania na swoim i podporządkowywania sobie otoczenia. Noszący to miano dobrze sprawdzają się jako wyżsi urzędnicy, oficerowie, menadżerowie. Można śmiało obdarzyć tym perskim mianem chłopca spod znaku Lwa i Koziorożca, raczej nie nadaje się dla Ryb i Raków.
Kolor: złocisty
Kwiat: żółta róża
Cyfra: 8
Imieniny: 6 stycznia – święto Trzech Króli


KATARZYNA

Imię to ma pochodzenie greckie i znaczy tyle, co “czysta, prawa, uczciwa”. Opiekuje się filozofami, uczonymi, kolejarzami. Była patronką pierwszych pracujących zawodowo kobiet - modystek i szwaczek. W jej święto szły do kościoła na mszę, a później bawiły się na festynach. W 25 listopada (dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej) kawalerowie wróżyli sobie o przyszłych żonach, ścinając w ogrodach gałązki drzew owocowych. Jeśli do Wigilii Bożego Narodzenia okryły się liśćmi lub zakwitły miało to przynieść im szczęśliwą miłość i szybkie małżeństwo. Druga święta Katarzyna była mieszczanką, mniszką żyjącą w XIV w., która zasłynęła jako ascetka i wizjonerka. Jest patronką uczonych i ludzi pióra. Imię Katarzyna nosiły królowe, księżniczki, a także... mieszczki. Wg historyków co czwarta krakowska mieszczka żyjąca w czasach renesansu nosiła imię Katarzyna. Obcojęzyczne formy tego imienia nadawane są w Polsce jako odrębne: z języka szwedzkiego trafiła do nas Karina, a z norweskiego Kaja. Imię Katarzyna noszą ludzie obdarzeni silną osobowością, indywidualizmem i niechęcią do podporządkowywania się nakazom i zakazom innych osób. Są to osoby inteligentne i bystre i bez trudu osiągają wysoką pozycję zawodową (z czym wiążą się prestiż społeczny i wysokie dochody).
Kolor płomienna czerwień;
Kwiat czerwona róża;
Liczba 6.
Imię odpowiednie dla Panien i Wodników. Lepiej nie nadawać go dziewczynkom spod znaku Raka i Ryb.
Imieniny: 30 kwietnia (św. Katarzyny Sienieńskiej), 25 listopada (św. Katarzyny Aleksandryjskiej).


KAZIMIERZ

Imię pochodzenia słowiańskiego, znaczy: “ten, którego rozkazy czynią sławnym”. Dynastyczne imię rodu Piastów, do XIV w. nie nadawano go nikomu poza rodziną panującą i dworem. Forma żeńska, Kazimiera, zaczęła być używana dopiero w XVIII w., być może ze względu na Marię Kazimierę, piękną francuską żonę króla Jana III Sobieskiego. Ludzie noszący to imię mają w życiu szczęście. Są bystrzy, inteligentni i dobrze radzą sobie zarówno w szkole, jak i w pracy zawodowej. Osiągają wysokie stanowiska i dobrobyt. Nie mają też kłopotu ze zdobywaniem męża czy żony, w późniejszym życiu stają się oni dla nich prawdziwą podporą.
Kolor żółty.
Kwiat żonkil.
Liczba 3.
Imię odpowiednie dla dzieci spod znaku Bliźniąt i Panny. Lepiej nie nadawać go dzieciom urodzonym pod znakiem Koziorożca i Wodnika.
Imieniny: 4 marca.


KINGA

Jest to węgierska zdrobniała forma niemieckiego imienia “Kunegunda”, oznaczająca: “z walecznego rodu”. Nosiła je córka króla Węgier Beli IV, żona Bolesława Wstydliwego. O tej pobożnej księżnej przetrwało wiele legend i opowieści: podobno pierścień wrzucony do jednej z kopalni soli na Węgrzech, odnalazła w Bochni czy też Wieliczce, gdzie wkrótce odkryto solne złoża... Kingi są bardzo pracowite, energiczne, mają wiele zdrowego rozsądku i umieją dostrzegać rzeczy i ludzi takimi, jakimi są naprawdę. Lubią podróże, sporty, górskie wędrówki. Nieraz wybierają zawody uchodzące za męskie i znakomicie dają sobie w nich radę.
Kolor srebrny.
Kwiat biała gladiola.
Liczba 3.
Imię pasujące do dziewczynek spod znaku Skorpiona i Strzelca; nieodpowiednie dla Wag i Ryb.
Imieniny: 24 lipca.


KIRA

Z języka greckiego, „pani, władczyni” – imię częściej występujące wśród wyznawców prawosławia niż rzymskich katolików. W Polce zaczęto je nadawać w latach dwudziestych, być może pod wpływem białych emigrantów z Rosji. Takie właśnie imię wybrali dla swej jedynej córki poeta Konstanty Gałczyński i jego żona Natalia, możliwe że nawiązując do imienia którejś z krewnych Natalii, z pochodzenia pół-Gruzinki, pół-Rosjanki. Ojciec poeta dedykował Kirze wiele swych wierszy, a ona gdy dorosła została dziennikarką i pisarką, autorką wzruszających biografii swoich rodziców. Kira wyrasta na osobę stanowczą, pewną siebie, ambitną, ale też obdarzoną dużym urokiem osobistym. Prowadzi ożywione życie towarzyskie i często staje na czele grupy przyjaciół, z czym wszyscy godzą się bez zastrzeżeń. Zdecydowanie odpowiednie imię dla Lwów i Bliźniąt, niekoniecznie odpowiada łagodnym naturom kobiet spod znaku Raka czy Ryb.
Kolor: ciemna czerwień
Kwiat: czerwona róża
Cyfra: 6
Imieniny: 13 marca


KLARA

Imię to ma pochodzenie łacińskie i oznacza: “jasna, czysta” i “sławna”. Imię to nosiła duchowa towarzyszka św. Franciszka, która wraz z siostrą Agnieszką założyła pierwszy klasztor nazwany od jej imienia Klaryskami. Święta Klara miała dar widzenia rzeczy, które rozgrywały się z dala od miejsca, gdzie przebywała. Być może dlatego Watykan (w czasach współczesnych) mianował ją patronką telewizji. Osoby noszące to imię mają wielką twórczą wyobraźnię, fantazję oraz zdolności literackie lub plastyczne. Powinna wybrać zawód wymagający wyobraźni i twórczego myślenia. Kolor jasnozłocisty.
Kwiat margerytka.
Liczba 6.
Imię to jest odpowiednie dla marzycielskich Raków i uduchowionych Ryb. Nie powinno się go nadawać Bliźniętom i Lwom.
Imieniny: 7 kwietnia, 12 i 18 sierpnia.


KLAUDIUSZ

Imię pochodzenia łacińskiego i znaczy: “pochodzący z rodu Claudia”. Jego żeńska forma to Klaudia. Ludzie noszący to imię odznaczają się dobrymi manierami i miłym usposobieniem. Tą wrodzoną kulturą zjednują sobie ludzi, z których wielu zostaje ich protektorami i sponsorami.
Kolor zieleń.
Roślina wszelkie odmiany bluszczu.
Liczba 9.
Imię to najlepiej pasuje do dzieci spod znaku Wagi i Wodnika. Nieodpowiednie dla Baranów i Raków.
Imieniny: 15 lutego, 26 kwietnia, 8 września - Klaudiusz; 20 marca, 7 sierpnia - Klaudii.


KONRAD

Imię pochodzące z języków germańskich i znaczy tyle co: “Śmiały w radzie”, czyli “udzielający śmiałych rad”. Nosili je niemieccy cesarze i książęta, polscy Piastowie oraz wielu rycerzy. Dzieci noszące to imię są najczęściej śmiałe, zdecydowane i trudne do opanowania. Lubią chodzić własnymi drogami, ale także bardzo cenią tradycję i przywiązani są do rodzinnego domu.
Kolor ciemna czerwień.
Roślina dąb.
Liczba 3.
Jest to doskonałe imię dla urodzonych w znaku Skorpiona i Wodnika. Nie należy go nadawać ludziom spod znaku Raka i Ryb.
Imieniny: 19 lutego, 21 kwietnia, 7 sierpnia, 21 listopada.


KRYSTYNA

Imię pochodzenia łacińskiego. Znaczy: “należąca do Chrystusa”, “chrześcijanka”. Święta Krystyna w średniowieczu była patronką młynarzy i żeglarzy. Imię bardzo popularne w Skandynawii i w książęcych rodach Niemiec. Męska forma (rzadka) Krystyn. Noszący to imię ludzie są silni duchowo, zdecydowani i niezależni. Są realistami, ale nie pesymistami. Mają wiele życiowej mądrości i potrafią zrobić z niej użytek we właściwy sposób. Gdy postawią przed sobą jakiś cel - osiągają go.
Kwiat georginia.
Liczba 1.
Jest to bardzo pasujące imię do ludzi urodzonych w znaku Panny i Wodnika. Nie należy obdarzać nim Wag i Ryb.
Imieniny: 13 marca, 5 grudnia.


KRZYSZTOF

Imię pochodzące z języka greckiego i oznacza “niosący Chrystusa”. Święty ten niegdyś był patronem przewoźników, tragarzy, flisaków, żeglarzy i pielgrzymów, a także wszystkich podróżnych. Obecnie opiekuje się kierowcami i lotnikami. Imię to noszą ludzie mający naturę niepodległą i buntowniczą. Mogą często poszukiwać swojej drogi życia, zmieniając szkoły, uczelnie i miejsca pracy. Wyjeżdżają za granicę, podróżują. Do końca życia pozostają niezależni, np. lubią spędzać samotnie urlopy. Bliscy powinni zapewniać im ten komfort, by uniknąć konfliktów.
Kolor brązowy.
Roślina kasztanowiec.
Liczba 5. Imię to pasuje do Lwów i Wodników, nie jest odpowiednie dla Byków i Panien.
Imieniny: 25 lipca.


KSAWERY

Imię wywodzące się z Hiszpanii. Było przydomkiem świętego Franciszka Ksawerego, świątobliwego duchownego żyjącego w XVI stuleciu misjonarza jezuity, który wywodził się z miejscowości o nazwie Xavier z Hiszpanii. Święty Franciszek Ksawery był Baskiem z pochodzenia, który głosił chrześcijaństwo w Indiach. Imię to nadawano niegdyś wraz z imieniem Franciszek, dopiero później stało się samodzielnym mianem. W XIX stuleciu popularne wśród szlachty i arystokracji. Rodowe imię Krasickich. O wiele rzadziej występuje w żeńskiej formie Ksawiera. To hiszpańskie miano obdarza tych, którzy go noszą niezależnym charakterem, swobodą myśli i oryginalnością poglądów. Ksawery (Ksawera) to ludzie obdarzeni darem słowa, płynną wymową i żywą wyobraźnią. Sprawdzają się w pracy naukowej i zawodach artystycznych.
Kolor: ciemnożółty
Roślina: cynia
Cyfra: 9
Imieniny: 31 stycznia, 3 listopada


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:09, 05 Lip 2007    Temat postu:

LAURA

Imię to jest pochodzenia włoskiego i jest skróconą formą łacińskiego imienia Laurencja “kobieta pochodząca w Laurentium” (miejscowość w pobliżu Rzymu). Nadawano je dzieciom z rodzin szlacheckich. Laury są pełne uroku, subtelne, miłe. Wiedzą jak zaskarbić sobie męskie uczucia. Są obdarzone wieloma talentami. Tworzą dzieła sztuki dekoracyjnej, projektują ozdoby i ubrania, znają się na kulturze i sztuce. Kolor jasna zieleń. Kwiat żółty irys. Liczba 4. Imię to najlepiej pasuje do pięknych i poetycznych Wagi oraz Ryb. Nie powinno się go nadawać Baranom i Pannom. Imieniny: 17 czerwca.

LECH, LESZEK

Imię to ma pochodzenie słowiańskie. Nosił je legendarny praojciec Polaków, brat Czecha i Rusa. Dlatego Polacy byli później nazywani Lechitami. Osoby je noszące są inteligentne, mają zdolność przewidywania i planowania. Dlatego dobrze sprawdzają się w świecie interesów, w polityce i w działalności społecznej. Mają talent oratorski i żywą wyobraźnię, co pozwala im osiągać sukcesy: jako adwokaci, dziennikarze oraz w świecie reklamy. Kolor czerwień. Roślina brzoza. Liczba 7. Imię to pasuje . Nie powinno się go nadawać Bykom i Rybom. Imieniny: 3 czerwca, 12 sierpnia.

LEOPOLD

Imię to ma pochodzenie germańskie i oznacza: “śmiały, odważny”. Nosiło go wielu królów i książąt panujących w Niemczech, Belgii i Austrii. Ludzie noszący to miano są najczęściej poważni, odpowiedzialni i bardzo solidni. Cenią wagę swoich słów i dotrzymują obietnic; są uczciwi i wymagają tego samego od innych. Dlatego nieraz uważa się ich za wymagających pedantów. Niektórzy z nich są obdarzeni talentami artystycznymi. Kolor bladozielony. Roślina klon. Liczba 1. Bardzo dobre imię dla ludzi spod znaku Lwa i Wagi. Niewłaściwe dla Baranów i Ryb. Imieniny: 15 listopada.

LIDIA

Imię to językoznawcy wywodzą z greki. Oznaczało “kobietę pochodzącą z krainy Lidia w Azji Mniejszej”. Osoby noszące to imię mają wrodzoną dystynkcję, mają zamiłowanie do sztuk pięknych, książek i wiedzy najczęściej humanistycznej. Cenią intelekt. Jeśli na skutek życiowych przeszkód nie uda im się uzyskać wysokiej społecznej pozycji, źle znoszą szarzyznę życia, popadając w zwątpienie. Kwiat fioletowy irys. Liczba 1. Imię pasujące do dziewczynek urodzonych w znaku Wagi i Koziorożca, nie polecane dla Baranów i Ryb. Imieniny: 27 marca, 3 sierpnia.

LILIANA

Imię pochodzące z łaciny znaczy “lilia”. Imię znane na całym świecie, a spotykane najczęściej w krajach anglosaskich (“Lilian”, “Lily”). Osoby noszące to imię kochają naturę, są wrażliwe na piękno. Lubią zdobywać wiedzę i cenią intelekt. Zdarza się, że w wieku dorosłym z zamiłowaniem studiują jakąś dziedzinę, wyłącznie tylko dla własnej przyjemności i satysfakcji. Nie lubią być odrywane od swego trybu życia i interesujących je zajęć przez okoliczności zewnętrzne. Stąd dość często ograniczają do minimum rodzinne kontakty. Kolor biel. Kwiat lilia. Liczba 1. Imię to jest odpowiednie dla Byków i Koziorożców, lepiej nie nadawać go Bliźniętom i Strzelcom. Imieniny: 14 lutego, 27 lipca, 4 września, 19 listopada.

LUCJAN

Imię to ma źródłosłów łaciński i znaczy: “urodzony o świcie”. Forma żeńska Lucyna. W czasach antycznych nadawano je dzieciom, które przyszły na świat, gdy na niebie jaśniała jutrzenka. Ludzie noszący to imię są spokojni, opanowani, mają dar koncentracji i umiejętność wykonywania prac wymagających cierpliwości i dokładności. Mimo iż nie wysuwają się na pierwszy plan, są przez otoczenie doceniani i uważani za bardzo pomocnych, szczególnie w sprawach, które należy rozpatrywać bez emocji, za to z rozsądkiem. Kolor seledynowy. Roślina azalia. Liczba 1. W przypadku chłopca imię to najbardziej pasuje do Skorpiona lub Wodnika. W przypadku dziewczynki sprzyja maluchom urodzonym w znaku Raka lub Panny. Nieodpowiednie dla chłopców spod znaku Byka i Ryb oraz dla dziewczynek urodzonych w Lwie i Strzelcu. Imieniny: 7 stycznia, 11 lutego, 13 czerwca - Lucjana; 30 czerwca, 17 i 26 października - Lucyny.


LUDMIŁA

Imię to ma źródłosłów słowiański i znaczy: “kochana przez lud”. Osoby noszące to imię są obdarzone życiową zaradnością, zdrowym rozsądkiem. Umieją zdobywać autorytet zarówno w gronie obcych, jak i własnej rodziny. Ludmiły często wybierane są też do różnych funkcji społecznych. Nawet jeśli poświęcają się tylko życiu rodzinnemu, otoczenie chętnie wysuwa ich kandydatury do zarządów rozmaitych stowarzyszeń lokalnych czy kulturalnych. Kolor złocisty. Kwiat jaskier;. Liczba 4. Imię to powinno się nadawać Bykom i Koziorożcom. Nie nadaje się dla Baranów i Wodników. Imieniny: 20 lutego, 7 maja, 30 lipca, 16 września.

LUDWIK

Imię to pochodzi z języków germańskich i znaczy: “sławny w bitwie”. Bardzo stare dynastyczne imię licznych cesarzy niemieckich i aż 18 królów francuskich. Forma żeńska Ludwika lub Luiza. Ludzie noszący to imię są pełni godności, mają w sobie coś arystokratycznego, zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu. Wobec innych mili i uczynni, sympatyczni i serdeczni. Często są obdarzeni uzdolnieniami artystycznymi i interesują się sztuką. Interesujący rozmówcy. Kolor błękit. Kwiat biała lilia. Liczba 4. Najlepiej imię to zarówno w męskiej, jak i żeńskiej formie nadaje się dla urodzonych w znakach Byka i Wagi. Nie powinno się go nadawać Baranom i Skorpionom. Imieniny: 15 marca, 24 lipca, 25 sierpnia Ludwika i Ludwiki; 25 sierpnia Luizy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 6:41, 09 Lip 2007    Temat postu:

ŁUCJA

Jest to słowiańska i żeńska forma łacińskiego imienia Lucjusz i znaczy: “urodzona o świcie”. W krajach słowiańskich od niepamiętnych czasów znane były wróżby dotyczące pogody w roku następnym, rozpoczynane w dzień św. Łucji, a zakończone w Wigilię. Aura kolejnych dni miała zapowiadać dobrą lub złą pogodę w dwunastu miesiącach następnego roku. Łucje są pełne energii i mają pogodne usposobienie, starając się widzieć sprawy z najlepszej strony. Odznaczają się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Bywają jednocześnie cenionymi profesjonalistkami i matkami gromadki dzieci, które wychowują rozsądnie i konsekwentnie, ale w atmosferze serdeczności. Kolor złotobrązowy. Kwiat storczyk. Liczba 4. Imię pasujące do urodzonych w znaku Byka i Raka. Lepiej nie nadawać go Bliźniętom i Wodnikom. Imieniny: 25 marca, 9 lipca, 13 grudnia.

ŁUKASZ

Imię ma źródłosłów łaciński i oznacza: “człowiek pochodzący z Lukani” (kraina leżąca w południowych Włoszech). Według hagiograficznych opowieści św. Łukasz Ewangelista namalował Chrystusa i Marię, stąd też powierzono mu pod opiekę malarzy i lekarzy, ale również kronikarzy i wszystkich parających się piórem. Ludzie noszący to imię są przywiązani do tradycji i mają raczej tradycyjne poglądy na życie. Zanim podejmą decyzję, najczęściej długo rozpatrują wszystkie za i przeciw, powołują się na wzorce z przeszłości twierdząc, że dawne i sprawdzone musi być lepsze od tego co nowatorskie. Bywają historykami, archeologami i... renowatorami, przywracając starym przedmiotom dawny kształt i blask. Kolor jasny brąz;. Kwiat żółta róża. Liczba 4. Imię odpowiednie dla Byków i Wag. Lepiej nie nadawać go Baranom czy Strzelcom. Imieniny: 18 października.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
Expert
<font color=blue><b>Expert</b>Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 8539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 6:46, 09 Lip 2007    Temat postu:

MACIEJ

Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: “dar Jahwe”. Jedno z najpopularniejszych imion występujących w Polsce od wielu wieków, nosili je przedstawiciele wszystkich społecznych sfer. Osoba je nosząca ceni sobie życie spokojne, uczciwe i przewidywalne. Bardzo lubi przyrodę i zwierzęta i często się zdarza, że wybiera profesje w jakiś sposób z tymi upodobaniami związane. Ma zdolności do nauk ścisłych i manualne, co sprawia, że wielu Maciejów zostaje architektami, matematykami, zegarmistrzów czy też konserwatorami zabytków. Jest osobą rodzinną i jeśli warunki na to pozwolą, ma wielu potomków. Kolor ciemny brąz. Roślina lipa. Liczba 6. Imię to powinno się nadawać chłopcom urodzonym w znaku Byka i Panny. Nieodpowiednie dla Baranów i Strzelców. Imieniny: 30 stycznia, 24 lutego, 14 maja, 11 listopada.

MAGDALENA

Imię mające źródłosłów w języku aramejskim. Znaczy tyle, co: “kobieta pochodząca z Magdalii” (miejscowość w pobliżu Tyberiady nad Jeziorem Genezaret). Magdaleny są osobami energicznymi, umiejącymi znaleźć czas na wszystko. Potrafią godzić intensywną pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi, a także wieloma innymi zainteresowaniami. Kochają sztukę, literaturę, podróże, lubią sport. Dobrze znają też wartość pieniądza. Potrafią właściwie inwestować i lokować kapitały. Kolor ciemny błękit. Kwiat leśny dzwonek. Liczba 9. Znakomite imię dla Lwów i Skorpionów. Nie pasuje raczej do Byków i Raków. Imieniny: 27 i 29 maja, 22 lipca.

MAKSYMILIAN


Imię pochodzenia łacińskiego; znaczy: “pochodzący z rodu Maksiminusa”. Dynastyczne imię rodów panujących w Niemczech i Austrii, w Polsce znane od XVI stulecia. Noszący to imię są osobami zdecydowanymi, o silnych charakterach. Często bywają uparci. Dobrze wiedzą czego pragną i w jaki sposób powinni to osiągnąć. Są stanowczy i szorstcy w zachowaniu, co nie wszystkim się podoba. Zwykle wybierają zawody, w których z natury rzeczy panuje ład, porządek i określone zasady awansowania, stąd można ich spotkać w wojsku, policji, w służbie państwowej, a także wśród duchowieństwa. Kolor brąz. Kwiat czerwona gladiola. Liczba 7. Znakomite imię dla chłopców urodzonych w znaku Skorpiona i Koziorożca. Nieodpowiednie dla Raków i Ryb. Imieniny: 14 i 25 sierpnia, 12 października, 27 listopada.

MAŁGORZATA

Imię to pochodzi z greki i znaczy: “perła”. Nosiły je księżniczki z dynastii Piastów oraz kobiety z rodów książęcych i królewskich Francji, Anglii, Szkocji, Węgier. Aż 19 pobożnych niewiast tego imienia dostąpiło wyniesienia na ołtarze. Święta Małgorzata w średniowieczu uchodziła za orędowniczkę położnic i kobiet, których cierpienia wynikały z ich płci. Są bardzo zaradne: potrafią przygotować dobry obiad i wykwintne przyjęcie, odnowić mieszkanie, uszyć modną kreację, wysłuchać, pocieszyć i znaleźć odpowiednią radę. Potrafią stworzyć miłe, gościnne domy, w których wszyscy dobrze się czują, także zwierzęta, gdyż Małgorzata lubi mieć obok siebie jakiegoś przedstawiciela “braci mniejszych”, najczęściej psa lub kota. Nie są stworzone do samotności. Kolor jasny błękit. Kwiat stokrotka. Liczba 6. Bardzo dobre imię dla Raków i Ryb. Raczej nie nadaje się dla Strzelców i Skorpionów. Imieniny: 18 stycznia, 22 lutego, 10 czerwca, 13 lipca, 17 października.

MARCELA

(Marcelina) Imię pochodzenia łacińskiego; oznacza kobietę należącą do rodu Marceliuszy. Była to znakomita familia rzymska, która w czasach Cesarstwa wydała wielu wyższych urzędników i dowódców wojskowych. Pierwotnie imię to nosiły córki tej rodziny oraz dziewczęta urodzone w rodzinach wyzwoleńców rodu Marceliuszy. Marcelina (Marcela) to osoba sympatyczna, pełna wdzięku, troszcząca się o swych bliskich, często obdarzona dobrym gustem i zmysłem estetycznym. Potrafi być dobrą żoną i matką, i stworzyć miły, ciepły i ładnie urządzony dom. Kolor ciemny róż. Kwiat piwonia. Liczba 8. Imię to najlepiej pasuje do dziewczynek urodzonych w znaku Lwa i Wagi. Nie poleca się go dla Bliźniąt i Koziorożców. Imieniny: 26 kwietnia, 14 lipca, 28 sierpnia.

MARCIN

Imię wywodzące się z łaciny; oznacza: “należący do Marsa”, “odznaczający się bojowością i męską energią”. W czasach rzymskich imię to często nadawali swym pierworodnym synom legioniści. Od wieków znane i używane w całej Europie, także w Polsce. Św. Marcin, w młodości żołnierz rzymski, później biskup Tours w Galii (obecnie Francja) znany był z dobroczynności wobec ubogich. Jest patronem wielu dobroczynnych fundacji, a w średniowieczu jego imię nosiły przytułki i szpitale, opiekuje się także profesjami związanymi z wyrobem i sprzedażą wina. W dzień jego święta (11 listopada) we Francji urządza się huczne przyjęcia, podczas których podaje się młode wino z ostatnich zbiorów i pieczoną gęś. Noszący to imię są pewni siebie, bardzo dbają o prestiż i mają zdolności przywódcze. Są też obdarzeni wielkodusznością. Wobec osób im podległych są bardzo opiekuńczy. Kolor stalowoniebieski. Kwiat różowy goździk. Liczba 4. Imię to doskonale pasuje do Skorpionów i Baranów. Nie polecane dla urodzonych w znaku Ryb i Raka. Imieniny: 24 października, 11 listopada, 7 grudnia.

MAREK


Źródłosłów tego imienia jest łaciński i oznacza: “należący do Marsa”. Jest to jedno z najstarszych imion, używanych na całym świecie zarówno w czasach starożytnych, jak i obecnie. Św. Marek Ewangelista, apostoł, jest patronem historyków, kronikarzy, archiwistów, a także zawodów związanych z produkcją i handlem papierem. Ludzie noszący to imię są osobami są osobami bardzo towarzyskimi, pełnymi wdzięku. W kontaktach z innymi ludźmi są otwarci i bezpośredni. Są bardzo kochliwi. Ludzie ci najlepiej czują się w zawodach, gdzie kontakty z wieloma ludźmi należą do codzienności. Kolor błękitny. Kwiat czerwona róża;. Liczba 3. Imię to pasuje Bliźniąt i Wodników. Nie powinny nosić go Panny i Koziorożce. Imieniny: 25 kwietnia, 18 czerwca.

MARIA

Imię to pochodzi z języka arkadyjskiego i oznacza: “napawająca radością” lub też jako: “piękna, ukochana przez Boga, miłująca Boga”. Najpopularniejsze imię kobiece wśród wyznawczyń wszelkich odłamów chrześcijaństwa. W Polsce aż do początku XIX stulecia używane w formie Marianna, gdyż uważano, że bluźnierstwem byłoby nazywanie śmiertelnej niewiasty imieniem Matki Bożej. Około połowy XIX stulecia narodził się też obyczaj oddawania małych chłopców zwykle tych o których zdrowie się obawiano pod opiekę Matce Bożej. Na znak tegoż rodzice dodawali do pierwszego męskiego imienia, jako drugie imię “Maria”. Osoba nosząca to miano ma dobry charakter, jest miła, zdolna do poświęceń na rzecz bliskich i bardzo pracowita. Posiada też dar rozumienia cudzych problemów, współczuje ludziom w kłopotach i stara się im w miarę możności pomagać. Kolor błękit. Kwiat biała lilia. Liczba 8. Imię to najbardziej nadaje się dla dziewczynek spod znaku Raków lub Panien. Niezbyt pasuje do Koziorożców i Bliźniąt. Imię Maria w kalendarzach liturgicznych występuje aż 57 razy. Polskie Marie najczęściej obchodzą imieniny: 2 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej), 25 marca (Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny), 3 maja (Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej), 2 lipca (Matki Boskiej Anielskiej), 15 sierpnia (Matki Boskiej Zielnej), 26 sierpnia (Matki Boskiej Częstochowskiej), 8 września (Narodziny Najświętszej Marii Panny), 4 października (Matki Boskiej Różańcowej), 16 listopada (Matki Boskiej Ostrobramskiej), 8 grudnia.

MARIAN

Jest to męska forma imienia “Maria” i aż do XIX w. występowało tylko jako imię zakonne. Mężczyźni noszący to miano są uczciwi, solidni, lubią porządek zarówno moralny, jak i w sensie dosłownym. Wybierają często profesje wymagające dokładności i precyzji w działaniu. Kolor niebieski. Kwiat tulipan. Liczba 11. Imię to pasuje do Raków i Koziorożców. Nie należy nadawać go Baranom i Lwom. Imieniny: razem z Marią.

MARIOLA

Imię to powstało w średniowiecznej Francji z połączenia imienia Maria i Jolanta. Było nadawane rycerskim córkom i kobietom pochodzącym z bogatych rodzin mieszczańskich. W Polsce zaczęło być w użyciu około połowy XX w. Osoby noszące to miano są bystre, inteligentne, obdarzone dobrą pamięcią, na życie patrzą z dystansem i humorem, często uzdolnione językowo. Kolor jasny błękit. Roślina klon. Liczba 5. Powinno być nadawane Wagom i Strzelcom. Niezbyt pasuje do Byków i Panien. Imieniny: 25 marca.

MARIUSZ

Imię ma pochodzenie łacińskie i pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie ród Mariuszy był znany i zasłużony. Oznacza: “wywodzący się z rodu Mariuszy”. Mężczyzna noszący je przywiązuje wielką wagę do zewnętrznego wyglądu i manier. Często obdarzony jest artystycznymi uzdolnieniami. Lubi sztukę, bywa w teatrach i na koncertach. Często wybiera zawód związany z tymi dziedzinami. Kolor granat. Kwiat czerwona róża. Liczba 8. Powinno być nadawane Wodnikom, Lwom i Bliźniętom. Niezbyt odpowiednie dla Strzelców i Koziorożców. Imieniny: 19 stycznia.

MARLENA

Imię powstało z połączenia Marii i Heleny. Osoby noszące to miano są urodziwe, intrygujące, mają powodzenie u płci przeciwnej, lecz często wiele życiowych kłopotów z tego powodu, z których na szczęście wychodzą obronną ręką. Kolor seledynowy. Kwiat różowa gladiola;. Liczba 7. Najlepiej z tym imieniem czują się kobiety spod znaku Skorpiona i Lwa. Nie powinno być nadawane Koziorożcom i Baranom. Imieniny: 23 października.

MARTA

Imię biblijne, pochodzenia aramejskiego; oznacza: “pani”. Św. Marta (ta, która w swym domu gościnnie podejmowała Chrystusa i jego uczniów) dla teologów była uosobieniem cnoty gościnności i pracowitości; stąd od średniowiecza uznano ją za patronkę właścicieli gospód i zajazdów, a w naszych czasach Watykan uznał ją za patronkę hotelarzy. Ongiś w dzień jej święta, 29 lipca, kupowano sprzęty służące wyposażeniu domowego gospodarstwa, a panie domu zanosiły modły, by św. Marta opiekowała się ich pracą oraz dobytkiem rodziny. Marty to kobiety rozsądne, zaradne, obdarzone zdolnościami manualnymi, dobre gospodynie. Bywają niezawodną podporą dla rodziny i przyjaciół. Kolor niebieski. Kwiat biała róża. Liczba 8. Imię pasujące do Byków i Panien. Niezbyt odpowiednie dla Bliźniąt i Lwów. Imieniny: 19 stycznia, 22 lutego, 29 lipca.

MARZENA (Marzenna)

Jest to staropolskie zdrobnienie Małgorzaty, które z czasem stało się samodzielnym imieniem. W naszym kraju pewną popularność zyskało poczynając od lat 60. minionego wieku. Osoba nosząca to imię obdarzona jest pomysłowością, życiową fantazją oraz umiejętnością radzenia sobie nawet w niełatwych sprawach i problemach. Kolor ciemnozielony. Kwiat różowa piwonia. Liczba 7. Imię pasujące do dziewczynek urodzonych w Wodniku lub Rybach. Niezbyt odpowiednie dla Baranów i Strzelców. Imieniny: 19 stycznia, 10 czerwca.

MATEUSZ

Imię biblijne, pochodzące z języka z hebrajskiego. Oznacza: “Dar Boga”. Św. Mateusz Ewangelista zanim został apostołem, był rzymskim poborcą cła, które to zajęcie uchodziło za hańbiące. Watykan uznał go patronem celników, doradców finansowych i urzędników podatkowych. Imię to nadawane jest od wczesnego średniowiecza w całym chrześcijańskim świecie. Mateusz to człowiek znający swoją wartość, ambitny, uzdolniony w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych. Ma szczęśliwą rękę do pieniędzy. Kolor brąz. Kwiat słonecznik. Liczba 6. Jest to najlepsze imię dla Byków i Koziorożców. Nie powinno się go nadawać Wodnikom i Bliźniętom. Imieniny: 21 września.

MATYLDA

Imię pochodzące z języków germańskich; oznacza: “odważna w walce”. W Austrii i w Niemczech od średniowiecza częste imię kobiet z rodów panujących i rodzin szlacheckich. Osoby go noszące są dzielne, odważne w kontaktach z ludźmi oraz pewne siebie i ambitne. Często dochodzą do znaczących stanowisk lub zostają żonami ludzi prominentnych. Kolor szafirowy;. Kwiat biały irys. Liczba 2. Imię pasuje najlepiej do Lwów i Skorpionów. Najmniej odpowiednie dla osób urodzonych w znakach Ryb i Raka. Imieniny: 19 stycznia, 14 marca.

MELANIA

Imię pochodzące z greki; znaczy: “ciemna”; w przenośni “brunetka”, “o ciemnej cerze”. Imię znane od czasów antyku, używane w krajach romańskich, ale i wśród Anglosasów. Osoba nosząca to imię jest spokojna i miła, jednak umie zdobyć sobie autorytet w kręgu rodziny i przyjaciół. Często bardzo uzdolniona manualnie, a także obdarzona dobrym gustem i smakiem. Kolor jasnobrązowy. Kwiat żółty goździk. Liczba 6. Imię najbardziej pasujące do Koziorożców i Skorpionów. Nie nadaje się dla osób spod znaków Raka i Lwa. Imieniny: 31 grudnia.

MICHAŁ

Imię to wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza: “Któż jak Bóg?”. Nosił go jeden z czterech Archaniołów, pogromca Szatana. Przedstawiano go jako pięknego młodzieńca w rycerskiej zbroi, trzymającego w ręku wagę, na której podczas Sądu Ostatecznego będzie ważył dusze, by oddzielić sprawiedliwych od grzeszników. Uchodzi za opiekuna ludzi odchodzących z tego świata, stąd kaplice pod jego wezwaniem stawiano na cmentarzach. Archanioł Michał był niegdyś jednym z patronów rycerstwa, dziś patronuje siłom powietrznym i wojskom desantowym Francji, Hiszpanii, Portugalii. W naszych czasach Watykan uznał go za patrona i orędownika ludzi pomagających innym wyjść z nałogów z narkomanią i alkoholizmem na czele, a także tych, którzy sami chcieliby wyzwolić się z tego rodzaju przywar. Noszący to imię są męscy, zdecydowani, działający uczciwie, często dorodni i zdrowi. Od dzieciństwa pragną niezależności i bardzo wytrwale do niej dążą. Podobnymi cechami charakteru są też obdarzone kobiety noszące imię Michalina. Kolor złocisty. Kwiat żółty mieczyk (gladiola). Liczba 1. Imię pasujące do chłopców i dziewczynek spod znaków Strzelca i Barana. Nie powinno się nadawać go Rakom i Rybom. Imieniny: 19 stycznia, 22 lutego, 29 września.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::SAMOTNI::... Strona Główna -> Czary, Magia, Wróżby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachfora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin